گردرودبار

مختصات: ۳۶°۲۱′۴۸″ شمالی ۵۲°۴۰′۳۲″ شرقی / ۳۶٫۳۶۳۳۳°شمالی ۵۲٫۶۷۵۵۶°شرقی / 36.36333; 52.67556[۱]
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گردرودبار
تصویری از گردرودبار
تصویری از گردرودبار
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانمازندران
شهرستانبابل
بخشبندپی شرقی
دهستانسجادرود
نام محلیگردروآر، گردروهار
نام‌های قدیمینام‌های برخی مراتع این روستا: گَتِ دشت، خِرابه دشت
سال بنیادبیش از ۳۰۰ سال پیش (اوایل سلسلهٔ زندیه)
مردم
جمعیت۹۹۱ نفر (سرشماری ۹۵)
تراکم جمعیت۳۸۳٫۶ (۴۴۰)
نفر بر کیلومتر مربع
جغرافیای طبیعی
مساحت۲٫۵۰ کیلومتر مربع (۲۵۰ هکتار)
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانهندارد
اطلاعات روستایی
کد آماری۰۱۶۲۰۷
پیش‌شمارهٔ تلفن۲۷۵(۰۱۱)

گردرودبار، روستایی است از توابع بخش بندپی شرقی شهرستان بابل در استان مازندران ایران. گردرودبار به دلیل احاطه رودخانه سجاد رود در ایام قدیم به این نام گرفته شد در حال حاضر رودخانه از کنار این روستا عبور می‌نماید.

مشخصات جغرافیایی[ویرایش]


روستای گردرودبار در ۲۲کیلومتری جنوب شهرستان بابل و در ۷کیلومتری مرکز دهستان سجاد رود واقع شده‌است. این روستا از شمال به روستاهای احمد کلاً و کرد محله و از جنوب به روستای امیرده ختم می‌شود. گردرودباراز غرب به کلاگر کلاً و از شرق به رودخانه سجاد رود و روستای لیاردن متصل است. وسعت این روستاحدودا ۲۵۰هکتار می‌باشد.

وجه تسمیه[ویرایش]


دو وجه تسمیه برای نام گردرودبار وجود دارد: ۱-رودخانه سجادرود که در زبان محلی به آن سجرو می‌گویند؛ گرداگرد روستا را فراگرفته‌است. در طی زمان اسم گرد+رودبار که بخش اول نشان دهنده دورزدن رود به دورروستاست؛ وبخش دوم هم نشانی از رودخانه سجادرود است بوجودآمد.

۲-روهار در زبان عربی به معنای دشت است. در اطراف روستا دشت‌های بسیاری وجود دارد. نام بعضی از این دشت‌ها به این قرار است: گت دشت(GateDasht)؛ خرابه دشت(KherabeDasht)؛ و... لذا قولی وجود دارد که ابتدا به آن گردروهار می‌گفتند (همان‌طور که هنوز هم بعضی در زبان محلی می‌گویند) سپس در طول زمان نام آن به گردرودبار تغییر یافت.

جمعیت[ویرایش]


این روستا در دهستان سجادرود قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۵۹ نفر (۲۶۵خانوار) بوده‌است.[۲]

منابع[ویرایش]