عبدالرشید دوستم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
عبدالرشید دوستم
Abdul Rashid Dostum in September 2014.jpg
شناسنامه
نام کامل عبدالرشید دوستم
معروف به جنرال دوستم
زادروز 1331 خورشیدی
زادگاه ولسوالی خواجه دوکوه ولایت جوزجان،  افغانستان
فرزندان باتور دوستم
دین مسلمان
اطلاعات سیاسی
حزب سیاسی حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان
سمت معاون اول رئیس جمهور
فعالیت‌ها رئیس شورای عالی نظامی، فرمانده جنگ با شوروی، معاون وزیر دفاع
پس از یونس قانونی

عبدالرّشید دوستُم (متولد ۱۳۳۱ خورشیدی در ولایت جوزجان) رهبر و مؤسس حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان و رئیس ارکان سرقوماندانی اعلی قوای مسلح این کشور است.[۱] او از فرماندهان سابق شبه نظامی در شمال افغانستان بود.

حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان عمدتاً از ازبک ها و ترکمن های افغانستان تشکیل شده و بیشترین طرفداران او را نیز ازبک و ترکمن های افغانستان تشکیل می‌دهد.

او از زمان حضور شوروی سابق در افغانستان در عرصه سیاسی و نظامی حضور داشته و عمدتاً در حمایت و یا مخالفت از گروه‌ها و جناح‌های مختلف، عمل کرده‌است.

نیروهای به رهبری جنرال دوستم در اواسط ۱۹۹۰ میلادی در کابل حضور داشتند و یکی از طرف‌های اصلی درگیری در نبردهای میان گروهی به شمار می‌آمدند.

زندگی‌نامه[ویرایش]

ژنرال دوستم که از قوم ازبک است در سال ۱۳۳۱ هجری شمسی، در ولسوالی خواجه دوکوه ولایت جوزجان در خانواده ای دهقان پیشه به دنیا آمد.

پدرش حاجی عبدالرحیم و مادرش انبار شاه نام داشت. نام پدر کلان او ایلساری بود.

عبدالرشید دوستم تا صنف هفت مکتب را خوانده است و از آن بعد ترک تحصیل کرده است.

دوستم در کودکی بعد از مکتب با پدرش در زمین کشاورزی کار می کرد. او در سال ۱۳۵۸ به عنوان اجیر در تفحصات نفت و گاز شبرغان استخدام گردید. مدت سه سال در بخش برمه کاری در برج برمه کار کرد ، در همین زمان توسط کنجه کارگر به حزب دمکراتیک خلق افغانستان شاخه پرچم جذب شد.

وی پس از آن به عنوان سرباز امنیت دولتی ارتقاء پیدا کرد و بعد از مدت کوتاهی قوماندان تولی و متعاقباً قوماندان کندک امنیت دولتی شد. در سال ۱٣۶۵ او فعالیت‌های استخباراتی چشمگیری از خود نشان داد و به کمک سید اکرام پیگیر منشی ولایتی وقت و دستور روس‌ها فرقه ۵٣ پیاده را ساخت. او خود قوماندان فرقه شد و رتبه برید جنرالی برایش اعطا گردید.

او در سال‌های تهاجم شوروی به افغانستان، از رهبر یک اتحادیه کارگری در معدن گاز در شمال افغانستان، به یک رهبر گروه شبه‌نظامی ازبک تبار تبدیل شد که در حمایت از دولت کمونیستی تحت حمایت شوروی سابق می‌جنگید.

تا اواسط ۱۹۸۰، او یک فرمانده نظامی بود که نیروی شبه نظامی بیست هزار نفری را رهبری می‌کرد و کنترل ولایات شمالی افغانستان را بدست گرفت.

Abdul Rashid Dostum VOA Jan 22 2002 retouched.jpg

عبدالرشید دوستم که در زمان ببرک کارمل رییس جمهور پیشین افغانستان، فرمانده یک واحد از شبه نظامیان ازبک‌ها تبار در شمال این کشور بود، در دوران حکومت دکتر نجیب الله به فرمانده برجسته محلی تبدیل شد و در سقوط آن حکومت در اوایل دهه نود میلادی نیز نقش کلیدی داشت.

