پرچم قزاقستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرچم قزاقستان
نامҚазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туы
کاربردپرچم زمینی ملی، پرچم دریایی شهروندی
تناسب۱:۲
پذیرفته‌شده۰۱۹۹۶−۰۱−۲۴ ۲۴ ژانویه ۱۹۹۶
طرحیک خورشید طلایی با ۳۲ پرتو بر فراز یک عقاب استپی طلایی سر به فلک کشیده، که هر دو در یک پس‌زمینه فیروزه‌ای قرار دارند. سمت بالابر الگوی زینتی ملی "koshkar-muiz" را نشان می‌دهد.
طراحشکان نیازبکف
گونه دیگر از پرچم قزاقستان
کاربردپرچم دریایی کشوری
تناسب۱:۲
گونه دیگر از پرچم قزاقستان
کاربردپرچم دریایی نظامی
تناسب۱:۲

پرچم قزاقستان برای اولین بار در ۰۱۹۹۶−۰۱−۲۴ ۲۴ ژانویه ۱۹۹۶ به رسمیت شناخته شد. به‌عنوان پرچم ملی و نشان غیرنظامی شناخته می‌شود و همچنین دارای تناسب ۱:۲ می‌باشد.

تاریخچه و نمادشناسی[ویرایش]

پرچم قزاقستان در 4 ژوئن 1992 به تصویب رسید و جایگزین پرچم جمهوری سوسیالیستی قزاقستان شوروی شد.

رنگ‌های طلایی و آبی از پرچم شوروی سابق برجای مانده اند که طلایی از چکش و داس و پس‌زمینه از نوار فیروزه‌ای پایین پرچم بودند. این نمادها نشان دهنده هنر و سنت های فرهنگی خانات قدیم و مردم قزاق است. پس زمینه آبی آسمانی نمادی از صلح، آزادی، وحدت فرهنگی و قومی قزاقستان از جمله مردمان مختلف ترک که جمعیت امروزی این کشور را تشکیل می دهند، مانند قزاق ها، تاتارها، اویغورها و ازبک هاست.

خورشید منبع حیات و انرژی و نمادی از ثروت و فراوانی می باشد. پرتوهای خورشید نشان دهنده مزارع غلات هستند که اساس فراوانی و شکوفایی است.

مردم قبایل مختلف قزاق برای قرن ها عقاب طلایی را بر روی پرچم های خود داشتند. عقاب نماد قدرت دولت است. برای ملت مدرن قزاقستان، عقاب نماد استقلال، آزادی و پرواز به سوی آینده است.

پرچم‌های دیگر[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی