گتاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گتاب
گتو
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان بابل
بخش گتاب
سال شهرشدن ۲۰/۴/ ۱۳۸۵
مردم
جمعیت ۶٫۹۵۶
جغرافیای طبیعی
مساحت ۱۲کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۳۰ متر
اطلاعات شهری
شهردار سید قاسم دابوئیان
پیش‌شماره تلفنی ۰۱۱۱۳۴۵
وبگاه [۱]

گَتاب از شهرهای استان مازندران در شمال ایران است. این شهر، در بخش گتاب شهرستان بابل قرار دارد. از روستاهای مهم بخش گتاب می‌توان به کاسمان کلاً، آهنگرکلا، ولوکلا، کشتله، اتاقسرا، درزیکلا، دونه سر، سرست و کفشگرکلا اشاره کرد.

جمعیت گتاب در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، برابر با ۶٫۹۵۶ نفر ومساحت آن۱۲ کیلومتر مربع گزارش شده است.[۱]

شهر گتاب در ۱۲ کیلومتری جنوب بابل قرار دارد. درتاریخ ۲۰/۴/۱۳۸۵ از دهستان به شهر تبدیل شده و به دو بخش پایین‌گتاب و بالاگتاب تقسیم می‌شود.

وجه تسمیه[ویرایش]

گتاب ازدو واژه پارسی به نام گت (به مفهوم بزرگ) و آب، در مجموع آب بزرگ تشکیل شده است. درادبیات عامیانه باقی‌مانده ازگذشتگان می‌باشد، موقعیت جغرافیایی این واحد دربخش وسطی رودخانه‌های سرازیر شده ازالبرزمرکزی به سمت دریای مازندران قرار دارد. شهر گتاب تنوع کشاورزی و باغداری زیادی دارد و در گتاب بنگاه ارسال مستقیم کالا به شهرهای ایران بویژه تهران وجود دارد که انواع میوه‌جات و سبزی را به سایر مناطق ایران حمل می‌کند.[۲] اولین شهر دار این شهر علی‌پناه علی‌زاده می‌باشد.[۲]

نتایج شمارش آرای حوزه انتخابی شهر جدید گتاب: از مجموع ۵۶۲۵ رای اخذ شده حمید اباذری با کسب ۴۲۵۱ رای به عنوان نفر اول و رییس شورای شهر گتاب مرتضی رجبعلی زاده به عنوان نفر دوم و نایب رییس شورای شهر گتاب علی محمدی به عنوان نفر سوم و نایب رییس دوم حق شناس بع عنوان نفر چهارم جعفریان به عنوان نفر پنجم برگزیده شدند.

منتخبین بر اساس تعداد آرا: ۱-دبیر نقی نعمت‌زاده ۲-دبیر فلاح نژاد ۳-محمد علیزاده گتابی ۴-عین الله اکبرزاده ۵-کاظمی

پانویس[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]