نیاوران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از نیاوران (منطقه))
پرش به: ناوبری، جستجو
نياوران
NiavaranPalaceTehran.jpg
کشور  ایران
استان تهران
شهرستان شمیرانات
بخش مرکزی

نیاوران یکی از مناطق اعیان‌نشین شمال شهر تهران و شهرستان شميرانات است که در دامنه‌های جنوبی رشته کوه البرز قرار دارد. این محله كه در منطقه ۱ شهرداری تهران قرار دارد، از شمال با ارتفاعات كلكچال، از غرب با تجريش، از شرق با دارآباد و از جنوب با فرمانیه هم‌مرز است.

نام[ویرایش]

منطقه نیاوران در قدیم‌الایام پر از نیزارهایی بوده که مردم برای جمع‌آوری و استفاده از نی‌های موجود در این مناطق به این محله می‌آمدند، لذا به محلهٔ نی آوران معروف بوده که به مرور به نیاوران تغییر نام پیدا کرد.

اماکن مهم[ویرایش]

جغرافیای شهری[ویرایش]

به خاطر شیب موجود در منطقه، ساختار معماری ویژه‌ای در آن به چشم می‌خورد. همچنین واقع شدن در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا، آب و هوایی سرد تر از دیگر نقاط تهران را باعث شده است.

خیابان‌های اصلی[ویرایش]

خیابان نیاوران که در حال حاضر به نام خیابان شهید باهنر شناخته می‌شود، خیابان اصلی این منطقه است و میدان نیاوران را به میدان قدس متصل می‌کند.

محلات[ویرایش]

محله نخجوان[ویرایش]

نخجوان نام یکی از محله‌های شمیرانات واقع در منطقه یک تهران است که در شمال نیاوران قرار دارد، محله نخجوان از شرق به جماران، از جنوب به خیابان باهنر (نیاوران)، از غرب به امامزاده قاسم، ظهیرالدوله و خیابان دربند منتهی می‌شود و در شمالی‌ترین قسمت آن خیابان کوهسار در دامنه جنوبی رشته کوه البرز قرار دارد.

از خیابان‌های اصلی محله نخجوان:

  • خیابان احمدی زمانی
  • خیابان مژده (مقدسی)
  • خیابان صادقی قمی
  • خیابان همایون
  • خیابان مرجان

سفارت خانه‌ها:

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]