او بعدتر خود را به دولت دکتر نجیب الله نزدیک کرد و در همکاری با دولت، علیه گروه‌های مجاهدین که در پی بیرون راندن شوروی از افغانستان بودند، جنگید. جنرال دوستم برای خدمات خود در همکاری با دولت، چندین مدال دولتی نیز به دست آورد. در سال‌های پایانی حکومت دکتر نجیب الله در اوایل ۱۹۹۲، دوستم تغییر جهت داد و به همکاری با مجاهدین پرداخت.

همکاری با دولت مجاهدین[ویرایش]

او پیش از سقوط دولت مجاهدین، برای مدت کوتاهی با این دولت که رهبری آن را برهان الدین ربانی به عهده داشت، متحد شد و حتی مدتی را نیز با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان همکاری کرد. جنرال دوستم پس از آن به پایگاه اصلی خود در شمال افغانستان بازگشت و منطقه‌ای را که حدود شش ولایت را با جمعیت حدود پنج میلیون نفر در خود جا داده بود، تحت کنترل گرفت. او در اوج قدرت خود در ۱۹۹۷، در شمال افغانستان، یک دولت جداگانه ساخته بود و تمامی امور این مناطق را کنترل می‌کرد.

در این سال‌ها بود که هوادارانش، او را «دوستم پادشاه» خطاب می‌کردند.

در همان سال ها در اثر بی رحمی و غارتگری های نیروهای های تحت امر دوستم مردم به او لقب « گلم جمع» دادند.

دوران طالبان[ویرایش]

به قدرت رسیدن دوستم در سال‌های ۱۹۹۸، زمانی که طالبان از قدرت بیشتری برای تصرف شهرهای بیشتر افغانستان برخوردار شدند، پایان یافت. ژنرال دوستم با تصرف شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ از سوی طالبان، مجبور شد به ترکیه برود.

دوستم بعدتر دوباره به افغانستان بازگشت و با هدف مبارزه مشترک با طالبان، با احمد شاه مسعود، فرمانده ضد طالبان دیدار کرد. او به یکی از فرماندهان مطرح ائتلاف شمال تبدیل شد و توانست شهر مزار شریف را دوباره از کنترل طالبان بیرون کند. پس از کشته شدن احمدشاه مسعود در حمله بمبگذاران انتحاری در سپتامبر سال ۲۰۰۱، محمدقسیم فهیم، از همرزمان احمد شاه مسعود فرماندهی جبهه ضد طالبان را به عهده گرفت و ژنرال دوستم با این جانشینی مخالفتی نشان نداد.

دوستم در فروپاشی رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ با نیروهای آمریکایی همکاری کرد. نیروهای تحت فرمان ژنرال دوستم، همراه با سایر شبه نظامیان مربوط به گروه‌های جهادی، نقش مهمی را در پیروزی حملات آمریکا با هدف سرنگونی رژیم طالبان در افغانستان بازی کردند.

همسران و فرزندان[ویرایش]

دوستم سه بار ازدواج کرده است

نام همسر اول او خدیجه است که از قوم ازبک است خدیجه همسر اول دوستم در اثر حادثه ای کشته شد.

دوستم از همسر اولش دو دختر و دو پسر به نام های راحله، آی خانم،یارمحمد و باتور دارد.

همسر دوم جنرال دوستم قوم پشتون است که زویا نام دارد و دوستم از او سه دختر و دو پسر به نام های رشیده، زلیخا، خوشبو، مصطفی کمال و بابر دارد.

همسر سوم جنرال عبدالرشید دوستم، زبیده نام دارد که از قوم ازبک است و از او یک دختر بنام مریم دارد

دولت کرزی[ویرایش]

