گزنک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گزنک
گَزْنَک
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان آمل
بخش لاریجان
نام(های) دیگر گزانه
مردم
جمعیت ۳۰۲
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۵۷۴ متر
اطلاعات شهری
شهردار محمد طبری
پیش‌شماره تلفنی ۰۱۲۲۳۲۷
وبگاه شهرداری گزنک
تابلوی خوش‌آمد به شهر

گَزَنَک یکی از شهرهای استان مازندران ایران است.

این شهر مرکز بخش لاریجان شهرستان آمل است. شهر کوهستانی گزنک به وسعت ۷۰ هکتار از توابع شهرستان آمل، استان مازندران از سال ۱۳۷۹ بدلیل واقع بودن در مرکز بخش لاریجان بعنوان شهر به رسمیت شناخته شد.و شهرداری گزنک از سال ۱۳۸۱ فعالیت خود را آغاز نمود.

این شهر دارای ۱۰۰۰ نفر جمعیت بوده که حدفاصل استان تهران و شهر آمل واقع می باشد. محور ترانزیتی هراز گزنک را به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم نمود.همچنین رودخانه کبیر هراز از کنار این شهر عبور مینماید که موجب شکوفا شدن اقتصاد شهر از نظر تولید ماهیان سردآبی شده است.

فرهنگ جغرافیائی ایران در جلد سوم خود می‌نویسد: گزنک دهی است از دهستان بالالاریجان شهرستان آمل، واقع در ۸ هزار گزی شمال رینه. هوای آن سرد و دارای ۲۲۵ تن سکنه است. آب آنجا از چشمه سار و هراز تامین میشود. محصول آن غلات و لبنیات، حبوبات و شغل اهالی زراعت و راه آن مالرو است. دو زیارتگاه دارد. که در بعضی از کتب گفته شده دو اتشکده دوران ساسانی میباشد در کتاب تاریخی خواجه تاجدار نوشته ژان گور فرانسوی که ذبیح‌الله منصوری آن را به پارسی برگردانده‌است امده محمد قلی خان سیاه و سفید دو سردار لاریجان از هالی گزنک حاضر به سرسپردن به حکومت اقا محمد قاجار نمیشوند و این امر نبرد سختی را میان خوانین لاریجان و اقا محمد خان قاجار به میان اورد در اولین نبرد که در حوالی پارک میرزا کوچک امروزه امل به وقوع پیوست لاریجانی ها به رهبری محمد قلی سیاه وسفید به پیروزی میرسند و اقا محمد خان را به اسارت میبرند که بعدها توسط حاجی حلال خور بابلی موجبات ازادی او فراهم میشود در نبر بعدی خوانین لاریجان شکست میخورند املاک انها مصادره میشود و محمد قلی سفید را در رودخانه هراز غرق میکنند البته خود سردار به انتخاب خود بعد ازشکست و اسارت این مرگ را انتخاب میکند واما محمد قلی خان سیاه ..در کتاب بزرگان امل امده محمد قلی خان سیاه را پس از کشتن در یکی از روستا های طراف امل دفن میکنند و از سر سربازانش در سبزه میدان امل مناره میسازند .در همین کتاب امده محمد قلی سیاه دارای 5 پسر بود که اسم یکی از انها اقاجان است..خاندان اقاجانی که امروزه در گزنک زندگی میکنند خود را از نسل محمد قلی سیاه و پسرش اقاجان میدانند..ویرایش شده توسط علی اقا جانی.خواهشا ویرایش های خود را با ذکر نام منبع و کتب مرجع بیاورید تا امانت دار خوبی برای نسل های بعدی باشیم.

منابع[ویرایش]