سندرم جنگ خلیج فارس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بیماری جنگ خلیج فارس
Pyridostigmine.svg
پیریدوستیگمین, a nerve agent antidote and one of the implicated toxins
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
آی‌سی‌دی-9-CM V65.5 (inconclusive)
also nonstandard "DX۱۱۱"
سمپ D018923

سندرم جنگ خلیج فارس که بیماری خلیج فارس هم خوانده می‌شود، یک اختلال مزمن چند علایمی است که کهنه سربازان بازگردنده و کارگران غیرنظامی در جنگ خلیج فارس را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

عوارض مزمن زیادی از جمله خستگی، درد عضلانی، مشکلات حسی بدان نسبت داده شده است.

عوامل عصبی سارین[ویرایش]

Iraq-gwi-map.jpg

بسیاری از علایم سندرم جنگ خلیج فارس مشابه علایم مسمومیت organophosphate، گاز خردل، و گاز عصبی هستند.[۱][۲]

سندرم خليج فارس (Gulf War syndrome) كه پس از وقوع جنگ خليج فارس و حمله عراق به كويت به دليل بروز مجموعه عوارض و علائمي از بيماري هاي پوستي و ژنتيكي، از سال 1991 تاكنون توجه محافل علمي و پژوهشي بسياري را در زمينه‌هاي پزشكي و محيط زيست به خود جلب كرده است، از نظر تاثير احتمالي آن در ايران، تاكنون مورد بررسي و تحقيق قرار نگرفته است.

دكتر سيد رضا امامي رئيس مركز پژوهش‌هاي سلامت خليج فارس در اين باره گفت:«سندرم خليج فارس كه به دليل بروز و شيوع مجموعه علائم و عوارض پزشكي در ميان سربازان درگير در جنگ خليج فارس، سال‌ها مورد توجه و تحقيق پژوهشگران خارجي در كشورهاي اروپايي و آمريكايي قرار گرفته در ايران هنوز بررسي و پژوهش نشده است.»

وي در ادامه افزود:« با وجود همجواري ايران با كشورهاي حوزه خليج فارس، به دليل فقدان هرگونه برنامه مطالعاتي در اين زمينه، در مورد احتمال سرايت برخي از بيماري‌ها يا بروز برخي از علائم آن در نواحي مرزي ايران نمي‌توان هيچ اظهارنظري كرد.»

وي در عين حال با توجه به همجواري ايران با كشورهاي حاشيه خليج فارس، اجراي يك طرح تحقيقاتي در اين زمينه را ضروزي و لازم دانست كه مي‌تواند روشنگر برخي ابهامات در اين زمينه باشد. سندرم جنگ خليج فارس، اساسا به مجموعه‌اي از علائم اطلاق مي‌شود كه شامل علائمي چون بيماري‌هاي پوستي، عوارض طولاني مدت عصبي و رواني، اختلالات مادرزادي در ميان نوزادان مناطق جنگ زده يا فرزندان سربازان آمريكايي درگير در جنگ مي‌شود. محافل نظامي و پزشكي در همان ايام، علت اصي بروز اين علائم را استفاده از موارد راديو اكتيو از جمله اورانيوم فقير شده در پوسته ابزار و ادوات نظامي به كار برده شده از سوي نيروهاي ائتلاف در جنگ خليج‌فارس اعلام كرده بودند. محافل پزشكي همچنين به دلايل احتمالي ديگري که در ايجاد اين سندرم نقش مهمي داشته‌اند اشاره كرده‌اند كه از جمله مي‌توان به كاربرد مواد ضد بمب‌هاي شيميايي، واكسيناسيون‌هاي متعدد عليه سلاح‌هاي ميكروبي، قرار گرفتن در معرض گاز خردل و گاز اعصاب و اكسيدهاي ازت (NOX) و دي اكسيد گوگرد (SO2) ناشي از سوختن چاه‌هاي نفت اشاره كرد. بنا به گزارش صلح سبز جهاني در جنگ دوم خليج فارس، 600 حلقه چاه نفت توسط نيروهاي عراقي به آتش كشيده شد و شعله‌هاي ناشي از 67 ميليون تن نفت به صورت پرده ضخيمي سراسر منطقه‌اي به وسعت 15000 كيلومتر مربع را فرا گرفت. در پي اين اقدام، در ايران نيز به دليل سوختن اكسيدهاي كربن و گوگرد كه عامل باران‌هاي اسيدي است، همانند ديگر كشورهاي همسايه عربستان سعودي و كويت، باران سياه اسيدي فرود آمد. هم اكنون در سومين جنگ هزاران تن ماده منفجره در زيست بوم كشور عراق منفجر شده است. از آنجا كه اورانيوم ضعيف شده در محيط مي ماند، بدون شك تاثيرات منطقه‌اي اين جنگ بر محيط زيست كشور ما نيز موثر خواهد بود. بنا براين ضروري است تا برنامه مطالعاتي ويژه اي براي بررسي و پيشگيري از آثار احتمالي جنگ خليج فارس در منطقه از سوي دستگاه‌هاي علمي، بهداشتي و زيست محيطي مناطق مرزي براي بررسي اثرات زيست محيطي جنگ و تاثير آن بر سلامت مردم منطقه انجام گيرد.

اورانیوم ضعیف شده[ویرایش]

نبردهای عمده جنگ که در انها از اورانیوم استفاده شده.

اورانیوم ضعیف شده برای اولین بار در جنگ خلیج فارس استفاده شد و گفته شده یکی از علل سندرم جنگ خلیج فارس است.

منابع[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Friis, Robert H.; Thomas A. Sellers (2004). Epidemiology for Public Health Practice. Jones & Bartlett Publishers. ISBN 0-7637-3170-6. 
  2. Spektor, Dalia M.; Richard A. Rettig, Lee H. Hilborne, Beatrice Alexandra Golomb, Grant N. Marshall, L. M. Davis, Cathy Donald Sherbourne, Naomi H. Harley, William S. Augerson, Gary Cecchine, United States Dept. of Defense (1998). A Review of the Scientific Literature as it Pertains to Gulf War Illnesses. RAND Corporation. ISBN 0-8330-2680-1.