فهرست جزیره‌های خلیج فارس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

خلیج فارس دارای جزیره‌های زیاد مسکونی و غیر مسکونی است. که بیشتر آن ها کوچک هستند و به دلیل جزر و مد آب غیر قابل سکونت هستند .

جزایر ایران[ویرایش]

جزایر خلیج‌فارس از لحاظ وضع طبیعی و شرایط دریایی و جوی و سایر ملاحظات با یکدیگر یکسان نیستند و لذا سرنوشت واحدی نداشته‌اند. بعضی از این جزایر به سبب ثروت خداداد یا از نظر اهمیت سوق‌الجیشی یا به هر دو علت مورد توجه متجاوزان بوده‌است، ولی جزایر فراوانی هم در خلیج‌فارس وجود دارند که همیشه از یک سکون و آرامش مطلق برخوردار بوده‌اند و شاید پای ابنای بشر به آنجا نرسیده باشد، یا فقط اشخاص معدودی ندرتاً به آن جزایر رفت‌وآمد کرده باشند ولی امروز به علت شرایط خاصی توجه تمام جهانیان را به خود جلب کرده‌اند.

اگر بخواهیم از روی نقشه سفری دور خلیج‌فارس کنیم، ابتدا از جزایر مدخل خلیج شروع می‌کنیم و بعد جزایری را که نزدیک به تنگه هرمز است را می‌بینیم.

بعداً نظری به جنوب و جنوب باختری می‌اندازیم. سپس به شمال و شمال خاوری برمی‌گردیم و از جزایری که در این مسیر و در حوالی یا در داخل خلیج تقریباً نزدیک به آن‌هاست می‌گذریم و در کرانه شمالی به انتهای جزایر می‌رسیم. (منبع کتاب جزیره تاریخی هرمز، بهشت زمین‌شناسی - جلد چهارم - انتشارات تعالی اندیشه - تهران- ۱۳۹۳ - فصل ششم)

جزایر مسکونی[ویرایش]

جزایر غیرمسکونی[ویرایش]

جزایر بحرین[ویرایش]

بحرین، خود یک جزیره است.

جزایر کویت[ویرایش]

جزایر عمان (در تنگه هرمز)[ویرایش]

جزایر قطر[ویرایش]

جزایر عربستان[ویرایش]

جزایر امارات متحده عربی[ویرایش]

امارات متحده دارای بیش از ۲۰۰ جزیره‌است.[۲] جزایر اصلی آن در خلیج فارس عبارت‌اند از:

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: سازمان گیتاشناسی، ۱۳۸۳خ، نقشه عمومی خلیج همیشه فارس، ص۶۴.
  • نقشهٔ سیاسی و تاریخی خلیج همیشه فارس، مؤسسه گیتاشناسی، نقشهٔ شماره ۱۹۲.