پرچم‌های جهان (وبگاه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرچم‌های جهان
پرچم رسمی FOTW
کوته‌نوشتFOTW
بنیان‌گذاری۱۹۹۳[۱]
گونهغیرتجاری
تمرکزپرچم‌شناسی
ستاداسما ولف ویل، نوا اسکوشیا، کانادا[۱]
اعضا
۱٬۱۲۶[۲]
زبان‌های رسمی
انگلیسی[۱]
مدیر لیست
ناتان لام
افراد کلیدی
 • راب ریساید (مدیر تحریریه)
 • یان مرتنز (کارآموز-مستر فهرست)
وابستگیفدراسیون بین‌المللی انجمن‌های پرچم‌شناسی
کارمندان
۲۱[۳]
وبگاه

پرچم‌های جهان (به انگلیسی: Flags of the World) (به اختصار FOTW یا FotW) یک انجمن و منبع پرچم‌شناسی مبتنی بر اینترنت است.[۴] پروژهٔ اصلی آن بزرگ‌ترین وبگاه اینترنت است که به پرچم‌شناسی اختصاص یافته‌است، که حاوی اطلاعات جامع در مورد پرچم‌های مختلف،[۵] و یک لیست پست‌سپاری مرتبط است. لیست پستی به عنوان یک گروه بحث در سپتامبر ۱۹۹۳ آغاز شد، در حالی که این وبگاه توسط جوزپه بوتاسینی در اواخر سال ۱۹۹۴ تأسیس شد و راب ریساید در سال ۱۹۹۸ به عنوان مدیر فعالیت کرد[۶] پرچم‌های جهان در سال ۲۰۰۱ پنجاه و ششمین عضو FIAV شد.[۷]

پرچم‌های جهان خود را به عنوان «... یک گروه اینترنتی، که تنها هدف آن پیشرفت در جستجوی پرچم‌شناسی است، که ایجاد و توسعه مجموعه‌ای از دانش در مورد پرچم‌ها و استفاده از انواع پرچم‌ها است» توصیف می‌کند.[۸]

هم وبگاه و هم لیست پست‌سپاری به زبان انگلیسی کار می‌کنند،[۹] اگرچه اعضایی از سراسر جهان وجود دارند و به همین دلیل اطلاعات بسیاری از زبان‌ها ترجمه و گنجانده شده‌است. لیست پستی توسط مدیر فهرست FOTW نظارت می‌شود، در حالی که کار در وبگاه ب توسط مدیر تحریریه FOTW هماهنگ می‌شود.

وبگاه[ویرایش]

هیئت تحریریه‌ای متشکل از ۲۱ داوطلب بدون مزد[۱۰] وبگاه FOTW را مدیریت و ویرایش می‌کنند که (از سال ۲۰۱۳) شامل بیش از ۸۱٬۰۰۰ صفحه دربارهٔ پرچم‌ها و بیش از ۱۷۹٬۰۰۰ تصویر پرچم است،[۱۱] و همچنین شامل یک فرهنگ لغت آنلاین گسترده از پرچم‌شناسی است.

وبگاه یک بار در هفته با مطالب جدید به روز می‌شود. به دلیل حجم بالای مطالب، انحرافات ویرایشی وجود دارد، که باعث می‌شود برخی از مناطق FOTW حاوی اطلاعات قدیمی باشد.[نیازمند منبع]

سلب مسئولیت[ویرایش]

با اعتراف خود، کیفیت اطلاعات منتشر شده در وب سایت بسیار متفاوت است: نه تنها حاوی پرچم‌های شناخته شده و رسمی است، بلکه شامل نقاشی‌ها و مشارکت‌هایی است که فقط بر اساس شایعات است که بر این اساس مستند شده‌است. مشارکت‌های منتشر شده به صراحت به عنوان نظرات خصوصی اعلام شده‌است. FOTW هر گونه مسئولیتی در قبال درستی و صحت اطلاعات منتشر شده را نمی‌پذیرد.[۱۲]

لیست پست‌سپاری[ویرایش]

منبع مطالب در وبگاه FOTW، مشارکت‌های لیست پست‌سپاری FOTW است،[۱۳] که بیش از ۱۰۰۰ عضو دارد که حدود ۱۰۰ نفر از آنها مشارکت‌کنندگان فعال هستند. لیست پست‌سپاری دارای اقلیت‌های قابل توجهی از پرتغالی، فرانسوی، هلندی و روسی زبان است. کارکنانی متشکل از سه داوطلب بدون مزد[۱۴] فهرست را مدیریت و تعدیل می‌کنند.

