رئیس‌جمهور افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ریاست جمهوری اسلامی افغانستان
Emblem of Afghanistan.svg
Ashraf Ghani December 2014.jpg
متصدی کنونی
محمد اشرف غنی احمدی زی

از ۳۰ شهریور/سنبله ۱۳۹۳
نهاد ریاست‌جمهوری
دفتر رئیس‌جمهور
لقب جلال‌المتعاب
اقامت‌گاه کابل، منطقه وزیر اکبرخان
نامزدکننده رأی عمومی
مدت دوره ۵ سال، یک‌بار تمدیدپذیر
بنیادگذاری ۲۶ تیر/سرطان ۱۳۵۲ (قانونی شدن سمت)
نخستین دارنده محمد داوود خان (۲۶ سرطان/تیر ۱۳۵۲)
جانشینی معاون اول عبدالرشید دوستم
معاون اول سرور دانش
حقوق ماهانه ۴۸۷ هزار افغانی (سال ۱۳۹۴)[۱]
وبگاه دفتر ریاست جمهوری
جمهوری اسلامی افغانستان
National emblem of Afghanistan.svg

سیاست و حکومت افغانستان


رئیس‌جمهور افغانستان عالی‌ترین مقام رسمی کشور افغانستان است. او برای مدت ۵ سال با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود و یکبار تمدید پذیر است. افغانستان فقط در بین سالهای ۱۹۷۳ تا ۱۹۹۲ و از ۲۰۰۱ تاکنون دارای نظام جمهوری بوده‌است. پیش از ۱۹۷۳ کشور توسط پادشاه اداره می‌شد. این کشور زیر در بین سالهای ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۱ زیر سلطه رژیم‌های مجاهدین و طالبان بوده‌است. رئیس‌جمهور فعلی اشرف غنی احمدزی می‌باشد که برای نخستین بار در این پست که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ افغانستان برگزار شده بود، انتخاب شد.

تاریخچه[ویرایش]

اولین رئیس‌جمهور افغانستان ژنرال محمد داوودخان در سال ۱۹۷۳ بود که قدرت پادشاهی را از پسرکاکایش (پسرعمویش) محمد ظاهر شاه در یک کودتای غیرخشونت‌آمیز گرفته بود. او در سال ۱۹۷۸ توسط اعضای حزب دموکراتیک خلق افغانستان ترور شد و نورمحمد تَرَکی به عنوان رئیس‌جمهور مقرر گشت. در طول دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی، کشور توسط چندین رئیس‌جمهور مختلف اداره می‌شد که شامل حفیظ‌الله امین، ببرک کارمل، دکتر محمد نجیب الله و برهان‌الدین ربانی همراه با بسیاری دیگر می‌شدند.

قدرت[ویرایش]

قانون اساسی افغانستان به رئیس‌جمهور به عنوان رئیس دولت، قدرت‌های بسیار زیادی در زمینه‌های نظامی و مقننه اعطا کرده‌است. همین کار موضوع بحث‌های جنجالی از سوی لویه جرگه در دسامبر ۲۰۰۳ بود. اگرچه آنها از سوی دولت موقتی و پشتیبان‌های غربی حامد کرزی به عنوان کسانی که می‌توانند امنیت را تأمین کرده و در ثبات افغانستان نقش داشته باشند دیده شدند.

انتخابات‌های دیگر[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]