پرش به محتوا

شهرستان قائم‌شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شهرستان قائم‌شهر
موقعیت در استان
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانمازندران
مرکز شهرستانقائم‌شهر
سایر شهرهاارطه،قائم‌شهر
بخش‌هامرکزی
سال تأسیس۱۳۲۴ خورشیدی
نام‌های پیشینشاهی، علی آباد، بازار
اداره
فرماندارجواد مولایی شهردار: کاظم علیپور
حوزهٔ انتخابیهقائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سوادکوه شمالی و سیمرغ
مردم
جمعیت۳۱۹٬۱۹۹ نفر (۱۳۹۵)
تراکم جمعیت۸۲۹ نفر بر کیلومتر مربع
مذهبشیعه
جغرافیای طبیعی
مساحت۳۷۳ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا۵۱ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه۱۷ درجهٔ سانتی‌گراد
بارش سالانه۷۲۵ میلی‌متر
داده‌های دیگر
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۱۱
وبگاهفرمانداری قائم‌شهر

شهرستان قائم‌شهر یکی از شهرستان‌های استان مازندران ایران است. مرکز این شهرستان، شهر قائم‌شهر است. این شهرستان از جنوب به سوادکوه و تهران در غرب به بابل و از شمال به سیمرغ و جویبار و از شرق به شهرستان ساری راه دارد. فاصله قائم شهر تا شهر های مهم : فاصله تا ساری حدود ۱۷ کیلومتر |فاصله تا بابل حدود ۱۵ کیلومتر |فاصله تا مشهد حدود ۷۰۰ کیلومتر |فاصله تا شیراز حدود ۱۱۷۰ کیلومتر |فاصله تا تهران حدود ۱۹۰ کیلومتر |-

این شهرستان در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۲۴ از شهرستان ساری جدا شد و مستقل گردید. اما تا سال ۱۳۲۴ شهرستان قائم شهر یکی از شهر های شهرستان ساری بود. تا سال ۱۳۴۰ بخش‌هایی از شهمیرزاد، تا سال ۱۳۵۵ شهرستان فیروزکوه، تا سال ۱۳۵۹ شهرستان سوادکوه، تا سال ۱۳۷۶ شهرستان جویبار و تا سال ۱۳۹۱ شهرستان سیمرغ، بخش‌هایی از قائم‌شهر بوده که به شهرستان تبدیل شدند.[۱][۲]

نام پیشین این شهرستان، شاهی بوده و در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۵۸ به قائم‌شهر تغییر نام پیدا کرد.[۳]

تیم ورزشی

[ویرایش]

باشگاه فوتبال نساجی مازندران متعلق به شهر قائمشهر است که پرهوادار ترین و قدیمی ترین تیم شمال کشور است و آوازه‌ی زیادی میان فوتبال دوستان دارد.

علت علاقه‌ی زیاد مردم قائمشهر به این تیم زنده نگه داشتن یاد و خاطره‌ی کارخانه‌ی نساجی ای است که سال ها پیش در این شهر رونق بسیاری داشته و محل اشتغال اکثر جوانان شهر بوده است باشگاه نساجی ابتدا توسط همین کارخانه تاسیس شد و علت نام گذاری آن نیز همین بود اما پس از ورشکستگی کارخانه به هیت فوتبال شهرستان و سپس بخش خصوصی واگذار شد

موقعیت جغرافیایی

[ویرایش]

طول و عرض جغرافیایی شهرستان قائم‌شهر بین ۳۶ درجه و ۲۱ دقیقه تا ۳۶ درجه و ۳۸ دقیقه عرض شمالی و ۵۲ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۵۳ درجه و ۳ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته‌است.

شهرستان قائم‌شهر از شمال با شهرستان جویبار و شهرستان سیمرغ، از جنوب با شهرستان سوادکوه شمالی، از غرب با شهرستان بابل و از شرق با شهرستان ساری همسایه است.

تقسیمات کشوری

[ویرایش]

شهرستان قائم‌شهر دارای ۱ بخش، ۵ دهستان و ۲ شهر به شرح زیر است:

شهرستان قائم‌شهر

[ویرایش]
بخش مرکز بخش جمعیت بخش ۱۳۹۵ نام دهستان مرکز دهستان جمعیت دهستان ۱۳۹۵ شهر جمعیت شهر ۱۳۹۵
مرکزی قائم‌شهر ۳۱۹٬۱۹۹ نفر بالاتجن شیخ‌کلی ۳۲٬۸۹۱ نفر قائم‌شهر

ارطه

۲۰۴٬۹۵۳ نفر

۱۰٬۳۲۷ نفر

نوکندکلا رکابدارکلا ۲۶٬۷۱۵ نفر
علی‌آباد قادی‌کلا بزرگ ۲۵٬۰۰۴ نفر
کوهساران کوتنا ۴٬۹۰۷ نفر
بیشه‌سر ارطه ۴٬۴۰۱ نفر

جمعیت

[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، جمعیت شهرستان قائم‌شهر برابر با ۳۱۹٬۱۹۹ نفر بوده‌است.[۴]

منابع

[ویرایش]
  1. سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران (۲۰۲۳-۰۹-۲۹). «تصویب‌نامه راجع به تبدیل بخش شاهی به شهرستان مصوب ۱۳۲۴/۰۷/۲۵ با اصلاحات و الحاقات بعدی». Qavanin.ir.
  2. سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران (۲۰۲۳-۰۹-۲۹). «بخشنامه وزارت دادگستری راجع به تبدیل شاهی به شهرستان مصوب ۱۳۲۴/۰۸/۱۹ با اصلاحات و الحاقات بعدی». Qavanin.ir.
  3. سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران (۲۰۲۳-۰۹-۲۹). «تغییر نام شهر و شهرستان شاهی به قائم شهر مصوب ۱۳۵۸/۱۱/۱۰ با اصلاحات و الحاقات بعدی». Qavanin.ir.
  4. «درگاه ملی آمار > سرشماری عمومی نفوس و مسکن > نتایج سرشماری > جمعیت به تفکیک تقسیمات کشوری سال 1395». www.amar.org.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۱-۱۱.