رئیس‌جمهور افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ریاست جمهوری اسلامی افغانستان
Emblem of Afghanistan (2004–2013).svg
متصدی کنونی
محمداشرف غنی

از ۲۰ اسفند/حوت ۱۳۹۸
نهاد ریاست‌جمهوری
دفتر رئیس‌جمهور
لقبجلال‌المتعاب
اقامت‌گاهکابل، منطقه وزیر اکبرخان
نامزدکنندهرأی عمومی
مدت دوره۵ سال، یک‌بار تمدیدپذیر
بنیادگذاری۲۶ تیر/سرطان ۱۳۵۲ (قانونی شدن سمت)
نخستین دارندهمحمد داوود خان (۲۶ سرطان/تیر ۱۳۵۲)
جانشینیمعاون اول امرالله صالح
معاون دوم سرور دانش
حقوقماهانه ۴۸۷ هزار افغانی (سال ۱۳۹۴)[۱]
وبگاهدفتر ریاست جمهوری
جمهوری اسلامی افغانستان
National emblem of Afghanistan.svg

سیاست و حکومت افغانستان


رئیس‌جمهور افغانستان عالی‌ترین مقام رسمی کشور افغانستان است. او برای مدت ۵ سال با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود و یکبار تمدید پذیر است. افغانستان فقط در بین سالهای ۱۹۷۳ تا ۱۹۹۲ و از ۲۰۰۱ تاکنون دارای نظام جمهوری بوده‌است. پیش از ۱۹۷۳ کشور توسط پادشاه اداره می‌شد. این کشور در بین سالهای ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۱ زیر سلطه رژیم‌های مجاهدین و طالبان بوده‌است. رئیس‌جمهور فعلی اشرف غنی احمدزی می‌باشد که برای نخستین بار در این پست که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ افغانستان برگزار شده بود، انتخاب شد.

تاریخچه[ویرایش]

اولین رئیس‌جمهور افغانستان ژنرال محمد داوودخان در سال ۱۹۷۳ بود که قدرت پادشاهی را از پسرکاکایش (پسرعمویش) محمد ظاهر شاه در یک کودتای غیرخشونت‌آمیز گرفته بود. او در سال ۱۹۷۸ توسط اعضای حزب دموکراتیک خلق افغانستان ترور شد و نورمحمد تَرَکی به عنوان رئیس‌جمهور مقرر گشت. در طول دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی، کشور توسط چندین رئیس‌جمهور مختلف اداره می‌شد که شامل حفیظ‌الله امین، ببرک کارمل، دکتر محمد نجیب الله و برهان‌الدین ربانی همراه با بسیاری دیگر می‌شدند.

قدرت[ویرایش]

قانون اساسی افغانستان به رئیس‌جمهور به عنوان رئیس دولت، قدرت‌های بسیار زیادی در زمینه‌های نظامی و مقننه اعطا کرده‌است. همین کار موضوع بحث‌های جنجالی از سوی لویه جرگه در دسامبر ۲۰۰۳ بود. اگرچه آنها از سوی دولت موقتی و پشتیبان‌های غربی حامد کرزی به عنوان کسانی که می‌توانند امنیت را تأمین کرده و در ثبات افغانستان نقش داشته باشند دیده شدند.

انتخابات‌های دیگر[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «فهرست دارایی‌های محمد اشرف غنی رئیس جمهور اعلام شد». راه فردا. ۹ قوس ۱۳۹۴. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ دسامبر ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۶ نوامبر ۲۰۱۷.