بخش بندپی شرقی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بندپی شرقی
گلیا
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان بابل
بخش بندپی شرقی
مردم


بخش بندپی شرقی یکی از بخش‌های شهرستان بابل در استان مازندران در شمال ایران است.[۱] مرکز این بخش شهر گلوگاه است.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

بخش بندپی شرقی یکی از بخش‌های شهرستان بابل واقع در جنوب این شهرستان می‌باشد که بالغ بر ۴۵۰۰۰ نفر جمعیت دارد. این بخش بزرگترین بخش شهرستان بابل بوده و شامل مناطق دشت و جلگه - جنگل - کوهستان می‌باشد. این بخش علاوه بر همسایگی با بخش‌های گتاب، بندپی غربی و بابلکنار شهرستان بابل با لفور سوادکوه و ییلاقات فیروزکوه و هراز همسایه بوده و جاده ارتباطی با این مناطق دارد. بافت این منطقه کاملاً روستایی بوده و عمده فعالیت مردم آن کشاورزی و دامداری سنتی می‌باشد. این بخش از طریق جاده شهید صالحی به شهرستان بابل متصل می‌شود که این جاده در سال ۱۳۴۱ توسط قهرمان ارزنده کشتی جهان (امامعلی حبیبی) و همت حاج محمد فیروزی تعریض گردیده‌است که از همان هنگام به نام این ورزشکار نام گذاری شده و از محبوبیت بسیار بالایی در بین مردم منطقه برخوردار می‌باشد مرز بین بخش گتاب و بندپی روستاهای اتاقسرا و صورت می‌باشد. روستای صورت اولین روستای ورودی به بندپی شرقی بوده که داری باغات مرکبات و مزارع کشاورزی بسیاری می‌باشد.

شهرها[ویرایش]

گلیا یا گلوگاه به عنوان بزرگترین شهر منطقه مرکز بخش بندپی شرقی می‌باشد و اکثر ادارات و ارگانها و موسسات دولتی در آنجا مستقر بوده و به عنوان مرکز تجاری منطقه نیز شناخته می‌شود.

زبان[ویرایش]

زبان رایج در این منطقه زبان مازندرانی (تبری) است، ولی تقریباً مردم به زبان فارسی نیز آشنایی دارند. در سال‌های اخیر در بعضی از خانواده‌ها والدین با فرزندان به زبان فارسی تکلم می‌کنند که در حال گسترش یافتن است. با این حال آن فرزندان به زبان مازندرانی در حد زبان مادری نیز تلسط دارند.

اقتصاد[ویرایش]

اقتصاد این منطقه بر پایه کشاورزی و دامپروری می‌چرخد. عمده محصولات کشاورزی شالیکاری است. در رده بعدی بیشترین سطح کشت به باغ داری تعلق دارد. باغداری شامل مرکبات، کیوی و گوجه سبز(هلی) می‌باشد. به علت ارزش بیشتر محصولات باغی روز بروز سطح زیر کشت محصولات باغی در حال افزایش یافتن است؛ و در نتیجه سطح زیر کشت شالیزاری کاهش می‌یابد. نوغانداری نیز در اندازه‌ای محدود رواج دارد دامداری به علت همجواری با جنگل و کوه رواج دارد. بیشتردامداران در تابستان‌ها به مناطق سردسیر (یا کوه) در دامنه‌های البرز مرکزی و در زمستان به مناطق گرمتر (یا مازرون یا همان مناطق جلگه‌ای) نقل مکان می‌کنند و بیشتر به پرورش گاو می‌پردازند. زنان هم در خانه‌هایشان به پرورش مرغ و خروس و اردک و بوقلمون و غاز می‌پردازند که با فروش آنها در پنجشنبه بازار گلوگاه سهم عمده‌ای در اقتصاد خانواده ایفا می‌نمایند. همچنین پرورش و نگهداری زنبور عسل مورد توجه بسیاری قرار گرفته که اکثر زنبورداران در طول سال چند بار به مناطق مختلف کوچ می‌نمایند.

جمعیت[ویرایش]

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش بندپی شرقی شهرستان بابل در سال ۱۳۸۵ برابر با ۴۵۱۰۸ نفر بوده‌است که اکثر آنها کشاورز ودامدارمی‌باشند همچنین براساس نتایج انتخابات اکثرشان طرفدار رفرمیست و مخالف تحجر و وابستگان حکومتی شان هستند.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.
  2. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد». مرکز آمار ایران. ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.

جستارهای وابسته[ویرایش]