سی‌ان‌ان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از CNN)
سی‌ان‌ان
CNN.svg
کشور ایالات متحده آمریکا
گستره پخشجهانی، از طریق کابل، ماهواره و اینترنت
شعار تبلیغاتیبرو آنجا

این سی ان ان است مطمئن‌ترین نام در اخبار اولین در حقیقت‌ها رهبر جهانی در اخبار

از سراسر دنیا گزارش می کند
برنامه‌سازی
زبان(ها)انگلیسی
فرمت تصویر(1080i (HDTV
مالکیت
مالکشرکت سیستم پخش تِرنِر Turner Broadcasting System
شبکه‌های خواهرCNN International

CNN Philippines CNN Indonesia CNN-News18 CNN Airport Network CNN Türk CNN en Español HLN

CNN Chile
تاریخچه
راه‌اندازی‌شده۱ ژوئن ۱۹۸۰
پیوندها
وبگاهhttps://www.cnn.com

سی‌ان‌ان (به انگلیسی: CNN، مخفف Cable News Network) نخستین شبکه خبری ۲۴ ساعته در ایالات متحده آمریکا است.این شبکه تلویزیونی متعلق به ترنر برادکستینگ سیستم (از زیرمجموعه‌های گروه تایم وارنر) و AT&T است که در ۱ ژوئن ۱۹۸۰ آغاز به کار کرد.

سی‌ان‌ان در ۱۹۸۵ تبدیل به نخستین شبکه پخش ۲۴ ساعته برنامه‌های خبری در اروپا شد. همچنین در ۱۹۸۲، سی‌ان‌ان برای اولین بار اقدام به راه‌اندازی یک شبکه خبری باعنوان Headline News کرد که در این شبکه مهم‌ترین اخبار داخلی آمریکا و بین‌المللی به صورت برنامه نیم‌ساعته پخش می‌گردد.

به درخواست کشورهای عربی، سی ان ان عربی به زبان عربی نیز ایجاد شد و شروع به فعالیت کرد.

تاریخچه

این شبکه خبری در تاریخ ۱ ژوئن ۱۹۸۰ با برنامه، شبکه اخبار کابلی در روز یکشنبه کار خود را آغاز کرد. روال این افتتاح به این شکل بود که تد ترنر توسط نخستین مجریان این شبکه در چند جمله به مردم معرفی شد و بعد اولین بخش خبری منتشر شد.

نخستین مجریان

اولین مجریان این شبکه یک زن و شوهر با نام‌های دیوید واکر و لوئیز هارت بودند که بر خلاف تصور تیم سردبیری توانستند با مهارت و آرامش اولین بخش خبری را به روی آنتن ببرند در مجله تاریخچه سی ان ان که توسط این بنگاه خبرپراکنی همه ساله منتشر میشود آورده شده است که بورت راینهارت، قائم مقام اجرایی این شبکه، در زمان پخش اولین بخش خبری بیشتر از دویست نفر را استخدام کرده بود.

پروژه های خواهر

پس از محبوبیت شبکه سی ان ان،تیم مرکزی تصمیم گرفتند تا قدرت و نفوذ خود را با ایجاد بستر مناسب در رادیو، اینترنت و ماهواره افزایش دهند. در همین راستا اکنون سی ان ان با چندین وبسایت، شبکه ماهواره ای، سایت اینترنتی و رادیو اینترنتی در رده موثرترین بنگاه های تولید خبر در جهان است. در حال حاضر زیر مجموعه ای بزرگ شامل ۳۶ اداره که شامل ۱۰ سازمان داخلی و ۱۶ سازمان بین‌المللی، ۹۰۰ ایستگاه تلویزیونی محلی پخش برنامه ها و چند شبکه دیگر به زبان های مختلف است.

سی ان ان ۲

در سال ۱۹۸۲ شبکه سی ان ان ۲ کار خود را با پخش اخبار ۳۰ دقیقه ای آغاز کرد اما پس از مدتی نام آن به cnn Headline News تغییر یافت و پس از ۲۴ سال در سال ۲۰۰۸ با نام جدید HLN به کار خود ادامه داد.

جستارهای وابسته

پیوند به بیرون

منابع