رویان (نور)

مختصات: ۳۶°۳۹′۰۰″شمالی ۵۲°۲۳′۰۰″شرقی / ۳۶٫۶۵۰۰°شمالی ۵۲٫۳۸۳۳°شرقی / 36.6500; 52.3833
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رویان
علمده
1Royan-Iran.JPG
کشور ایران
استانمازندران
بخشرویان
نام(های) پیشینعلمده
سال شهرشدن۱۳۳۳
مردم
جمعیت۷،۷۳۱
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۲-
اطلاعات شهری
شهردار...
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۱۱
وبگاهwww.Royan.ir
رویان بر ایران واقع شده‌است
رویان
روی نقشه ایران
۳۶°۳۹′۰۰″شمالی ۵۲°۲۳′۰۰″شرقی / ۳۶٫۶۵۰۰°شمالی ۵۲٫۳۸۳۳°شرقی / 36.6500; 52.3833


رویان نام جدید علمده یکی از شهرهای استان مازندران ایران است و در غرب این استان و در کنارهٔ دریای مازندران واقع شده‌است و بین شهرهای نور و نوشهر قرار دارد. شهر رویان جزء شهرستان نور و از غرب به شهرستان نوشهر، از شمال در مجاورت دریای مازندران از جنوب به کوه‌های البرز منتهی می‌شود. فاصله آن با مرکز استان مازندران شهر ساری حدوداً ۱۱۸ کیلومتر است. رویان از نظر موقعیت جغرافیایی در ۳۶ درجه و ۳۴ دقیقه عرض شمالی و ۵۱ درجه و ۵۷ دقیقه طول شرقی واقع شده‌است و در سال ۱۳۹۵ دارای جمعیت ۷،۷۳۱ نفر بوده‌است[۱]. رویان در گذشته نام منطقه وسیعی از مرکز و غرب مازندران بوده‌است. به دلیل نسبت تاریخی و تنگاتنگ شهر علمده با منطقه رویان ،یکی از 5 شهر شهرستان نور میباشد نور شامل نور مرکزی، چمستان، رویان، ایزدشهر. وبلده میباشد شهر مذکور به شهر رویان تغییر نام یافت. ضمناً در سال ۱۳۳۳ دارای شهرداری شد.

مردم

شهر رویان در سال ۱۳۹۵ دارای جمعیتی بالغ بر ۷٬۷۳۱ نفر بوده‌است.[۱] زبان مردم رویان زبان مازندرانی با گویش کجوری است که به گویش مردم شهرستان نور و چالوس شباهت دارد.

همچنین دو گویش طبری کجوری و طبری کلارستاقی زیر مجموعه گویش کهن طبری رویانی هستند که از شهرستان نور تا شهرستان تنکابن گویش می‌شود. گویش طبری رویانی زبان حکام اسپهبد رویان نیز بوده‌است. در گذشته منطقه رویان (طبرستان) از شهرستان نور، نوشهر، چالوس، تنکابن و گاهی مرز غربی آن تا رودسر ادامه می‌یافت.

منطقه کجور

محدوده تاریخی کجور از شمال به دریای مازندران از غرب به رود چالوس از شرق به سولده(نور) و از جنوب به دره نور محدود می شود.[۲] منطقه کجور به همراه کلارستاق ، لنگا ، تنکابن ، سختسر و هوسم بخشی از رویان کهن بود که بعد ها رسمتدار نام گرفت. رویان کهن از نواحی غربی طبرستان محسوب می شده است.[۳]

منابع

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «تعداد جمعیت و خانوار به تفکیک تقسیمات کشوری براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵». مرکز آمار ایران.
  2. http://www.iranicaonline.org/articles/kojur-i
  3. http://www.iranicaonline.org/articles/kalarestaq-1