میانرود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
میانرود
کشور  ایران
استان خوزستان
شهرستان دزفول
بخش مرکزی
نام(های) دیگر میان‌رود, ساسان و طالقانی
سال شهرشدن ۱۳۸۲
مردم
جمعیت ۹٫۲۱۷در سال ۱۳۸۵
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۴۸۳
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی ۰۶۴۲
تابلوی خوش‌آمد به شهر

میانرود شهری است از شهرهای شهرستان دزفول در شمال استان خوزستان. این شهر در شهرستان دزفول قرار گرفته و در سال ۱۳۸۵، تعداد ۹٫۲۱۷ نفر جمعیت داشته‌است [۱]. میانرود در فاصله کمی از رودخانه دز و در جنوب شهر دزفول و سمت خاوری شهر شوش قرار گرفته‌است. قبل از تبدیل شدن به شهر شهرکی به نام طالقانی بوده است . در زمان های قدیم شاه دستور داد که مردم ها زمین های کشاورزی خود را واگذز به کشت و صنعت کارون کنند و مردم را از روستا به شهرکی به نام ساسان انتقال داد .. از اولین خانواده های این شهر سادات موسوی هستند که بزرگ خاندان موسوی سیدرحمان موسوی از نفوذی زیادی در شهر برخوردار بود ایشان در سال 1384 دار فانی را وداع گفتند . لازم به ذکر است این شهر شهیدان زیادی را در راه اسلام فدا کرده است که برجسته ترین آن ها شهید سید موسی موسوی است . این شهر از شهرهای جدید دزفول و خوزستان است.[۱] که اقتصاد آن وابسته به کشت نیشکر از سوی شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه وهمچنین شرکت‌های کشت و صنعت بهشتی و کشت و صنعت رجایی است.[۲]

فرهنگسرای شهر میانرود دارای کتابخانه و نیز کلاس‌های آموزشی است.[۲]

در جنوب این شهر پل میانرود به اهواز در حال ساخت می‌باشید که طول این پل بتنی فلزی را ۴۲۰ متر با ۱۴ دهانه ۳۰ متری که بر روی رودخانه دز ساخته می‌شود، با ساخت این پل که هم اکنون ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، مسافت شهرهای هفت تپه و دزفول ۴۰ کیومتر کاهش می‌یابد. اعتبار هزینه شده برای احداث این پل را تا کنون ۶ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی می‌باشد تکمیل این پل ۵/۲ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که در صورت تامین عملیات اجرایی آن به اتمام می‌رسد.

در یک کیلومتری پل منطقه محافظت شده دز میانرود وجود دارد که در این منطقهٔ محافظت شده چهل جفت گوزن زرد ایرانی اسکان دارد

طبیعت این شهر در تمام فصل‌های سال زیباو دیدنی می‌باشند

منابع[ویرایش]

  1. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲. 
  2. ایرنا

سایت تکثیر گوزن زرد ایرانی منطقه حفاظت شده دز در این شهر قرار دارد.(اداره حفاظت محیط زیست دزفول، موسی مدحجی)