گردشگری دریایی در دریای خزر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

گردشگری دریایی در دریای خزر یا راه‌اندازی اتوبوس‌های دریایی در خزر از جمله طرح‌های گردشگری پیشنهاد شده توسط برخی کارشناسان برای گسترش اقتصاد گردشگری در استان‌های مجاور دریای خزر ایران است.

اولین بار که زمزمه راه‌اندازی اتوبوس دریایی در خزر مطرح شد به سفر استانی دولت نهم در مازندران برمی‌گردد، ولی این گزینه در عمل آنچنان اجرایی نشد. طرح اتوبوس دریایی از زیست‌محیطی‌ترین آیتم‌هایی است که می‌تواند به توسعه اشتغال در استان‌های ساحلی کمک شایانی کند.

مزایای اقتصادی[ویرایش]

راه‌اندازی تورهای دریایی، حمل‌ونقل دریایی، انجام صید قانونی، اشاعه فرهنگ کاهش آلودگی محیط‌زیست دریایی و ده‌ها طرح و روش دیگر با کمک مردم می‌توان پیگیری کرد که در درازمدت به اقتصاد دریا کمک می‌کند.

کشتی مسافری‌تفریحی میرزا کوچک خان[ویرایش]

کشتی مسافری‌تفریحی میرزا کوچک خان با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای اهداف توسعه گردشگری دریایی در دریای خزر به کارگرفته شده‌بود. این کشتی «نقطه عطف» توسعه گردشگری دریایی و اولین شناور مسافری و تفریحی در دریای خزر بود که با اهداف گردشگری دریایی وارد این عرصه شده و کشتی مسافربری میرزا کوچک خان استاندارهای بین‌المللی شناوری را دریافت نموده و گواهینامه‌های دریانوردی را از مراجع ذی‌صلاح کسب کرده، و با مرکز اقامتی‌ای در حد هتل ۴ ستاره، و کافی شاپی در پایین‌ترین نقطه کشتی و با امکانات و تجهیزات اقامتی و پذیرایی مناسب، میزبان میهمانان علاقه‌مند به تجربه شبی به یادماندنی در دریای خزر را داشت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • «کشتی مسافری - تفریحی میرزا کوچک خان - جاهای دیدنی ایران». جاهای دیدنی ایران. ۲۰۱۴-۰۱-۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۱-۰۶.
  • «گردشگری دریایی مازندران، هر سال دریغ از پارسال». ایسنا. ۲۰۱۶-۱۱-۲۳. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۱-۰۶.
  • «انزلی کلاب». انزلی کلاب. ۲۰۱۳-۰۵-۰۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۱-۰۶.[پیوند مرده]
  • «اقتصاد مغفول مانده دریای شمال؛ ظرفیت‌های «خزر» خالی مانده‌است - خبرگزاری مهر - اخبار ایران و جهان». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۱۸-۰۶-۰۱. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۱-۰۶.