محتوا[ویرایش]

وبگاه FOTW دارای بخش‌هایی بر روی پرچم‌های کشورهای مختلف مانند مقدونیه شمالی است که شامل بخش‌های فرعی دربارهٔ پرچم‌های پیشنهادی برای این کشور، از جمله مستندات پیشنهادهای ارائه‌شده توسط مؤسسه پرچم است.[۱۵] یکی دیگر از اسناد ساخته شده توسط وب سایت در مورد پرچم مراکش است که حاوی اطلاعاتی در مورد نمادهایی است که مراکش از زمان سلسله آلموروید استفاده می‌کرد.[۱۶] در سال ۲۰۱۶، این وب سایت بیش از ۹۸۰۰ صفحه روی پرچم‌ها با ۱۸۰۰۰ تصویر تخمین زده شده بود.[۱۷]

قراردادهای گرافیکی[ویرایش]

پالت رنگ FOTW.

FOTW تصاویر پرچم استاندارد شده را در قالب GIF، معمولاً در ارتفاع ۲۱۶ پیکسل نمایش می‌دهد. در حالی که فرمت فایل GIF قادر به نمایش ۲۵۶ رنگ است، استاندارد سایت نیازمند یک "پالت FOTW" محدودتر از ۳۲ رنگ است.[۱۸]

پرچم[ویرایش]

پرچم این سازمان طرحی از مارک سنسن است که در یک نظرسنجی از اعضای لیست پستی FOTW بیش از ۱۰ رقیب انتخاب شد و در ۸ مارس ۱۹۹۶ به تصویب رسید. از آن زمان، ۸ مارس به عنوان روز پرچم FOTW در نظر گرفته شده‌است. سنسن نمادین آن را توضیح داد:

رنگ سفید روی بالابر نشان دهنده صلح و آبی در پرواز برای پیشرفت است. شش رنگ ستاره‌ها اصلی‌ترین رنگ‌های مورد استفاده در پرچم‌ها هستند. ستاره‌ها به ایجاد یک نماد بزرگتر کمک می‌کنند. نحوه اتصال ستاره‌ها به یکدیگر نشان دهنده اینترنت است.[۱۹]

بنابراین پرچم به عنوان نمایش نادری از اینترنت روی پرچم استفاده می‌شود.

نگارخانه پرچم‌های FOTW[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام fm وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 2. "Flags of the World mailing list". Yahoo! Groups. Archived from the original on 4 December 2012. Retrieved 9 December 2012.
 3. "FOTW Editorial Staff". Flags of the World. Retrieved 5 June 2016.
 4. "Flags of the WorldDictionary of Vexillology | NAVA.org" (به انگلیسی). Archived from the original on 2020-05-13. Retrieved 2019-12-15.
 5. "Current Members". Fédération Internationale des Associations Vexillologiques. 2016. Retrieved 5 June 2016.
 6. "History of FOTW". Flags of the World. 2015. Retrieved 5 June 2016.
 7. "Current Members". Fédération Internationale des Associations Vexillologiques. 2016. Retrieved 5 June 2016.
 8. Flags of the World mailing list rules, Part 4, Article 1.
 9. "Current Members". Fédération Internationale des Associations Vexillologiques. 2016. Retrieved 5 June 2016.
 10. "FOTW Editorial Staff". Flags of the World. Retrieved 12 July 2009.
 11. "Welcome to Flags of the World". Flags of the World. Retrieved 3 December 2022.
 12. "Disclaimers and Copyright – Controversial subjects / Accuracy". Flags of the World (FOTW). Retrieved 29 December 2021.
 13. "FOTW mailing list". Yahoo! Groups. Archived from the original on 2013-08-19. Retrieved 2017-01-14.
 14. "FOTW Editorial Staff". Flags of the World. Retrieved 12 July 2009.
 15. Jonovski, Jovan (2021-06-22). "Македонското знаме на страниците на Флагмастер - Macedonian flag on the pages of Flagmaster". Мaкедонски Хералд - Macedonian Herald (به انگلیسی) (16): 36–51. doi:10.47763/mher21160036j. ISSN 2671-3136. S2CID 237986773.
 16. Babas, Latifa. "Red, white and other stars… the different flags Moroccan dynasties raised in the past". Yabiladi [fr] (به انگلیسی). Retrieved 2022-11-26.
 17. Trinkle, Dennis A.; Auchter, Dorothy; Merriman, Scott A.; Larson, Todd E. (2016-12-05). The History Highway: A 21st-century Guide to Internet Resources (به انگلیسی). Routledge. ISBN 978-1-315-28959-5.
 18. "FOTW colour guide". Flags of the World. 2015. Retrieved 5 June 2016.
 19. "FOTW Official Flag". Flags of the World. Retrieved 19 October 2007.

پیوند به بیرون[ویرایش]