پرچم فلسطین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حکومت فلسطین
Flag of Palestine.svg
کاربردپرچم شهروندی زمینی و دریایی
تناسب۱:۲
پذیرفته‌شده۱۵ نوامبر ۱۹۸۸
طرحافقی از بالا به پایین: سیاه، سفید، سبز. همراه یک مثلث قرمز کنار میله پرچم
Flag of Palestine (state).svg
گونه دیگر از پرچم فلسطین
نامپرچم و نشان ملی
تناسب۱:۲

پرچم فلسطین دارای رنگ های سیاه، سفید و سبز است (افقی از بالا به پایین) و یک مثلث قرمز کنار میله پرچم قرار دارد. پرچم کنونی فلسطین از سال ۱۹۸۸ رسمیت دارد.

در روز قدس که آخرین جمعه ماه رمضان است ، مسلمانان برای همدردی با فلسطینی ها ، پرچم فلسطین را به اهتزاز در آورده و پرچم اسرائیل را می سوزانند . از این پرچم به صورت رسمی برای تشکیلات خودگردان فلسطین نیز استفاده می شود . پس از جنگ شش روزه ، رژیم صهیونیستی ، استفاده از این پرچم را در مناطقی چون کرانۀ باختری و نوار غزه ممنوع کرد و حتی کشیدن نقاشی با رنگ های قرمز ، سبز ، سفید و سیاه را که رنگ های اصلی پرچم این کشور است برای هنرمندان فلسطینی ممنوع کرد .[۱]

استفاده از پرچم فلسطین[ویرایش]

از این پرچم به طور کلی در راه پیمایی روز قدس ، حمایت از این کشور به خصوص در جوامع مسلمان ، مراسمات ورزشی ، تجمعات مردمی مانند اعتراضات و ... استفاده می شود .

در برخی بازی های فوتبال مانند بازی تیم های سلتیک ، منچستر یونایتد ، العربی قطر ، لسترسیتی و بسیاری دیگر از تیم ها به عنوان یک نماد مبارزه با ظلم خواهی و حمایت از مردم این کشور استفاده شده است .

تیم ملی فوتبال مراکش پس از پیروزی در برابر اسپانیا و صعود به مرحلۀ یک چهارم نهایی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر، پرچم فلسطین را بر روی زمین چمن و رختکن به اهتزاز درآورد.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. ««هندوانه» چگونه نماد «مقاومت فلسطین» شد؟ | چهار رنگ اصلی امید مردم مظلوم غزه». هنر آنلاین. ۱۴۰۰/۰۳/۱۰. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  2. اُریِنت: جام جهانی فوتبال، خجسته دَمی برای فلسطین، نوشتۀ اکرم بلقاید، ترجمۀ شروین احمدی، نوشته‌شده در ۱۸ آذر ۱۴۰۱؛ بازدید در ۲۱ آذر ۱۴۰۱.
  • ویکی‌پدیا انگلیسی