آیسخولوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آیسخولوس
Aischylos Büste.jpg
زادروز ۵۲۵-۵۲۴ (پیش از میلاد)
الوزیس، یونان
مرگ ۴۵۵-۴۵۶ (پیش از میلاد)
سیسیل، ایتالیا
محل زندگی آتن، یونان
جایگاه خاکسپاری سیسیل، ایتالیا
نام(های)
دیگر
آشیلوس، آشیل
پیشه نمایش نامه نویس و سرباز
نمایشنامه‌ها تراژدی پارسیان، پرومته در زنجیر، استغاثه‌کنندگان و تریلوژی اورستیا
دلیل سرشناسی نمایشنامه نویسی
اثرگذاشته بر سوفوکلس، اوریپیدس

آیسخولوس (به یونانی: Αἰσχύλος) یا اِشیل یا اسکیلس دومین تراژدی نویس یونان باستان پس از تسپیس است و آثار او باعث تکامل زبان تراژدی در یونان باستان شد.

کارها[ویرایش]

هفت نمایشنامه تراژدی پارسیان، پرومته در زنجیر، هفت تن علیه تبای، نیازگاران، آگاممنون، الاهگان انتقام و اورستیا از وی به جا مانده‌است و البته فقره‌هایی از آثار ناپدید شده او نیز بر جای مانده که به فارسی ترجمه نشده‌اند.

نوآوری‌ها و موضوع کار[ویرایش]

از ابداعات اصلی او در نمایش یونان باستان، ورود بازیگر دوم به صحنهٔ نمایش است. البته زمانی که سوفوکلس دیگر تراژدی‌نویس صاحب‌نام یونانی، بازیگر سوم را وارد تئاتر کرد، اسخیلوس هم از او تبعیت کرد. موضوع بسیاری از نمایش‌های اسخیلوس، مبارزهٔ خدایان با یکدیگر بوده‌است. خدایان و انسان‌ها در این جدال‌ها، تسلیم ارادهٔ تقدیر هستند.

آشیل تراژدی‌نویس بزرگ یونانی کیاکسار را مؤسس دولتی می‌داند که سلطنت بر آسیا را تحقق بخشید. شرح مختصر تاریخ ماد و پارس را آشیل از زبان شبح داریوش پس از شکست لشکریان خشاریارشا در یونان، بیان می‌کند؛ و این گواهی است قریب نیم قرن کهن‌تر از زمان تحریر تاریخ هرودوت و وجدا اهمیت بسیار است. عین گزارش آشیل:

شاه زئوس این افتخار را ارزانی داشت که یک مرد حاکم بر آسیاست. زیرا که مرد مادی نخستین امیر لشکریان بود و دیگر فرزند او که کار را به پایان رسانید. چون عقل هادی تمایلات وی بود. سوم پس از او کورش حکومت کرد که مردی بود سعادتمند و صلح را برای همهٔ دوستان ایجاد کرد؛ او قوم لیدی و فریجیان را بدست آورد و همه یونیه را به زور به بردگی برد. زیرا که خداوند با او مخالفت نکرد چون او مردی عاقل بود. پسر کوروش چهارمین کسی بود که رهبری لشکر را داشت و پنجمین مردیس بود که مایهٔ رسوایی پدر و دیهیمات و پادشاهی‌ها بود. به خدعه او را آرتافرن دلیر با دوستان مغلوب کرد.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. Persai 762-777
  • Les tragiques Grecs- Eschyle- Edition Robert Laffont- 2001- Paris
  • پین سنت، جان؛ (۱۳۸۷) شناخت اساطیر یونان، ترجمهٔ باجلان فرخی، تهران، اساطیر، چاپ دوم.
  • آیسخولوس؛ (۱۳۹۰) آیسخولوس: مجموعهٔ آثار، ترجمهٔ عبدالله کوثری، تهران، نشر نی، چاپ نخست. شابک: ۹۷۸-۹۶۴-۱۸۵-۲۰۳-۱
  • ای.م. دیاکونوف. تاریخ ماد. شابک ‎۹۶۴-۴۴۵-۱۰۶-۶

پیوند به بیرون[ویرایش]