شوب‌محله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شوب‌محله
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانمازندران
شهرستانبابل
بخشگتاب
دهستانگتاب شمالی
مردم
جمعیت۵۳۶ نفر (سرشماری ۹۵)
اطلاعات روستایی
کد آماری۰۱۷۰۹۰
پیش‌شمارهٔ تلفن0111

شوب‌محله، دهی است از روستای کشتلی از توابع دهستان گتاب شمالی و بخش گتاب از شهرستان بابل در استان مازندران ایران.

مردمان روستا به اموری چون کشاورزی (برنجکاری و باغ مرکبات و سیفی کاری به صورت محدود) و دامداری مشغول می‌باشند. این روستا خود مرکب از پنج روستای میدان‌سر کشتلی، شوب‌محله، چناربن، پائین‌محله کشتلی و سیدکلا (گتاب) است. در تقسمات کشوری جدید شوب‌محله قسمتی از دهستان گتاب شمالی محسوب می‌شود. روستای شوب‌محله از شمال به میدانسر و غرب به پایین محله و شرق رودخانه بابلرود (روستای گنج افروز) و در جنوب به ولوکلا و جنوب غرب به چناربن ختم می‌شود.

راه ارتباطی شوب‌محله[ویرایش]

شوب‌محله => چناربن => پایین محله => گتاب => بابل 
شوب‌محله => میدانسر => سیدکلا => چاری => بابل
شوب‌محله => میدانسر => سرست => بابل

کشتلی(کشتله)[ویرایش]

کشتلی . [ ک ِ ت ِ ] (اِخ ) در فرهنگ دهخدا بدینگونه معرفی شده‌است." دهی است از دهستان مشهد گنج افروز بخش مرکزی شهرستان بابل واقع در 12 هزارگزی جنوب بابل و یک هزارگزی باختر شوسه ٔ فرعی بابل به بابل کنار با 1100تن سکنه" . اما نام "کشتلی" بر اساس نظر بزرگان روستا از سه حالت زیر به وجود آمده‌است. 1- کشتلی مرکب از دو کلمهٔ کشتی و محله باشد چون سابقاً مسابقات کشتی محلی در آن برگزار می‌شده‌است. 2- نام روستای کشتلی برگرفته از نام پرنده کشتل است که در گذشته فراوان در داخل روستا دیده میشد. 3-عبور کشتی‌های کوچک از رودخانه بابلرود که در کنار روستا قرار گرفته‌است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان گتاب شمالی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۵۳۶ نفر (۱۸۶ خانوار) بوده‌است.[۱]

منابع[ویرایش]