منصوریه (بهبهان)

مختصات: ۳۰°۳۷′۴۲″شمالی ۵۰°۱۸′۱۷″شرقی / ۳۰٫۶۲۸۴۲۳۳۳°شمالی ۵۰٫۳۰۴۷۰۵۳۳°شرقی / 30.62842333; 50.30470533
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
منصوریه (بهبهان)
منصوریهَ
کشور ایران
استانخوزستان
شهرستانبهبهان
بخش مرکزی
نام(های) پیشینمنصور آباد
سال شهرشدن۱۳۹۱
مردم
جمعیت۵،۴۴۱ نفر (۱۳۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۳۴۱
میانگین دمای سالانه۳۰
میانگین بارش سالانه۳۶۶ میلی لیتر
روزهای یخبندان سالانهندارد
اطلاعات شهری
شهرداردائی زاده
شناسهٔ ملی خودرو ایران ۲۴؛۳۴
کد آماری۲۷۹۷
منصوریه (بهبهان) بر ایران واقع شده‌است
منصوریه (بهبهان)
روی نقشه ایران
۳۰°۳۷′۴۲″شمالی ۵۰°۱۸′۱۷″شرقی / ۳۰٫۶۲۸۴۲۳۳۳°شمالی ۵۰٫۳۰۴۷۰۵۳۳°شرقی / 30.62842333; 50.30470533

منصوریه (بهبهان) شهری از توابع بخش مرکزی شهرستان بهبهان در استان خوزستان ایران است. میرزا "منصور خان طباطبایی بهبهانی" از سیاستمداران فارس در روزگار فتحعلی شاه قاجار است و بخشی از روزگار محمد شاه قاجار را نیز درک کرده . از جمله آثار خیر میرزا منصور بهبهانی تنقیه قنات کهن ارجان و احیای اراضی بایر آن حدود به سال ۱۲۳۰ است که آن را منصوریه نامیدند و تا سال ۱۲۳۴ اراضی وسیعی را به تدریج بدان افزود و وقف کرد که مجموعا موقوفه پهناور منصوریه را تشکیل می داد . فتحعلی شاه نیز به پیشنهاد فرزندش ، حسین علی میرزا فرمان فرما حکمران فارس ، موقوفه مزبور را به قید ابد از مالیات دیوانی معاف کرده است . نکته‏ شايان ذکر  اينکه در اواخر دوره‏ قاجار که دوره‏ هرج و مرج شديد مملکت بود، حکومت بهبهان به "خوانين بختياری" تفويض گرديد؛ آنان بخش عظيمی از موقوفه را "به زور تصرف کردند" و از دست متوليان یعنی خاندان منصوری طباطبایی درآوردند و هرگز به موقوفه متصل نگرديد . شهر ( روستا ) منصوریه فعلی با تمامی اراضی و مزارعش یک دهم موقوفه منصوریه قدیم متولیان اصلی است .

جمعیت[ویرایش]

شهر‌ منصوریه در شهرستان بهبهان قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۵،۴۴۱ نفر (۱،۵۲۸خانوار) بوده‌است

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.