گزنک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گزنک
گَزْنَک
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان آمل
بخش لاریجان
نام(های) دیگر گزانه
مردم
جمعیت ۳۰۲
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۵۷۴ متر
اطلاعات شهری
شهردار محمد طبری
پیش‌شماره تلفنی ۰۱۲۲۳۲۷
وبگاه شهرداری گزنک
تابلوی خوش‌آمد به شهر

گَزَنَک یکی از شهرهای استان مازندران ایران است.

این شهر مرکز بخش لاریجان شهرستان آمل است. شهر کوهستانی گزنک به وسعت ۷۰ هکتار از توابع شهرستان آمل، استان مازندران از سال ۱۳۷۹ بدلیل واقع بودن در مرکز بخش لاریجان بعنوان شهر به رسمیت شناخته شد.و شهرداری گزنک از سال ۱۳۸۱ فعالیت خود را آغاز نمود.

این شهر دارای ۱۰۰۰ نفر جمعیت بوده که حدفاصل استان تهران و شهر آمل واقع می باشد. محور ترانزیتی هراز گزنک را به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم نمود.همچنین رودخانه کبیر هراز از کنار این شهر عبور مینماید که موجب شکوفا شدن اقتصاد شهر از نظر تولید ماهیان سردآبی شده است.

در قدیم[ویرایش]

فرهنگ جغرافیائی ایران در جلد سوم خود می‌نویسد: گزنک دهی است از دهستان بالالاریجان شهرستان آمل، واقع در ۸ هزار گزی شمال رینه. هوای آن سرد و دارای ۲۲۵ تن سکنه است. آب آنجا از چشمه سار و هراز تامین میشود. محصول آن غلات و لبنیات، حبوبات و شغل اهالی زراعت و راه آن مالرو است. دو زیارتگاه دارد در کتب تاریخی نبردی از خوانین لاریجان ب نام های خان سیاه و سفیدبا اقا محمد قاجار امده در اولین نبر د ک در حوالی امل ب وقوع پیوست خوانین لاریجان موفق به پیروزی شدند و در نبرد های بعدی شکست خوردند این دو خان سیاه و سفید از اهالی گزنک بودند ....که امروزه با نام آخانی شناخته میشوند ... .[۱]

منابع[ویرایش]