بخش بندپی غربی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بخش بندپی غربی یکی از بخش‌های شهرستان بابل در استان مازندران در شمال ایران است.[۱]

تقسیمات کشوری[ویرایش]

مرکز بخش[ویرایش]

مرکز بخش بندپی غربی شهر خوشرودپی می‌باشد

جمعیت[ویرایش]

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش بندپی غربی شهرستان بابل در سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۷۰۷۹ نفر بوده‌است.[۲]

بائیکلا یکی از دهستانهای بخش بندپی غربی شهرستان بابل است. تکیه باستانی بالا محله، قلعه درویش و حمام قدیمی نقاط مهم در این دهستانند. حرفه مردم این روستا و نواحی اطراف بیشتر کشاورزی و باغداری، دامداری و پرورش طیور می‌باشد.

زبان[ویرایش]

زبان مردم این منطقه مازندرانی است ولی همه مردم با زبان فارسی نیز آشنایی دارند. یادآوری شود که نسل جدید در خانه با فرزندان خود به زبان فارسی تکلم می‌کنند که روز به روز در حال گسترش یافتن است. هر چند این فرزندان فارسی تکلم می‌کنند ولی همه آن‌ها قادر به صبحت به زبان مازندرانی در حد زبان مادری هستند.

اقتصاد[ویرایش]

شغل اکثر مردم این بخش کشاورزی است. بیشترین سطح کشت مربوط به زمین‌های شالیزاری است.در رده بعدی باغ مرکبات قرار دارد.دامداری در مناطق جنوبی که مناطق جنگلی است رواج دارد .این دامداران در تابستان‌ها به ارتفاعات البرز که سردسیر است نقل مکان می‌کنند.

آثار تاریخی[ویرایش]

از جمله مهم‌ترین آثار باستانی آن تکیه مقریکلا با قدمتی بیش از ۲۰۰ سال می‌باشد که در فهرست آثار تاریخی و ملی مازندران و شهرستان بابل ثبت گردیده‌است

نقاط گردشگری[ویرایش]

از نقاط دیدنی و گردشگری آن می‌توان به جنگل‌های شیاده، دریاچه و سد شیاده، دریاچه آب‌بندان کامی‌کلا در دامنه رشته کوه البرز اشاره نمود.

فیل بند[ویرایش]

روستای فیل بند از توابع شهرستان بابل در استان مازندران ایران است. اهالی به این روستا فلبن می‌گویند که کوتاه شده فیل‌بند است ولی از سمت بند پی بابل هم نقاط دسترسی وجود دارد

.[۱]

روستای دولت رودبار[ویرایش]

با چشم‌انداز رودخانه و جنگل از روستاهای زیبای بندپی غربی است.

روستای لمسوکلا[ویرایش]

با داشتن زیارتگاه امامزاده مسلم، رودخانه کلارود، جنگل‌های پولادسی و ورزشگاه شهدای لمسوکلا از روستاهای گردشگرخیز منطقه می‌باشد. روستای لمسوکلا دارای قدمت تاریخی زیادی می‌باشد که دردوره نادر به عنوان تبعیدگاه اعراب وافاغنه از آن استفاده شد اعراب امروزه به نام فامیل عسگری وشیرافکن شناخته می‌شوند وافغان به همان نام خود مشهور می‌باشند

روستای کامکلا[ویرایش]

از جمله روستاهای جذاب و دیدنی استان مازندران، شهر بابل می‌باشد مردمان این روستا از سطح فرهنگ بالا برخوردارند در اعیاد و مراسم دینی و مذهبی حضوری باشکوهی دارند این روستا دارای چهار شهید والا مقام می‌باشند به نامهای: شهید طلبه اسماعیل شمس تبار کامی، شهید اباذری، شهید قربانتبار وشهید قاسم شعبانی حاجی در این محل علاوه بر مسجد بزرگ ، تکیه ،سقاخانه وبقعه درویش آقاست که خانم‌های این روستا در این مکان مقدس (بقعه درویش آقا)به مناسبتهای مختلف مذهبی شیربرنج ،آش دوغ ویا آش رشته می پزند و به یاد معصومین و گذشتگانشان به راز ونیاز می پردازند. جاهای دینی این روستا جنگلهای بسیارزیبای کامکلا پشته، فرنی‌کلا، آبندان ورودخانهٔ بزرود می‌باشد علاوه بر مناظر دیدنی از هوای پاک وتمیز برخوردار می‌باشد. بیشتر مردم زحمتکش این روستا شغل کشاورزی دارند و برنج کاری می‌کنند.

روستای شهنه پشته[ویرایش]

این روستا که در مجاور روستای کامکلا است روستایی پهناور و دارای خانه‌های مسکونی پراکنده است.شغل این ساکنان کشاورزی،دامداری و کارمندی می‌باشد.دارای انجمن شورایی می‌باشد و جوانان این روستای زیبا دارای تحصیلات بالا و عالی می‌باشند. دارای جنگل‌های وسیع و زیبا است که یکی از مناطق گردشگری و تفریحی به‌شمار می‌رود.دارای جنگلی به اسم شهنه پشته، هفت تپه و...است. در کنار این روستای باطراوت شهرک صنعتی است.

منابع[ویرایش]

  1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.
  2. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲. 

جستارهای وابسته[ویرایش]