فیروزآباد (بابل)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فیروزآباد
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان بابل
بخش بندپی شرقی
دهستان سجادرود
نام‌های قدیمی لپر،شاه کلا،برف چال سی
مردم
جمعیت 580 نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا 200M
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه 16
بارش سالانه 900 میلی‌متر
روزهای یخبندان سالانه 0
اطلاعات روستایی
ره‌آورد طبیعت بکر و جنگل زیبا، عرق بهار نارنج، مرکبات، برنج، مربا، ترشیجات و صنایع دستی
جملهٔ خوش‌آمد بر تابلوی ورودی روستا به فیروزآباد خوش آمدید-----welcome to firuzabad

یکی از روستاهای بخش بندپی شرقی، شهرستان بابل، استان مازندران، کشور ایران، است که وجه تسمیه آن برآمده از ساکنان آن که طایفه ی فیروزجایی است می‌باشد.

این روستا با کد مستقل در فهرست آبادی‌های دهستان سجادرود بخش بندپی شرقی شهرستان بابل قرار دارد. این روستا از سمت شمال به روستاهای بالاگنج کلا و فلکا، از سمت شرق به مجتمع اداری و مرکز بخش بندپی شرقی، شهر گلوگاه، از سمت غرب به روستای ادملاء، و از سمت جنوب به اراضی جنگلی محدود می‌شود. این روستا که برابر سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰ خورشیدی دارای ۱۵۷ خانوار و ۵۸۰ نفر جمعیت می‌باشد از تجمیع چند روستا و نقطه فرعی که قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی شاه کلا، برف چال سی و لپر نام داشتند به نام واحد فیروزآباد تغییر نام پیدا کرد به این دلیل که اکثر ساکنانش را ایل فیروزجایی تشکیل می‌دهد؛ و از بدو انقلاب اسلامی به این نام شناخته می‌شود. این روستا از بدو انقلاب اسلامی تاکنون دارای نهاد شورای اسلامی است و بعد از تصویب مجلس شورای اسلامی و اعلام رسمی تشکیل این نهاد، دوره‌های انتخابات شورای اسلامی در این دوره‌ها برگزار می‌شود و از ۱۳۸۶ خورشیدی با صدور مجوز از وزارت محترم کشور نهاد مدنی و نیمه دولتی دهیاری در این روستا مستقر شده و به خدمت رسانی به اهالی مشغول می‌باشد.

روستای فیروزآباد در مسیر ارتباطی مراکز بخش‌های بندپی شرقی و غربی واقع شده و در محدوده و پیرامون آن اراضی وسیع از منابع طبیعی و جنگل زیبا و سرسبز قرار گرفته است که به دلیل بهره‌مندی از این مواهب طبیعی در طول سال، ایام تعطیلات به ویژه در عید نوروز و سیزدهم فروردین ماه و فصل تابستان پذیرای خیل عظیمی از گردشگران می‌باشد که از این حیث در صدر روستاهای جلگه‌ای بخش خود نیز قرار دارد. این روستا از نعمت آب، برق، تلفن و گاز طبیعی برخوردار است؛ و در موقعیت جغرافیایی خوبی قرار گرفته و از لحاظ نزدیکی و دسترسی به امکانات و مراکز اداری بخش (بندپی شرقی) به گونه‌ای است که اکثر ادارات از جمله: بخشداری، اداره ثبت احوال، کمیته امداد امام خمینی (ره)، شهرداری، شرکت توزیع نیروی برق، اداره دامپزشکی، دفتر شورای اسلامی بخش (بندپی شرقی)، دادگاه عمومی و انقلاب بخش (بندپی شرقی)، مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره)، اداره منابع طبیعی و جنگلبانی و اورژانس در جوار و به فاصله دو دقیقه از این روستا قرار دارند. بیمارستان ۳۲ تختخوابی بندپی نیز در این روستا درحال ساخت می‌باشد.

با وجود تغییر سبک ساخت خانه­‌ها در فیروزآباد، اما هنوز به تعداد انگشت شمار حیات در خانه‌هایی که به سبک قدیمی و از چوب (کل به کلی)[kal be kali]ساخته شده‌اند هم دیده می‌شود. روستای فیروزآباد دارای تکیه و حسینیهٔ سیدالشهدا (ع)، مسجد امیرالمؤمنین (ع)، دو مدرسهٔ ابتدایی و یک مدرسه راهنمایی می‌باشد.

شغل[ویرایش]

تمامی جمعیت روستا از طایفه اصیل فیروزجایی از جمله: ادبی، بیگلری، گری زاد، کاظمی، رحمانی، پریجایی مقدم، بوده و شغل غالب ساکنان کشاورزی و دامداری است. عدهٔ قابل توجهی از ساکنان روستا به کارگری روزمزد و فصلی نیز اشتغال داشته و تعدادی در مناصب و مشاغل اداری و خدماتی دولتی عمومی و خصوصی مشغول به فعالیت هستند؛ و همچنین روستای فیروزآباد چندین جانباز از هشت سال دفاع مقدس به یادگار دارد. روستای فیروزآباد دارای اراضی شالیزاری، باغ مرکبات، باغ سیاه ریشه و کیوی می‌باشد و ساکنان آن به دامداری و پرورش بز، گاو، گوسفند و نیز پرورش زنبور عسل اشتغال دارند. بانوان روستا نیز در تأمین معاش زندگی خانواده دوشادوش مردان به کار و فعالیت می‌پردازند. زنان روستا با پرورش ماکیان، طیور خانگی و پرورش کرم ابریشم و کاشت صیفی جات در اراضی کشاورزی مربوط به رتق و فتق امور خانه و خانواده مشغول هستند.

روستای فیروزآباد دارای جوانان مستعد از نظر طی مدارج علمی می‌باشد چرا که در کنکورهای سراسری و دیگر مسابقات عالی درخشیده‌اند و رتبه‌های زیر صد، پانصد و هزار، در کنکور سراسری کسب نموده‌اند؛ و دارای دانشجویانی در مراکز آموزش عالی نقاط مختلف کشور می‌باشد که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پزشکی و غیر پزشکی در داخل و خارج کشور در رشته‌های مختلف مشغول به تحصیل می‌باشند. یکی از جوانان این روستا در رشته مهندسی برق از دانشگاه کشور استرالیا فارغ‌التحصیل گردیده و مشغول به تدریس در دانشگاه شهرستان می‌باشد.

آداب و رسوم و بزرگان[ویرایش]

ساکنان این روستا مسلمان و شیعه اثناعشری هستند و هیچ فرد دارای تابعیت کشوری بیگانه نیز در این روستا ندارند. از ویژگی‌های شاخص مردم این روستا همدلی و وحدت بین ساکنان آن است که نبود اگر این وحدت، این پیشرفت که انشاالله روزافزون باشد حاصل نمی‌شد؛ و یکی از رسوماتی که این روستا دارد در ایام عزاداری امام حسین (ع) در ماه محرم و تهیه و پخش شیر برنج در ظهر عاشورا (دهم محرم سال قمری) و برگزاری تعزیه و شام غریبان است.

روستای فیروزآباد محل پرورش انسانهای بزرگی بوده که خصوصاً در طی سالهای پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی درخشیده و در سطوح مختلف منطقه‌ای، استانی و برون استانی منشأ خیر و برکت برای جامعه و مردم بوده‌اند. مانند علی گدا بیگلری،طهماسبقلی رحمانی،سلمانقلی رحمانی و همچنین آقایان علی بیگلری و مهرعلی بیگلری که خدمات بی مانندی را در سطح منطقه و بخش بندپی و حتی در سطح شهرستان، استان و کشور انجام داده‌اند که شایسته تقدیر فراوان هستند.

پانویس[ویرایش]

https://www.google.com/maps/place/Firozabad,+Mazandaran+Province/@36.3095741,52.5983977,2746m1.1/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x3f8ff14628f5d089:0x831a0923788dac3d!8m2!3d36.3109798!4d52.6039231

https://www.amar.org.ir .2/

http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13950808001106 .3

4. کیانی‌حاجی، علی‌اکبر. حاجی شیخ موسی، روستای ییلاقی بندپی شرقی. آمل: طالب آملی، 1394

5. الهی,قلی پورگودرزی، یوسف, شهرام. بندپی (سرزمین، تاریخ، فرهنگ). تهران: رسانش نوین، 1393. .

6. مهدی زاده آری، رضا. بندپی میراث ماندگار.

7.https://www.amar.org.ir/Portals/0/sarshomari90/Files/ABADY-90/os02-r.xls.