ویس (باوی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ویس (شهر))
پرش به ناوبری پرش به جستجو


شهر ویس
اطلاعات کلی
کشور Flag of Iran.svg ایران
استان خوزستان
سال شهرستان شدن 1376
مردم
جمعیت ۲۴۰۰۰ [۱]
مذهب شیعه

ویس[ویرایش]

شهری است در شهرستان باوی در استان خوزستان ایران سرویس ک از قدمتی ۶۰۰ساله برخوردار است و بصورت جمعیتی کوچک و اسکان در آن ذکر شده است ویس کنونی متشکل از دو قسمت ویس و کوی ملحه است و پس شهر شدن با جمع آن دو شهر ویس کنونی شکل گرفته است . شهری ک در زمان پهلوی دوم نیروگاه رامین ب علت همجواری با آن رامین نام نهاده شد و امروزه جایگاه مهمی در صنعت برق کشور دارد. در سال ۱۳۷۶ خورشیدی روستای ویس تبدیل ب شهر شد ساکنان آن ۴۰ درصد شوشتری خانواده صالح نیا ،خانواده های قشونی قمیشی ،خانواده دزفولی،شمس الدین ،درویشی،نعمتی دهدار،عباسی نیا،دورقی،رستگاری .وخانواده های بختیاری عسکری ،سادات ،افشاری،حسن زاده.. خیاط زاده،نمدمال،ارجمند،تیمان شالباف و ۶۰ درصدعرب از طوایفی از قبائل بزرگ عربی آن طایفه میاحی،سادات، سلامات،قبیله بنی تمیم وعشائرها ... طایفه مراغی(قبیله بنی تمیم)، طایفه چنانه (هواشم القمر)، طایفه مشکوک( الاماره ) ، طایفه حمیدی و شجیرات است از توابع بخش باوی شهرستان اهواز در هم ادغام و به شهر تبدیل شده و به عنوان شهر ویس شناخته‌شدند شهر ویس یکی از شهرهای عشایرنشین شهرستان باوی می‌باشد .[۲]

زبان رایج آن عربی ،فارسی و شوشتری است. یکی از [ علتهای نامگذاری] این شهر را وجود قدمگاه "اویس قرنی" در این شهر می‌دانند که هم‌اکنون نیز قدمگاهی به نام وی در کنار رودخانه کارون در این شهر وجود دارد.و البته علت دیگری ک ذکر میشود بخاطر اقامت شاهزاده اشکانی بانو ویس است ک از خراسان ب چندی شاپور ک در محدوده ویس کنونی باشدذکر میشود.

معنی لغوی[ویرایش]

معنی لغوی "ویس" از نام مبارک صحابه جلیل پیامبر "اویس قرنی" برگرفته شده‌است . شواهد نشان میدهد با وجود قدمگاه اویس قرنی در این شهر مردم ان زمان بخاطر احترام و ارادتی که نسبت دین اسلام داشتند و با تشریف فرمایی این صحابی به این منطقه، مردم آن زمان نام ویس را به برکت وجود ایشان برای این منطقه برگزیدن .

منابع[ویرایش]

  1. «شهر ویس». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۲-۲۱.
  2. سامانه قوانین