چالرز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چالرز
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانمازندران
شهرستانبابل
بخشبندپی شرقی
دهستانسجادرود
مردم
جمعیت۳۰۷ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
مساحت۳۵۰هکتار
اطلاعات روستایی
کد آماری۰۱۶۰۵۷
پیش‌شمارهٔ تلفن0113272
درخت انار در کنار شالیزارهای روستای چالرز.jpg

چالرز، روستایی است از توابع بخش بندپی شرقی شهرستان بابل در استان مازندران ایران. روستاهای همجوار این روستا، لدار، وولی‌گله، کوهپایه‌سرا، خرطوسی می باشند. روستای چالرز از دو سمت گلوگاه و لدار امکان دسترسی دارد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان سجادرود قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1395، جمعیت آن ۲۹۰ نفر (۹۸خانوار) بوده‌است.[۱]

شغل اکثر مردم این روستا کشاورزی و دامداری است. روستای چالرز دارای حدود ۳۵ هکتار شالیزار می‌باشد. علاوه بر کشت برنج، باغداری و تولید پرتغال و آلوچه رواج دارد. چالرز دارای یک مدرسهٔ ابتدایی به نام شهید مسلم محمدزاده است که در سال ۶۱ تأسیس شد.

این مدرسه در سال 1396 تخریب و مدرسه مجهز جدیدی جایگزین آن شد.

این روستا دارای برق، آب و تلفن و گاز می‌باشد. همچنین راه دسترسی به چالرز سال ها قبل آسفالتش شروع شده ولی نیمه کاره رها گردیده بود. خوشبختانه آسفالت روستای چالرز در سال 1401 به بهره برداری رسید.

نمایی از جاده چالرز پیش از آسفالت.jpg

مسجد این روستا هم چند سالیست با مشارکت اهالی ساخته شده‌است. روستای چالرز دارای یک زمین ورزشی بسیار زیبا و در کنار رودخانه بابل رود است که دارای شورای ورزشی فعال می‌باشد. اعضای شورای ورزشی روستای چالرز علی فیروزیان، حمید آقاگلی عباسی، محسن باعو، رضا علی‌تبار و محمد عابدی می‌باشند.

از مشکلات این روستا می توان به رانش زمین، عدم برق رسانی به زمین های کشاورزی و قطع تلفن به دلیل سرقت کابل اشاره کرد.

منابع[ویرایش]