درگاه:افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

درگاه افغانستان


به درگاه افغانستان خوش آمدید
د افغانستان تانبې ته ښه راغلۍ
Eastern Afghanistan.jpg Buddha of Bamiyan.jpg Mazar-e sharif - Steve Evans.jpg Afghan girls in traditional clothes.jpg

پرچم افغانستان
نشان افغانستان
محل افغانستان در نقشهٔ جهان

افغانستان با نام رسمی جمهوری اسلامی افغانستان (پشتو : د افغانستان اسلامي جمهوریت) کشوری در آسیای میانه است که حدفاصل آسیای میانه، جنوب باختر آسیا و خاورمیانه می‌باشد و پایتخت آن کابل است. همسایگان افغانستان، پاکستان در جنوب و خاور؛ ایران در باختر؛ تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان در شمال؛ و چین در شمال خاوری هستند. افغانستان یک کشور محاط در خشکی است، ولی در گذشته به خاطر راه ابریشم، کاروان‌های بازرگانی فراوانی از این کشور گذر می‌کردند. محدودهٔ سرزمین امروزی افغانستان تاریخ و فرهنگی کهن دارد که به دوران آریایی‌های باستان بازمی‌گردد.
افغانستان دارای ۶۵۲٬۸۶۴ کیلومتر مربع مساحت چهل‌و یکمین کشور وسیع دنیا است و جمعیت آن در سال ۲۰۱۵ بیش از ۳۲ میلیون نفر بوده که آن را در رتبه چهل‌ودوم پرجمعیت‌ترین کشورهای دنیا قرار می‌دهد. فارسی دری و پشتو زبان‌های رسمی این کشور و اسلام دین رسمی آن است. حدود چهار دهه جنگ، افغانستان را به یکی از کشورهای خطرناک و فقیر دنیا تبدیل کرده‌است. تولید ناخالص ملی سرانه این کشور در سال ۲۰۱۶ بر اساس ارزش اسمی دلار معادل ۶۰۰ دلار آمریکا است و بر اساس برابری قدرت خرید به ۱۹۹۴ دلار می‌رسد. این کشور در سال ۲۰۱۱ با شاخص توسعه انسانی ۰٫۳۹۸ در رتبه ۱۷۲ دنیا قرار گرفته‌است.

نوشتار برگزیده

Jamiyatmotavasetafghanistan.png

جمعیت افغانستان در طبق گزارش مرکز آمار افغانستان در سال ۱۳۹۶ به نشر رسانده‌است حدود ۲۹٬۷۲۴٬۳۲۳ در داخل کشور برآورد شده‌است. طبق این برآورد حدود ۱۴٬۵۱۶٬۷۱۸ تن از جمعیت افغانستان را بانوان و ۱۵٬۲۰۷٬۶۰۵ تن دیگر را آقایان تشکیل می‌دهد که ۲۱٬۰۷۶٬۰۹۹ تن در روستاها، ۷٬۱۴۸٬۲۲۴ تن در شهرها و ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ تن کوچی می‌باشد. در افغانستان هیچ‌گونه سرشماری رسمی صورت نگرفته و بسیاری از این آمارها براوردهایی می‌باشد که همواره مورد اعتراض بسیاری از اقوام و گروه‌ها قرار گرفته‌است. طبق گزارش‌ها در سال ۲۰۱۶ حدود ۲/۵ میلیون مهاجر افغانستانی ثبت شده در ایران و پاکستان زندگی کرده و پیش بینی می‌شود ۳ میلیون مهاجر دیگر بدون سند اقامت در این کشورها زندگی می‌کند. بیشترین جمعیت افغانستان را تاجیک‌ها، پشتون‌ها، هزاره‌ها و اوزبیک‌ها تشکیل می‌دهند. در قانون اساسی افغانستان به چهارده قوم پشتون، تاجیک، هزاره، اوزبیک، ترکمن، بلوچ، پشه‌ای، نورستانی، ایماق، عرب، قرقیز، قزلباش، گوجر و براهوی تقسیم می‌شود.
ادامه ...

زندگی‌نامه برگزیده

Shukria Barakzai in March 2011-cropped.jpg

شکریه بارکزی (زادهٔ ۱۹۷۲ (۴۸–۴۹ ساله)) یک سیاست‌مدار اهل افغانستان است. وی عضو ولسی جرگه (مجلس نمایندگان) افغانستان از طرف مردم کابل است. وی پیش از این رئیس مؤسسهٔ زنان آسیا، عضو کمیسیون تدوین قانون اساسی، مؤسس انجمن زنان ژورنالیست افغان، نمایندهٔ مردم دردوره پانزدهم ولسی جرگه، مدیر مسئول هفته نامه آئینه زن، صاحب امتیاز روزنامهٔ ترقی و رئیس بنیاد شکریه بارکزی بوده است.
ادامه ...

گفتار برگزیده


مشکل شناخت شخصیت هاست. وقتی شخصی شناخته شد، معامله با آن آسان می‌شود.


احمد شاه مسعود
قهرمان ملی افغانستان


برابر فارسی ایران

  • ایرلیند = ایرلند
  • رومانیا = رومانی
  • جاپان = ژاپن
  • اندونیزیا =اندونزی
  • پولند = لهستان

نوشتارهای نو

نگاره برگزیده

'Iron Knights' patrol the Arghandab DVIDS363211.jpg

سربازان آمریکایی در افغانستان

آیا می‌دانید

Nuvola apps filetypes.png

ویکی‌پروژه‌ها

آن‌چه می‌توانید انجام دهید

Nuvola apps korganizer.svg
  • الگوی {{درگاه|افغانستان}} را به نوشتارهای وابسته به افغانستان اضافه کنید.
  • الگوی {{افغانستان-خرد}} را به نوشتارهای خرد افغانی اضافه کنید.
  • در پروژه‌های افغانستان همکاری کنید.
  • نوشتارهای خرد افغانستان را گسترش دهید.

ایجاد یا گسترش نوشتارهای زیر:

رده‌ها

C Puzzle.png

موضوعات

همسایه‌ها

درگاه‌های وابسته

در دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا