درگاه:افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

درگاه افغانستان

Asia (orthographic projection).svg آسیا: Animated-Flag-Iran.gif ایران   Animated-Flag-India.gif هند   Animated-Flag-Afghanistan.gif افغانستان   Animated-Flag-Japan.gif ژاپن   Animated-Flag-China.gif چین   🇵🇸 فلسطین   Animated-Flag-Israel.gif اسرائیل   Animated-Flag-Russia.gif روسیه   Animated-Flag-Turkey.gif ترکیه   🇦🇲  ارمنستان  


به درگاه افغانستان خوش آمدید
د افغانستان تانبې ته ښه راغلۍ
Eastern Afghanistan.jpg Buddha of Bamiyan.jpg Mazar-e sharif - Steve Evans.jpg Afghan girls in traditional clothes.jpg

پرچم افغانستان
نشان افغانستان
محل افغانستان در نقشهٔ جهان

افغانستان با نام رسمی جمهوری اسلامی افغانستان (پشتو : د افغانستان اسلامي جمهوریت) کشوری در آسیای میانه است که حدفاصل آسیای میانه، جنوب باختر آسیا و خاورمیانه می‌باشد و پایتخت آن کابل است. همسایگان افغانستان، پاکستان در جنوب و خاور؛ ایران در باختر؛ تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان در شمال؛ و چین در شمال خاوری هستند. افغانستان یک کشور محاط در خشکی است، ولی در گذشته به خاطر راه ابریشم، کاروان‌های بازرگانی فراوانی از این کشور گذر می‌کردند. محدودهٔ سرزمین امروزی افغانستان تاریخ و فرهنگی کهن دارد که به دوران آریایی‌های باستان بازمی‌گردد.
افغانستان دارای ۶۵۲٬۸۶۴ کیلومتر مربع مساحت چهل‌و یکمین کشور وسیع دنیا است و جمعیت آن در سال ۲۰۱۵ بیش از ۳۲ میلیون نفر بوده که آن را در رتبه چهل‌ودوم پرجمعیت‌ترین کشورهای دنیا قرار می‌دهد. فارسی دری و پشتو زبان‌های رسمی این کشور و اسلام دین رسمی آن است. حدود چهار دهه جنگ، افغانستان را به یکی از کشورهای خطرناک و فقیر دنیا تبدیل کرده‌است. تولید ناخالص ملی سرانه این کشور در سال ۲۰۱۶ بر اساس ارزش اسمی دلار معادل ۶۰۰ دلار آمریکا است و بر اساس برابری قدرت خرید به ۱۹۹۴ دلار می‌رسد. این کشور در سال ۲۰۱۱ با شاخص توسعه انسانی ۰٫۳۹۸ در رتبه ۱۷۲ دنیا قرار گرفته‌است.

نوشتار برگزیده

Hamid Karzai in August 2009 cropped.jpg

حامد کَرزَی سیاست‌مدار و رئیس‌جمهور سابق کشور افغانستان است. وی از زمان سرنگونی حکومت طالبان بمدت سیزده سال زمام امور این کشور را بر عهده داشت.

حامد کرزی در دوران جهاد (جنگ افغانها با اشغالگران شوروی) در پاکستان، در مدارس مجاهدین افغان فعالیتهای آموزشی داشت. با روی کار آمدن دولت مجاهدین در سال ۱۹۹۲، کرزی معاون وزیر خارجه این کشور شد. در سال‌های آخر حکومت طالبان، کرزی به جمع مخالفان این گروه پیوست و مبارزات مسلحانه با طالبان را آغاز کرد.

ادامه مطلب ...

زندگی‌نامه برگزیده

Gulbuddin Hekmatyar.jpg

گلبدین حکمتیار (متولد ۵ سرطان ۱۳۲۶ در قندوز، مشهور به گلبدین حکمتیار) سیاستمدار، جاسوس و وطن‌فروش و نخست‌وزیر سابق افغانستان است. اکثریت مردم افغانستان او را به عنوان «قصاب کابل» می‌شناسند. این لقب به این‌ خاطر به او تعلق گرفته که او شخصاً در جبهات داغ از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ میلادی علیه مردم بی گناه کابل راکت‌اندازی کرد و بیش از ۵۰ هزار از مردم کابل را در این راکت اندازی‌های کشت؛ او برای منافع کشور پاکستان در خاک افغانستان بر ضد مجاهدین افغان می‌جنگید. و پس از شکست روس‌ها از افغانستان تبلیغات وسیعی از طرف حلقات داخلی و خارجی بر ضد وی شروع گردید تا وی را که در جهاد دست بلندی داشت در حکومت آینده یک شخص کوچک جلوه دهد و از داشتن تبعیض و نداشتن حس همدیگر پذیری میخواستند با تمام قوت وی را از صحنه سیاسی بردارند.
ادامه ...

گفتار برگزیده


بلخی ام من بلخی ام من بلخی ام شور دارد عالمی از تلخی ام

مولوی

دیوان شمس


برابر فارسی ایران

  • ایرلیند = ایرلند
  • رومانیا = رومانی
  • جاپان = ژاپن
  • اندونیزیا =اندونزی
  • پولند = لهستان

نوشتارهای نو

نگاره برگزیده

آیا می‌دانید

Nuvola apps filetypes.png

ویکی‌پروژه‌ها

آن‌چه می‌توانید انجام دهید

Nuvola apps korganizer.svg
  • الگوی {{درگاه|افغانستان}} را به نوشتارهای وابسته به افغانستان اضافه کنید.
  • الگوی {{افغانستان-خرد}} را به نوشتارهای خرد افغانی اضافه کنید.
  • در پروژه‌های افغانستان همکاری کنید.
  • نوشتارهای خرد افغانستان را گسترش دهید.

ایجاد یا گسترش نوشتارهای زیر:

رده‌ها

C Puzzle.png

موضوعات

همسایه‌ها

درگاه‌های وابسته

در دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا