قلعه‌خواجه (اندیکا)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از قلعه خواجه (اندیکا))
پرش به: ناوبری، جستجو
قلعه خواجه
کشور  ایران
استان خوزستان
شهرستان اندیکا
بخش مرکزی
سال شهرشدن ۲۰۰۷
مردم
جمعیت 3610 در سال 1395[۱]
نمایندهٔ مجلس شورای اسلامی علی‌عسگر ظاهری عبده‌وند

قلعه‌خواجه شهری تازه تأسیس و از شهرهای بختیاری‌نشین استان خوزستان در کشور ایران است. این شهر در شهرستان اندیکا و در شمال استان خوزستان قرار گرفته است و مرکز شهرستان اندیکا است. طبق آخرین آمار در سال 1395 ، نزدیک به 3610 نفر جمعیت این شهر می‌باشد. این شهر به دلیل همجواری به رشته کوه‌های زاگرس دارای آب و هوای معتدل و کوهستانی می‌باشد.[۲]

از دیدنی‌های این شهر می‌توان به دشت شیمبار، منطقه حفاظت شده شیمبار و سد کارون، آبشار طوف کما و قلعه‌بردی اشاره کرد.

جغرافیا[ویرایش]

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

شهرستان اندیکا از دید جغرافیایی بین ۴۹ درجه و ۵۳ دقیقه تا ۴۹ درجه و ۵۲ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و بین ۳۱ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۲ درجه و ۳۹ دقیقه عرض شمالی از خط استوا در حاشیه شرقی استان خوزستان واقع گردیده است و بلندای آن از روی دریا بین ۷۰۰ الی ۸۰۰ متر می‌باشد.

اقلیم[ویرایش]

شهرستان اندیکا از لحاظ اقلیمی دارای آب و هوایی معتدل و کوهستانی است. بهاری زودرس اما سرسبز و پر طراوت دارد که از اوایل اسفند ماه آغاز می‌گردد و از اوایل خرداد ماه هوای بهاری به تدریج جای خود را به گرما می‌دهد. به عبارت دیگر تمام نواحی جنوبی این منطقه دارای بهاری دل‌انگیز و تابستانی گرم و پاییزی کوتاه و مطبوع و زمستانی معتدل است. مناطق شمالی آن دارای زمستان‌های سرد همراه با برف و تابستان‌های معتدل می‌باشد.

مردم شناسی[ویرایش]

زبان اهالی این شهر، لری بختیاری است و مردم آن از طوایف بزرگ بابااحمدی، علاسوند و گندلی از ایل بزرگ بختیاری هستند.

چهره‌های سرشناس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. طبق آخرین آمار در سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت شهر قلعه‌خواجه به 3610 رسید و این در حالی است که جمعیت این شهر در سرشماری سال ۱۳۸۵ عبارت از ۸۰۱ نفر بوده است. این مسئله نشان از رشد سریع جمعیت این شهر تازه تاسیس دارد.
  2. «روابط عمومی فرمانداری اندیکا». سایت خبری اندیکا نیوز.