پرش به محتوا

هلی‌دشت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هلیدشت
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانمازندران
شهرستانبابل
بخشبخش بابل‌کنار
دهستانبابل‌کنار
مردم
جمعیت۹۶۵ نفر (سرشماری ۹۵)
اطلاعات روستایی
کد آماری۰۲۰۶۲۸
وبگاه رسمیhalidasht.ir

هلیدشت، روستایی از توابع بخش بابل‌کنار شهرستان بابل در استان مازندران ایران است.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

این روستا از شمال با فاصله تقریبی ۱۵ کیلومتر به شهرستان بابل و از جنوب با فاصله تقریبی ۲۰ کیلومتر به منطقهٔ شیرگاه و از شرق با فاصله تقریبی ۱۷ کیلومتر به شهرستان قائم‌شهر و از غرب با فاصله تقریبی ۲ کیلومتر به رودخانه بابلرود مرتبط می‌شود. نام روستا از دو بخش هلی (نام محلی میوه گوجه سیز یا آلوچه) و دشت می‌باشد که در اصطلاح نام دشتی است با گیاه آلوچه یا گوجه سبز.

این روستا از شمال با روستای طلوت، از جنوب با روستای داردکاشت، از شرق به روستاهای فولادکلا و گاوان آهنگر و از غرب با روستاهای بالا گنج افروز و انارستان همجوار می‌باشد. این روستا از نظر منطقه‌ای جز مناطق جلگه و در دامنه کوهپایهٔ رشته کوه البرز می‌باشد که فاصله تقریبی آن با اولین تپه از تپه‌های رشته کوه البرز با فاصلهٔ تقریبی ۱ کیلومتر و با رودخانهٔ بابلرود با فاصلهٔ تقریبی ۲ کیلومتر می‌باشد.

زبان[ویرایش]

شغل اکثر ساکنان منطقه کشاورزی و دامپروری می‌باشد و زبان ساکنان منطقه زبان محلی (طبری) می‌باشد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان بابل‌کنار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران سرشماری عمومی نفوس و مسکن (1395)جمعیت آن 1005 نفر (308خانوار) بوده‌است.

مشخصات روستای هلیدشت[ویرایش]

شغل: کشاورزی (باغداری) و دامپروری (سنتی) محصولات عمده: برنج و پرتغال. این روستا دارای بازار محلی با نام دوشنبه بازار می‌باشد که در روزهای دوشنبه برگزار می‌شود و اهالی روستا و روستاهای اطراف برای تأمین مایحتاج خود به این بازار رجوع می‌کنند.

همچنین این روستا دارای امامزاده‌ای با نام امامزاده سیدجلال می‌باشد که مراسم مذهبی (عید فطر، عید قربان و...) و تاریخی (عید نوروز و بیست و شش عید ماه (روز پیروزی کاوه آهنگر بر ضحاک) و ...) با برگزاری بازارچه در این امامزاده پذیرای زائران و مهمانان می‌باشد و از قدیم‌الایام از مناطق زیارتی و سیاحتی محل و منطقه به شمار می‌رود.