پرچم لبنان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Lebanon
Flag of Lebanon.svg
کاربردپرچم زمینی و دریایی ملی
تناسب۲:۳
پذیرفته‌شده۰۱۹۴۳-۱۲-۰۷ ۷ دسامبر ۱۹۴۳
طرحTwo horizontal سرخ stripes enveloping a horizontal سفید stripe, with green cedar in the middle

پرچم لبنان برگرفته از سه رنگ سرخ و سفید و نماد سدر سبز رنگ که هر کدام از این‌ها بیانگر نمادهایی است. رنگ سرخ نماد خون شهیدان، رنگ سفید بیانگر پاکی مردم و کوه‌های سفید سرپوشیده از برف است که در لبنان وجود دارد و درخت سدر لبنان(cedrus libani) سبز رنگ که در کوه‌ها و جنگل‌های لبنان وجود دارد و نماد ملی لبنان به‌شمار می‌رود.

در لبنان پرچم نزد مردم از اهمیت خاصی برخوردار است. مردم این کشور در مناسبتهای خاص، پرچم کشورشان را از پنجره یا در خانه‌هایشان آویزان می‌کنند. همچنین در راهپیمائی‌های مختلف پرچم‌های بسیاری توسط مردم خریداری می‌شود.

پرچم فروشی یکی از شغلهای رایج در لبنان است. برخی از مردم تنها از راه فروش پرچم امرار معاش می نمایند. چندین کارخانه تولید پرچم در سطح کشور نیز به فعالیت مشغول می‌باشند. از آنجائیکه اغلب مردم لبنان در خانه‌های خود پرچم نگهداری می‌کنند، فروش آن نیز متداول می‌باشد. در اعیاد رسمی ملی و مذهبی و نیز مناسبتهای خاص منجمله سالگرد پیروزی نظام جمهوری و حزب‌الله، مردم پرچم را بر در خانه‌های خود نصب می‌کنند. به نحوی که برخی به هر مناسبتی پرچم را از محل کار و زندگیشان نصب می‌کنند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • برگرفته از کتاب اطلس پرچم‌ها و درفش ها
  • کتاب فرهنگ پرچم کشورها

http://www.lebanon.com/