پرچم مغولستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مغولستان
نامMongolian State Flag
کاربردپرچم زمینی ملی پرچم زمینی ملی نسخهٔ عادی یا دوژور پرچم، یا سمت رویی پرچم اشکال پرچم‌شناسی
تناسب۱:۲
پذیرفته‌شده۱۰ ژوئن ۱۹۴۵؛ ۷۸ سال پیش (۱۹۴۵-10}}) (نسخه اصلی با ستاره)
۱۲ ژانویه ۱۹۹۲؛ ۳۲ سال پیش (۱۹۹۲-12}}) (ستاره حذف شد)
۸ ژوئیه ۲۰۱۱؛ ۱۲ سال پیش (۲۰۱۱-08}}) (رنگ‌های استانداردشده)
طرحیک نوار عمودی قرمز (سمت بالابر و سمت مگس) و آبی با نماد سویومبو در سمت بالابر نوار قرمز با فضای بالای نماد سویومبو دو سوم ارتفاع فضای زیر آن.
طراحدودین چویدوگ

پرچم ملی مغولستان (به مغولی: Монгол улсын төрийн далбаа) یک نوار عمودی با یک نوار قرمز در هر طرف و یک نوار آبی در وسط، با نماد مغولی سویومبو در مرکز سمت چپ‌ترین نوار است. نوار آبی نمایانگر آسمان آبی ابدی است و نوارهای قرمز برای ابدیت شکوفا می‌شوند. نماد سویومبو یک انتزاع هندسی است که نشان‌دهندهٔ آتش، خورشید، ماه، زمین، آب و نمادی است که نشان‌دهندهٔ دو ماهی است، همان‌طور که در اساطیر مغول ماهی هرگز نمی‌خوابد، بنابراین نمادی است که روح مردم مغول هرگز نمی‌خوابد.

پرچم فعلی در ۱۲ ژانویه ۱۹۹۲ با استانداردهای رنگ رسمی فعلی در ۸ ژوئیه ۲۰۱۱ به تصویب رسید.[۱] تا سال ۱۹۹۲، پرچم یک ستاره کمونیستی در بالای سویومبو، در طول ۴۷ سال آخر جمهوری خلق مغولستان داشت. این پرچم در ابتدا توسط هنرمند دودین چویدوگ (Додийн Чойдог) طراحی شد.[۲]

آویختن پرچم مغولستان در میان مغول‌ها در منطقه خودمختار مغولستان داخلی رایج شده‌است، اگرچه دولت چین ظاهراً به دلیل نگرانی از جدایی‌خواهی با نمایش عمومی نمادهای ملی یا فرهنگی مغولستان مخالف است.[۳]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. FOTW:Flag Dates by country
  2. "Монгол төрийн далбааг зохиосон Додийн Чойдог" [Dodiin Choidog, who designed the Mongolian flag]. Choibalsan.mn (به مغولی). 19 April 2015.
  3. "Southern Mongolia: School Under Investigation for Displaying Flag of Independent Mongolia". 11 January 2019.