فیروزآباد (بابل)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فیروزآباد
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان بابل
بخش بندپی شرقی
دهستان سجادرود
نام‌های قدیمی لپر،شاه کلا،برف چال سی
مردم
جمعیت 580 نفر
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه 0
اطلاعات روستایی
ره‌آورد طبیعت بکر و جنگل زیبا
جملهٔ خوش‌آمد بر تابلوی ورودی روستا به فیروزآباد خوش آمدید-----welcome to firuzabad

یکی از روستاهای بخش بندپی شرقی، شهرستان بابل، استان مازندران، کشور ایران، است که وجه تسمیه آن برآمده از ساکنان آن که طایفه ی فیروزجایی است می‌باشد.

این روستا با کد مستقل در فهرست آبادی‌های دهستان سجادرود بخش بندپی شرقی شهرستان بابل قرار دارد. این روستا از سمت شمال به روستاهای بالاگنج کلا و فلکا، از سمت شرق به مجتمع اداری و مرکز بخش بندپی شرقی، شهر گلوگاه، از سمت غرب به روستای ادملاء، و از سمت جنوب به اراضی جنگلی محدود می‌شود. این روستا که برابر سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰ خورشیدی دارای ۱۵۷ خانوار و ۵۸۰ نفر جمعیت می‌باشد از تجمیع چند روستا و نقطه فرعی که قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی شاه کلا، برف چال سی و لپر نام داشتند به نام واحد فیروزآباد تغییر نام پیدا کرد به این دلیل که اکثر ساکنانش را ایل فیروزجایی تشکیل می‌دهد؛ و از بدو انقلاب اسلامی به این نام شناخته می‌شود. این روستا از بدو انقلاب اسلامی تاکنون دارای نهاد شورای اسلامی است و بعد از تصویب مجلس شورای اسلامی و اعلام رسمی تشکیل این نهاد، دوره‌های انتخابات شورای اسلامی در این دوره‌ها برگزار می‌شود و از ۱۳۸۶ خورشیدی با صدور مجوز از وزارت محترم کشور نهاد مدنی و نیمه دولتی دهیاری در این روستا مستقر شده و به خدمت رسانی به اهالی مشغول می‌باشد.

روستای فیروزآباد در مسیر ارتباطی مراکز بخش‌های بندپی شرقی و غربی واقع شده و در محدوده و پیرامون آن اراضی وسیع از منابع طبیعی و جنگل زیبا و سرسبز قرار گرفته است که به دلیل بهره‌مندی از این مواهب طبیعی در طول سال، ایام تعطیلات به ویژه در عید نوروز و سیزدهم فروردین ماه و فصل تابستان پذیرای خیل عظیمی از گردشگران می‌باشد که از این حیث در صدر روستاهای جلگه‌ای بخش خود نیز قرار دارد. این روستا از نعمت آب، برق، تلفن و گاز طبیعی برخوردار است؛ و در موقعیت جغرافیایی خوبی قرار گرفته و از لحاظ نزدیکی و دسترسی به امکانات و مراکز اداری بخش (بندپی شرقی) به گونه‌ای است که اکثر ادارات از جمله: بخشداری، اداره ثبت احوال، کمیته امداد امام خمینی (ره)، شهرداری، شرکت توزیع نیروی برق، اداره دامپزشکی، دفتر شورای اسلامی بخش (بندپی شرقی)، دادگاه عمومی و انقلاب بخش (بندپی شرقی)، مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره)، اداره منابع طبیعی و جنگلبانی و اورژانس در جوار و به فاصله دو دقیقه از این روستا قرار دارند. بیمارستان ۳۲ تختخوابی بندپی نیز در این روستا درحال ساخت می‌باشد.

با وجود تغییر سبک ساخت خانه­‌ها در فیروزآباد، اما هنوز به تعداد انگشت شمار حیات در خانه‌هایی که به سبک قدیمی و از چوب (کل به کلی)[kal be kali]ساخته شده‌اند هم دیده می‌شود. روستای فیروزآباد دارای تکیه و حسینیهٔ سیدالشهدا (ع)، مسجد امیرالمؤمنین (ع)، دو مدرسهٔ ابتدایی و یک مدرسه راهنمایی می‌باشد.

