یهودا اسخریوطی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یهودای اسخریوطی (راست تصویر) در تابلوی اثر کارل بلوچ اواخر قرن نوزده

یهودای اسخریوطی یکی از حواریون عیسی بود که مکان وی را به دشمنانش نشان داد.

لو دادن عیسی مسیح[ویرایش]

بنا بر باور مسیحیان، «یهودا»، یکی از دوازده حواری مسیح، با دریافت سی سکه نقره رشوه او را به حاکمان یهودی رم نشان داد. آنان نیز عیسی را به شیوه دردناکی به صلیب کشیدند. در کتاب مقدس و در انجیل متی دربارهٔ یهودا گفته شده‌است که وی با شتاب از این عمل خود پوزش خواست و پس از بازگرداندن سی سکه نقره، خود را حلق‌آویز کرد.

نزدیک به دو هزار سال است که نام «یهودا»، سی سکه نقره پاداش وی، و بوسه‌ای که به عیسی داد تا خود و عیسی را به سربازان رومی بشناساند، به‌عنوان نمادهای خیانت در فرهنگ غرب مطرح است.

بنابر اعتقاد مسلمانان عیسی پس از این که لو رفت توسط خداوند به آسمان برده شد؛ و یهودا چهره اش مانند عیسی شده و به جای او به دار آویخته شد.

ایشان با استفاده از انجیل که در ماجرای کشته شدن عیسی جملهٔ «ایل ایل لما شمختنی» به معنی خدایا چرا مرا تنها گذاشتی را به زبان آرامی به کار برده که از عیسی نقل شده این را اثبات می‌کنند.

به اعتقاد برخی مورخان، افزون بر چهار انجیل معتبر مسیحیان یعنی متی، مرقس، لوقا و یوحنا، یهودا نیز انجیلی دربارهٔ زندگی مسیح نوشته‌است. نسخه اصلی و دست‌نوشته «انجیل یهودا»، مربوط به سده دوم پس از میلاد، مدت‌ها پیش از میان رفته‌است، ولی انجیلی که هم اینک با نام «انجیل یهودا» در دست است و دارای اعتبار مشکوکی است، یک یا دو سده پس از مرگ مسیح نوشته شده و منتسب به حواریونی مانند توماس و فیلیپ یا مریم مجدلیه است.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

حواریون عیسی

منابع[ویرایش]