شهرستان فریدونکنار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شهرستان فریدون‌کنار)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شهرستان فِرِیدونکِنار یکی از شهرستان‌های ساحلی استان مازندران است که میان بابلسر و محمودآباد قرار گرفته و از طرف جنوب، به شهرستان بابل وشهرستان آمل متصل است.[۱] فریدونکنار تا سال ۱۳۶۸ از توابع بخش بابلسر در شهرستان بابل بود و در این سال پس از شهرستان شدن بابلسر به عنوان یکی از بخش‌های شهرستان بابلسر ارتقا یافت. در زمستان سال ۱۳۸۶ از سوی هیئت دولت رسماً از بخش فریدونکنار به شهرستان فریدونکنار ارتقا یافت.[۲] این شهرستان دارای دو بخش می‌باشد. بخش مرکزی که شامل دو دهستان باریکرود شمالی و جنوبی است و بخش دهفری که شامل دو دهستان امام زاده عبدا… شمالی و جنوبی است.

از آثار باستانی فریدونکنار می‌توان به مسجد جامع بهرامی اشاره کرد. این مسجد سال‌ها پیش، از طرف طاهرخان بهرامی اهدا شده‌است. مزار استاد طاهرخان بهرامی در این مسجد واقع شده‌است. از جاذبه‌های گردشگری شهرستان می‌توان به تالاب بین‌المللی که سالیانه میزبان میلیون‌های پرنده مهاجر از سیبری برای زمستان گذرانی است تا ساحل بکر و دریای زیبای خزر و جنگل‌های جزین و سوته و آب‌بندان‌های روستاهای شهرستان و باغ پرندگان واقع در شهر فریدون کنار اشاره کرد.

۲۳ روستای شهرستان فریدونکنار عبارت‌اند از: ازباران، شیر محله، مهلبان، بزرگ بیشه محله، بالا نوایی محله، بنه کنار، کوچک بیشه محله، بی نمد، زاهدکلا، منقارپی، جزین، کلاگر سرا، اسبوکلا، شیرا، اوکسر کریم‌کلا، طوله سرا، سوته، فرم، حیدرکلا، اسلام‌آباد، ملاکلا، کارگردمحله و پایین نوایی محله.

نخستین بندرخصوصی کشور در این شهرستان ایجاد شد و در ۲۲ بهمن ۱۳۸۶ گشایش یافت. این شهرستان، تنها زیستگاه درنای سیبری است که فقط یک قطعه از آن به ایران مهاجرت می‌کند.[۳] برای نخستین بار در خاورمیانه، مرکز پرنده‌شناسی اوجاکله واقع در جنگل اوجاکله روستای سوته در تالاب بین‌المللی فریدون‌کنار احداث شد.

این شهرستان مرکز ماهی و برنج استان محسوب می‌شود و معمولاً حتی ماهیگیران استانهای شمالی به خاطر سود بیشتر ماهیان خود را در بازارماهی این شهر بفروش می‌رسانند، برنج طارم فریدونکنار بسیار شهرت دارد. شهرک‌های خزرشهر شمالی و خزرشهر جنوبی دریاسر و خزرکنار و فرزادشهر از شهرکهای بزرگ، قدیمی، زیبا و همچنین، توریستی شهرستان فریدونکنار محسوب می‌شوند که جزء شهرک‌های معروف مازندران و کشور به حساب می‌آیند.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

شهرها: فاقد شهر (در شرف تأسیس (روستای کاردگر محله تبدیل به شهر آستانه نو))

شهرها: فریدون کنار (تاریخ تأسیس شهرداری ۱۳۱۸ هجری شمسی)

شهرک‌های خزر شهر شمالی و جنوبی، دریاسر، خزر کنار و فرزاد شهر جز شهرستان فریدون کنار است.

منابع[ویرایش]

  1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳خ.
  2. فریدونکنار شهرستان شد
  3. جاذبه‌های تالاب فریدون‌کنار محسن کاظم‌پور، روزنامه جام جم، ۲۶ مهر ۱۳۹۰