شغل[ویرایش]

تمامی جمعیت روستا از طایفه اصیل فیروزجایی از جمله: ادبی، بیگلری، گری زاد، کاظمی، رحمانی، پریجایی مقدم، بوده و شغل غالب ساکنان کشاورزی و دامداری است. عدهٔ قابل توجهی از ساکنان روستا به کارگری روزمزد و فصلی نیز اشتغال داشته و تعدادی در مناصب و مشاغل اداری و خدماتی دولتی عمومی و خصوصی مشغول به فعالیت هستند؛ و همچنین روستای فیروزآباد چندین جانباز از هشت سال دفاع مقدس به یادگار دارد. روستای فیروزآباد دارای اراضی شالیزاری، باغ مرکبات، باغ سیاه ریشه و کیوی می‌باشد و ساکنان آن به دامداری و پرورش بز، گاو، گوسفند و نیز پرورش زنبور عسل اشتغال دارند. بانوان روستا نیز در تأمین معاش زندگی خانواده دوشادوش مردان به کار و فعالیت می‌پردازند. زنان روستا با پرورش ماکیان، طیور خانگی و پرورش کرم ابریشم و کاشت صیفی جات در اراضی کشاورزی مربوط به رتق و فتق امور خانه و خانواده مشغول هستند.

روستای فیروزآباد دارای جوانان مستعد از نظر طی مدارج علمی می‌باشد چرا که در کنکورهای سراسری و دیگر مسابقات عالی درخشیده‌اند و رتبه‌های زیر صد، پانصد و هزار، در کنکور سراسری کسب نموده‌اند؛ و دارای دانشجویانی در مراکز آموزش عالی نقاط مختلف کشور می‌باشد که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پزشکی و غیر پزشکی در داخل و خارج کشور در رشته‌های مختلف مشغول به تحصیل می‌باشند. یکی از جوانان این روستا در رشته مهندسی برق از دانشگاه کشور استرالیا فارغ‌التحصیل گردیده و مشغول به تدریس در دانشگاه شهرستان می‌باشد.

آداب و رسوم و بزرگان[ویرایش]

ساکنان این روستا مسلمان و شیعه اثناعشری هستند و هیچ فرد دارای تابعیت کشوری بیگانه نیز در این روستا ندارند. از ویژگی‌های شاخص مردم این روستا همدلی و وحدت بین ساکنان آن است که نبود اگر این وحدت، این پیشرفت که انشاالله روزافزون باشد حاصل نمی‌شد؛ و یکی از رسوماتی که این روستا دارد در ایام عزاداری امام حسین (ع) در ماه محرم و تهیه و پخش شیر برنج در ظهر عاشورا (دهم محرم سال قمری) و برگزاری تعزیه و شام غریبان است.

روستای فیروزآباد محل پرورش انسانهای بزرگی بوده که خصوصاً در طی سالهای پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی درخشیده و در سطوح مختلف منطقه‌ای، استانی و برون استانی منشأ خیر و برکت برای جامعه و مردم بوده‌اند. مانند علی گدا بیگلری،طهماسبقلی رحمانی،سلمانقلی رحمانی و همچنین آقایان علی بیگلری و مهرعلی بیگلری که خدمات بی مانندی را در سطح منطقه و بخش بندپی و حتی در سطح شهرستان، استان و کشور انجام داده‌اند که شایسته تقدیر فراوان هستند.

پانویس[ویرایش]

https://www.google.com/maps/place/Firozabad,+Mazandaran+Province/@36.3095741,52.5983977,2746m1.1/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x3f8ff14628f5d089:0x831a0923788dac3d!8m2!3d36.3109798!4d52.6039231

https://www.amar.org.ir .2/

http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13950808001106 .3

4. کیانی‌حاجی، علی‌اکبر. حاجی شیخ موسی، روستای ییلاقی بندپی شرقی. آمل: طالب آملی، 1394

5. الهی,قلی پورگودرزی، یوسف, شهرام. بندپی (سرزمین، تاریخ، فرهنگ). تهران: رسانش نوین، 1393. .

6. مهدی زاده آری، رضا. بندپی میراث ماندگار.

7.https://www.amar.org.ir/Portals/0/sarshomari90/Files/ABADY-90/os02-r.xls.