افغانی (واحد پول)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
افغانی
پشتو: افغانی، فارسی دری: افغانی
10000 Afghanis of Afghanistan in 1979 Reverse.png
ده هزار افغانى
ایزو ۴۲۱۷
کدAFN
پول
یکای جزء
 ۱/۱۰۰پول
نماد؋ (U+060B)[۱]، Af
اسکناس‌ها1 Af, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 Afs
سکه‌ها1 Af,[۱] 2, 5 Afs
آمارها
استفاده‌کننده(ها) افغانستان (در کنار دلار آمریکا)
صادرکننده
بانک مرکزیبانک مرکزی افغانستان
وبگاهwww.centralbank.gov.af
ارزش‌گذاری
تورم۱۳٫۸٪
منبعThe World Factbook, 2011 est.

افغانی یکای پول کشور افغانستان است. هر افغانی، به صد پول تقسیم می‌شود.

تاریخ[ویرایش]

 1925–2002
 افغانی اصلی (کد ISO 4217: AFA) در سال 1925 معرفی شد و جایگزین روپیه افغانستان شد که از سال 1891 و ارزهای دیگر مورد استفاده قرار گرفت. 20 افغانی بیش از تقسیم به 100 ضربان ، برابر با یک امانی بود. نرخ تبدیل از روپیه بر اساس محتویات نقره آخرین سکه های روپیه و اولین سکه های افغانی ، گاهی اوقات 1 افغانی = 1 روپیه 6 پیزا نقل می شود. افغانی در شروع حاوی 9 گرم نقره بود.
 به جز در جنگ جهانی اول ، نرخ ارز خارجی توسط بازار آزاد انتخاب شده است. با این وجود ، برای برخی دوره ها ، یک رژیم نرخ ارز دوگانه در افغانستان وجود دارد: یک نرخ ارزان قیمت که توسط بانک مرکزی مقرر شده بودجه و یک نرخ ارزان قیمت در بازار آزاد است که با اعمال اجازه و تقاضا در بازار پول کابل به نام سرای شاهزاده تعیین می شد. به عنوان مثال ، برای جلوگیری از نوسانات نرخ ارز ، نرخ ارز ثابتی در سال 1935 توسط بانک ملی (بانک ملی) به تصویب رسید که پس از آن سیستم عامل قانونی نرخ و ذخیره رسمی کشور برای داشتن دارایی بودجه است. بانک ملی با مبادله افغانی در 4 افغانی در مقابل 1 روپیه هند در سال 1935 موافقت کرد. پس از تاسیس بانک دا افغانستان به عنوان بانک مرکزی افغانستان ، چنین نرخ ارزان رسمی ترجیحی همچنان ادامه دارد. اگر این بانک بانکی سعی کرد نرخ رسمی خود را نزدیک به نرخ ارز سرای شاهزاده نگه دارد ، اما شکست بین نرخ ارز رسمی و بازار آزاد در دهه 1980 و در طول جنگ داخلی پس از آن افزایش یافته است.
 این افغان در سال 1973 با 67 افغانی به یک دلار آمریکا معامله شد. پس از شروع جنگ داخلی در سال 1992 ، همین دلار آمریكایی 16000 افغانی خرید. اسکناس دوره سلطنت ظاهر شاه از سال 1991 متوقف شد و پس از ایجاد یک دولت ناکارآمد و آغاز جنگ داخلی ، جنگ سالاران و جناح های مختلف ، قدرت های خارجی و جاعلان هرکدام اسکناس افغانی خود را ساخت تا از این طریق تحت فشار قرار دهد خود برآیند. ، بدون توجه به استاندارد سازی یا تکرار شماره سریال.
 در دسامبر 1996 ، اندکی پس از تسلط طالبان بر روی نه بیماری افغانستان ، احسان الله احسان ، رئیس بانک مرکزی طالبان ، بیشتر اسکناس های افغانی در گردش در بی ارزش اعلام کرد (لازم است 100 تریلیون افغانی) و با شرکت روسی را لغو کرد احسان این شرکت را به ارسال محموله های جدید اسکناس افغانی برای رئیس جمهور برکنار شده است برهان الدین ربانی در شمال تخار متهم کرد. نرخ ارز در زمان اعلام احسان 21000 افغانی به یک دلار آمریکا بودجه. سپس به 43000 افغانی نسبت به دلار کاهش یافت. عبدالرشید دوستم ، تا سال 1998 یک منطقه خودمختار خودمختار را در شمال افغانستان کنترل می کرد ، پول خود را نیز برای منطقه خود چاپ کرد.
 به دنبال مداخله آمریکا ، بسیار بی ثبات شد. این افغانی در سپتامبر 2001 با 73000 افغانی به ازای هر یک دلار آمریکا معامله شد ، که پس از سقوط رژیم طالبان در نوامبر 2001 ، به شدت به 23000 افغانی افزایش یافت ، تا در ژانویه 2002 دوباره به 36000 افغانی سقوط کرد. حدود هفت نسخه مختلف ارز در سفر بودجه. تا آن زمان. یک فرمانده سابق در آن زمان گفت که ممکن است "تریلیون" اسکناس در گردش باشد.

شکل[ویرایش]

در سال ۲۰۰۵ میلادی در افغانستان اسکناس های ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۵۰۰ و ۱٬۰۰۰ و ۵٬۰۰۰ و ١٠٬٠٠٠ افغانی به چاپ رسیده است.

2002 Series [۱]
عکس ارزش اندازه رنگ اصلی توضیحات تاریخ
رو پشت رو پشت چاپ issue
۱ افغانی ۱۳۱ × ۵۵ میلی‌متر صورتی Seal of بانک ملی افغانستان روضه سخی در مزار شریف ۲۰۰۲
(۱۳۸۱ هجری شمسی)
۷ اکتبر ۲۰۰۲
۲ افغانی آبی دروازهٔ پغمان
۵ افغانی قهوه‌ای بالا حصار
۱۰ افغانی ۱۳۶ × ۵۶ میلی‌متر زرد و سبز احمدشاه دورانی در قندهار باغ‌های پغمان
۲۰ افغانی ۱۴۰ × ۵۸ میلی‌متر قهوه‌ای قبر سلطان محمد غزنین ارگ کابل
۵۰ افغانی ۱۴۴ × ۶۰ میلی‌متر سبز شاه شمیر گذرگاه سالنگ
۱۰۰ افغانی ۱۴۸ × ۶۲ میلی‌متر بنفش مسجد پل کشتی Arch of Bost
۵۰۰ افغانی ۱۵۲ × ۶۴ میلی‌متر آبی مسجد خواجه عبدالله انصاری در هرات فرودگاه قندهار
۱٬۰۰۰ افغانی ۱۵۶ × ۶۶ میلی‌متر نارنجی مزار شریف قبر احمدشاه دورانی
These images are to scale at 0.7 pixels per millimetre. For table standards, see the banknote specification table.

نرخ کنونی ارز[ویرایش]

نرخ ارز کنونی برای AFN
از XE.com: AUD CAD CHF CNY EUR GBP INR IRR JPY KRW RUB TRY USD
از یاهو! فاینانس: AUD CAD CHF CNY EUR GBP INR IRR JPY KRW RUB TRY USD

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ Da Afghanistan Bank. "Capital Notes Issuance and Auction." Accessed 26 Feb 2011.

ویکی‌پدیا انگلیسی:Afghan afghani بازبینی ۱۱ نوامبر ۲۰۱۱