قلعه خواجه (اندیکا)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
قلعه خواجه
قلعه خواجه
کشور  ایران
استان خوزستان
شهرستان اندیکا
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی قلعه خواجه
سال شهرشدن ۱۳۸۶
مردم
جمعیت ۳۶۱۰ در سال ۱۳۹۵[۱]
اطلاعات شهری
شهردار مسلم نقدی پور

قلعه خواجه شهری تازه تأسیس و از شهرهای بختیاری‌نشین استان خوزستان در کشور ایران است. قلعه خواجه مرکز شهرستان اندیکا شهر جدیدی است که در زمستان ۱۳۸۶ ایجاد گردیده‌است و در شمال استان خوزستان قرار گرفته است. طبق آخرین آمار در سال ۱۳۹۵، نزدیک به ۳۶۱۰ نفر جمعیت این شهر می‌باشد. این شهر به دلیل همجواری به رشته کوه‌های زاگرس دارای آب و هوای معتدل و کوهستانی می‌باشد.[۲]

با تصویب هیئت دولت، قلعه خواجه تبدیل به شهر مستقل شد و مرکز شهرستان اندیکا شد. روستای قلعه خواجه اندیکا از این پس به شهر قلعه خواجه تبدیل گردیده و زیر مجموعه شهرستان اندیکا شد. از دیدنی‌های این شهر می‌توان به دشت شیمبار، منطقه حفاظت شده شیمبار و سد کارون، آبشار طوف کما و قلعه‌بردی اشاره کرد.

جغرافیا[ویرایش]

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

شهرستان اندیکا از دید جغرافیایی بین ۴۹ درجه و ۵۳ دقیقه تا ۴۹ درجه و ۵۲ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و بین ۳۱ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۲ درجه و ۳۹ دقیقه عرض شمالی از خط استوا در حاشیه شرقی استان خوزستان واقع گردیده است و بلندای آن از روی دریا بین ۷۰۰ الی ۸۰۰ متر می‌باشد.

اقلیم[ویرایش]

شهرستان اندیکا از لحاظ اقلیمی دارای آب و هوایی معتدل و کوهستانی است. بهاری زودرس اما سرسبز و پر طراوت دارد که از اوایل اسفند ماه آغاز می‌گردد و از اوایل خرداد ماه هوای بهاری به تدریج جای خود را به گرما می‌دهد. به عبارت دیگر تمام نواحی جنوبی این منطقه دارای بهاری دل‌انگیز و تابستانی گرم و پاییزی کوتاه و مطبوع و زمستانی معتدل است. مناطق شمالی آن دارای زمستان‌های سرد همراه با برف و تابستان‌های معتدل می‌باشد.

مردم شناسی[ویرایش]

زبان اهالی این شهر، لری بختیاری است و مردم آن از طوایف بزرگ بابااحمدی، علاسوند و گندلی از ایل بزرگ بختیاری هستند.

چهره‌های سرشناس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. طبق آخرین آمار در سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت شهر قلعه خواجه به ۳۶۱۰ رسید و این در حالی است که جمعیت این شهر در سرشماری سال ۱۳۸۵ عبارت از ۸۰۱ نفر بوده است. این مسئله نشان از رشد سریع جمعیت این شهر تازه تأسیس دارد.
  2. «روابط عمومی فرمانداری اندیکا». سایت خبری اندیکا نیوز.