بخش بندپی شرقی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بندپی شرقی
گلیا
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان بابل
بخش بندپی شرقی
مردم

بخش بندپی شرقی یکی از بخش‌های شهرستان بابل در استان مازندران در شمال ایران است[۱]. مرکز این بخش شهر گلوگاه است.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

بخش بندپی شرقی یکی از بخش‌های شهرستان بابل واقع در جنوب این شهرستان می‌باشد که بالغ بر ۳۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد. این بخش بزرگترین بخش شهرستان بابل بوده و شامل مناطق دشت و جلگه - جنگل - کوهستان میباشد. این بخش علاوه بر همسایگی با بخش های گتاب ، بندپی غربی و بابلکنار شهرستان بابل با لفور سوادکوه و ییلاقات فیروزکوه و هراز همسایه بوده و جاده ارتباطی با این مناطق دارد. بافت این منطقه کاملاً روستایی بوده و عمده فعالیت مردم آن کشاورزی و دامداری سنتی می‌باشد. این بخش از طریق جاده شهید صالحی به شهرستان بابل متصل می‌شود که این جاده در سال ۱۳۴۱ توسط قهرمان ارزنده کشتی جهان (امامعلی حبیبی) و همت حاج محمد فيروزي تعریض گردیده است که از همان هنگام به نام این ورزشکار نام گذاری شده و از محبوبیت بسیار بالایی در بین مردم منطقه برخوردار می‌باشد مرز بین بخش گتاب و بندپی روستاهای اتاقسرا و صورت می‌باشد. روستای صورت اولین روستای ورودی به بندپی شرقی بوده که داری باغات مرکبات و مزارع کشاورزی بسیاری می‌باشد.این روستا دارای بزرگترین مرتع طبیعی دنیا( رجه ) بوده که متأسفانه به دلیل بی کفایتی مسئولین وقت استان به شهرک صنعتی تبدیل شده که عوارض بسیار بدی را به دنبال داشته است.

شهرها[ویرایش]

گلوگاه

زبان[ویرایش]

زبان رايج در اين منطقه زبان مازندراني (تبری)است، ولي تقريباً مردم به زبان فارسي نيز آشنايي دارند.در سال هاي اخير در بعضي از خانواده ها والدين با فرزندان به زبان فارسي تکلم مي کنند كه در حال گسترش يافتن است.با اين حال آن فرزندان به زبان مازندراني در حد زبان مادري نيز تلسط دارند.

اقتصاد[ویرایش]

اقتصاد اين منطقه بر پايه كشاورزي و دامپروری مي چرخد.عمده محصولات كشاورزي شاليكاري است.در رده بعدي بيشترين سطح كشت به باغ داري تعلق دارد.باغداري شامل مركبات،كيوي و گوجه سبز مي باشد.به علت ارزش بيشتر محصولات باغي روز بروز سطح زير كشت محصولات باغي در حال افزايش يافتن است.و در نتيجه سطح زير كشت شاليزاري كاهش مي يابد.نوغانداری نیز در اندازه ای محدود رواج دارد دامداري به علت همجواري با جنگل و كوه رواج دارد.بیشتردامداران در تابستان ها به مناطق سردسير (يا كوه)در دامنه های البرز مرکزی و در زمستان به مناطق گرمتر (يا مازرون يا همان مناطق جلگه اي)نقل مكان مي كنند و بیشتر به پرورش گاو می پردازند. زنان هم در خانه هایشان به پرورش مرغ و خروس و اردک و بوقلمون و غاز میپردازند که با فروش آنها در 5شنبه بازار گلوگاه سهم عمده ای در اقتصاد خانواده ایفا مینمایند. همچنین پرورش و نگهداری زنبور عسل مورد توجه بسیاری قرار گرفته که اکثر زنبورداران در طول سال چند بار به مناطق مختلف کوچ مینمایند.

جمعیت[ویرایش]

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش بندپی شرقی شهرستان بابل در سال ۱۳۸۵ برابر با ۳۳۰۰۳ نفر بوده است که اکثر آنها حقوق دان می باشند همچنین براساس نتایج انتخابات اکثرشان طرفدار رفرمیست و مخالف تحجر و وابستگان حکومتی شان هستند [۲].

منابع[ویرایش]

  1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.
  2. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲. 

جستارهای وابسته[ویرایش]