صالح شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
صالح‌شهر
چمران
کشور  ایران
استان خوزستان
شهرستان گتوند
بخش مرکزی
نام(های) دیگر چمران
مردم
جمعیت ۱۵٬۰۰۰ تن
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۴۰ متر
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه ندارد
اطلاعات شهری
شهردار اردشیر رستمی
ره‌آورد مرکبات
پیش‌شماره تلفنی ۰۶۱۳۶۳۷
وبگاه شهرداری صالح‌شهر
تابلوی خوش‌آمد به شهر

صالح‌شهر نام شهر تازه‌تأسیسی از توابع شهرستان گتوند در استان خوزستان است.

موقعیت و سابقهٔ شکل‌گیری[ویرایش]

صالح‌شهر از توابع بخش مرکزی شهرستان گتوند در ۲۷کیلومتری شمال شرق شوشتر، ۲۳کیلومتری غرب شهرستان گتوند در کنار جادهٔ منتهی به شهرستان‌های دزفولشوشتر قرار دارد.

در دههٔ ۱۳۵۰ توسعهٔ کشاورزیِ استان خوزستان و ایجاد طرح‌های صنعتی و کشاورزی زمین‌های واقع در منطقه‌ای به نام دیمچه جهت کشت نیشکر درنظر گرفته شد؛ که این امر ازطریق ایجاد کشت و صنعت کارون مدنظر قرار گرفت؛ و اراضی زراعی بافت مسکونی تعداد زیادی از روستاهای منطقه را دربرگرفت و اراضی آن‌ها به تملک شرکت درآمد. اراضی دیمچه شامل ۹ روستا به زیر کشت نیشکر رفته و مردم ساکن در این روستا می‌بایست در جایی دیگر اسکان داده می‌شد که احداث شهرک‌های مسکونی برای اسکان ساکنان روستاهای مشمول طرح و کارگران شاغل در دستورکار قرار گرفت. عملیات اجراییِ کشت و صنعت و احداث شهرک‌ها پس از یک وقفهٔ کوتاه در انقلاب و سال‌های اول جنگ ایران و عراق که منطقهٔ موردمطالعه را نیز دربرمی‌گرفت، از اوایل دههٔ ۱۳۶۰ ازسر گرفته شد. احداث شهرک شهید چمران نیز در این فرایند برای اسکان جمعیت روستاهای: گمار بلواسیان، گمار کوچک، گمار بزرگ، گمار شیخون-قبر شیخین، پهونده علیا، پهونده سفلی، سمندی، بنه برجعلی و با نقشهٔ شطرنجی ازپیش‌طراحی‌شده با همکاری بخشداری و جهاد سازندگی و بنیاد مسکن آغاز شد، و با همیاری اهالی روستاها طی یک دهه تکمیل گردید. اسم شهرک با توجه به تعدد روستاهای تجمیع‌شده و عدم امکان انتخاب اسم یکی از آن‌ها از یک طرف و رشادت‌های مصطفی چمران در جبهه‌های جنگ ایران و عراق به یاد او نام گرفت.

از سال ۱۳۸۱، با تأسیس دفتر عمران شهری، و از سال ۱۳۸۳ با افتتاح دهیاری شهرک شهید چمران و تلاش شورای اسلامی شهرک و دهیاری برای رونق و گسترش کالبدی و تبدیل سریع به شهر ازطریق تفکیک و واگذاری اراضی مسکونی در حاشیه را می‌توان ار دلایل رشد بالای آن عنوان کرد. درنهایت، شهرداری صالح‌شهر فعالیت خود را رسماً از ۱۳۸۷/۴/۱۱ جهت خدمت‌رسانی مطلوب به همشهریان آغاز نمود و توانست با همت و تلاش شورای اسلامی و پرسنل زحمتکش شهرداری و همکاری و همیاری شهروندان، فعالیت‌های چشمگیر و قابل توجهی در زمینه‌های عمرانی و خدمات شهری داشته باشد.[۱]

منابع[ویرایش]