دوستم و کرزی در دسامبر ۲۰۰۱

پس از فروپاشی طالبان در افغانستان و ایجاد دولت جدید با حمایت آمریکا در این کشور، جنرال دوستم، رئیس شورای عالی نظامی و نماینده حامد کرزی در شمال افغانستان شد – بعدتر او به سمت معاون وزارت دفاع افغانستان ارتقا یافت. او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۴ شرکت کرده و به رقابت با حامد کرزی پرداخت و توانست ۱۰ درصد آرا را بدست آورد و در چند ولایت شمالی افغانستان که اغلب ازبک‌ها نشین بودند پیروز شد. با این حال، در دولت جدید حامد کرزی پس از انتخابات، ژنرال دوستم به عنوان رئیس ستاد مشترک قوای مسلح افغانستان (رئیس ارکان سر قوماندانی اعلی) معرفی شد. ولی این پست ژنرال دوستم پس از آن از سوی دادستانی کل افغانستان به حالت تعلیق درآمد که اکبر بای ، رییس شورای ترک تباران افغانستان ادعا کرد از سوی افراد دوستم ربوده شده و مورد لت و کوب قرار گرفته‌است. این ادعا اگرچه از سوی جنرال دوستم به شدت تکذیب شد، اما روابط او را با دولت حامد کرزی تیره و تار کرد و منجر شد که خانه او در کابل، برای چندین ساعت به محاصره پولیس درآید.

پس از آن جنرال دوستم به ترکیه رفت و مدت طولانی را در آنجا بسر برد – تا آنکه در انتخابات دوم ریاست جمهوری، از نامزدی حامد کرزی اعلام حمایت کرد و پست قبلی او به عنوان رئیس ستاد مشترک قوای مسلح افغانستان، دوباره از سوی رئیس جمهور کرزی احیا شد[۲]

دوستم در دولت اشرف غنی[ویرایش]

در سومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، به همراه سرور دانش معاونین اشرف غنی را تشکیل میدادند و توانست رای اکثریت مردم ازبک و ترکمن را به نفع اشرف غنی کسب کند. پس از تشکیل دولت وحدت ملی و انتخاب عبدالله عبدالله به عنوان رئیس اجرائیه کشور، نقش دوستم در دولت بسیار کمرنگ شد و باعث شد انتقادهای فراوانی علیه رئیس جمهور و رئیس اجرائیه بیان کند. [۳]

حمله به کاروان دوستم[ویرایش]

دوستم برای مقابله با طالبان به سمت ولایات شمالی رهسپار شده بود، در یک کمینی که طالبان در ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب زخمی شد و شماری از نزدیک ترین یارانش را از دست داد. او پس از ختم این عملیات به ترکیه رفت.[۴]

ماجرای ایشچی[ویرایش]

احمد ایشچی یکی از مخالفین سیاسی دوستم در ماه قوس 1396 در مصاحبه با رسانه ها ادعا کرد که آقای دوستم با تعدادی از سربازانش او را مورد ضرب شتم قرار داده و به او تجاوز کرده اند. هرچند دوستم و افراد نزدیک به ایشان ادعاهای ایشچی را یک توطئه قلمداد میکنند. بسیاری از نهادها، کشورهای غربی و ارگ خواستار پیگیری این موضوع شدند. [۵]

منابع[ویرایش]

  1. پیام تسلیت ,الحاج سترجنرال عبدالرشید دوستم رهبر و موسس حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان و رییس ارکان سرقوماندانی اعلی قوای مسلح - Afghanistan National Front | جبهه ملی افغانستان
  2. «ژنرال دوستم به افغانستان برمی گردد»(فارسی)‎. وب‌گاه بی بی سی فارسی، ۲۳ مرداد ۱۳۸۸. بازبینی‌شده در ۲۳ مرداد ۱۳۸۸. 
  3. «ماجراهای رهبری عبدالرشید دوستم»(فارسی)‎. وب‌گاه بی بی سی فارسی، ۲۰ آذر ۱۳۹۵. بازبینی‌شده در ۹ فروردین ۱۳۹۶. 
  4. «حمله بر کاروان جنرال دوستم»(فارسی)‎. وب‌گاه روزنامه ۸ صبح، ۳۱ اسد ۱۳۹۴. بازبینی‌شده در ۹ فروردین ۱۳۹۶. 
  5. «احمد ایشچی: ژنرال دوستم به محافظانش دستور داد به من تجاوز کنند»(فارسی)‎. وب‌گاه بی بی سی فارسی، ۲۳ آذر ۱۳۹۵. بازبینی‌شده در ۹ فروردین ۱۳۹۶.