صفحه اوراسیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
صفحه اوراسیا
The Eurasian Plate
The Eurasian Plate
گونهMajor
مساحت تقریبی۶۷٬۸۰۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع (۲۶٬۲۰۰٬۰۰۰ مایل مربع)[۱]
جهت جابجایی۱south
سرعت جابجایی۱۷–۱۴ میلیمتر (۰٫۲۸–۰٫۵۵ اینچ)/year
پدیده‌هاEurope, Asia, Atlantic Ocean, Arctic Ocean
۱نسبت به صفحه آفریقا

صفحهٔ اوراسیا (به انگلیسی: Eurasian Plate) صفحه‌ای تکتونیکی است. شبه‌قارهٔ عربستان، شبه‌قارهٔ هند و شرق رشته‌کوه چرسکی در سیبری شرقی از جمله مناطق درخور توجهی هستند که جزئی از صفحهٔ اوراسیا به شمار نمی‌آیند. این صفحه همچنین شامل پوستهٔ اقیانوسی نیز می‌باشد که از غرب به پشته میانی اقیانوس اطلس و از شمال به پشتهٔ گاکل محدود می‌شود.

وقتی به نقشه صفحات زمین نگاه می کنیم به وضوح می بینیم که مرز زمین شناسی ای بین اروپا و آسیا وجود ندارد - به عبارتی آسیا و اروپا به صورت اوراسیا با هم ترکیب شده اند. در این میان بخشی از شرق روسیه هم بر روی صفحۀ آمریکای شمالی قرار دارد، هند بر روی صفحه هند قرار دارد و شبه جزیره عربستان بر روی صفحۀ عربی قرار گرفته.

اورال برای نسل های انسان به عنوان نشانگر بین اروپا و آسیا محسوب می شده است اما واقعیت این است که این تقسیم بندی طبیعی توده های خشکی نیست. علاوه بر این، کوه های اورال خیلی به سمت جنوب کشیده نشده اند و در دریای خزر خیلی کوتاه می شوند. درنتیجه این که منطقه قفقاز جزو قاره اروپا است یا آسیا موضوعی مبهم است (به عنوان مثال بالاخره معلوم نیست که گرجستان، ارمنستان و آذربایجان در آسیا هستند یا اروپا).

اوراسیا در غرب از کشورهایی که کنار اقیانوس اطلس قرار دارند یعنی پرتغال و اسپانیا (و شاید ایرلند، ایسلند و بریتانیا) شروع می شود و به نقطه ی شرقی روسیه، در تنگه برینگ کشیده می شود. تنگه برینگ بین اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام قرار دارد. مرز شمالی اوراسیا شامل روسیه، فنلاند و نروژ است که با اقیانوس منجمد شمالی مرز دارند. مرزهای جنوبی اوراسیا دریای مدیترانه، آفریقا و اقیانوس هند است. کشورهای مرزی جنوب اوراسیا شامل اسپانیا، اسرائیل، یمن، هندوستان و مالزی قاره ای هستند. اوراسیا همچنین کشورهای جزیره ای مرتبط با قاره اوراسیا مانند سیسیل، کرت، قبرس، سریلانکا، ژاپن، فیلیپین، مالزی جزیره ای و شاید حتی اندونزی را هم شامل می شود. در رابطه با تقسیم جزیره گینه نو بین اندونزی آسیا و گینه نو پاپوآ، سردرگمی زیادی وجود دارد و این منطقه اغلب بخشی از اقیانوسیه در نظر گرفته می شود.


93 کشور مستقل در اوراسیا وجود دارد که شامل همه 48 کشور اروپایی (همچنین کشورهای جزیره ای قبرس، ایسلند، ایرلند و انگلستان)، 17 کشور خاورمیانه، 27 کشور آسیایی (شامل اندونزی، مالزی، ژاپن، فیلیپین و تایوان) است و یک کشور هم به نام تیمور شرقی وجود دارد که البته اکنون اغلب به اقیانوسیه - پیوند داده می شود. بنابراین، نزدیک به نیمی از 196 کشور مستقل جهان در اوراسیا قرار دارند.

جمعیت اوراسیا

در سال 2012، جمعیت اوراسیا تقریبا پنج میلیارد نفر بوده است که حدود 71 درصد از جمعیت این سیاره را تشکیل می دهند. حدود 4.2 میلیارد نفر این جمعیت در آسیا و 740 میلیون نفر در اروپا زندگی می کنند که مناطق فرعی اوراسیا محسوب می شود. باقی مانده جمعیت جهان در آفریقا، آمریکای شمالی و جنوبی و اقیانوسیه زندگی می کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Sizes of Tectonic or Lithospheric Plates". Geology.about.com. 2014-03-05. Retrieved 2015-12-26.