خرسان (رود)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

رودخانه خرسان، رودخانه‌ای مرزی میان استان‌های اصفهان ، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد می باشد همچنین بزرگ‌ترین شاخه رود کارون محسوب می شود.

  • رودخانه خرسان که خود از دو شاخه اصلی تشکیل شده که یک شاخه از کوه‌های تنگ سرخ در ۱۵ کیلومتری شمال غربی اردکان فارس سرچشمه می‌گیرد و به نام رودخانه بشار به سوی شمال غربی جریان می‌یابد. رودخانه بشار از میان شهر یاسوج گذشته و با دریافت شعبه های متعددی به شاخه دوم میرسد .
  • شاخه دوم از دامنه شمالی کوه دنا از کنار روستای خفر پادنا در سمیرم اصفهان سرچشمه گرفته و پوزه شمال غربی دنا را دور زده و از جوار روستای خرسان به شاخه بشار می‌پیوندد و به استان چهارمحال و بختیاری وارد می شود و در منطقه بارز قبل از سد کارون ۳ به رودخانه کارون می‌پیوندد.

طول رود خرسان تا محل تلاقی آن با رودخانه کارون حدود۱۶۰ کیلومتر است.

سد خرسان 3[ویرایش]

سد خرسان 3 سدی می باشد که بر روی رودخانه خرسان در شهرستان لردگان واقع در استان چهارمحال و بختیاری در حال ساخت می باشد و باعث رونق کشاورزی در این استان می شود.

دلیل نامگذاری خرسان بر این رودخانه، گذر از روستای خرسان شهرستان دنا (اولین طلایه منطقه بویراحمد) می‌باشد.

این رودخانه از میان شهر یاسوج و جنوب لردگان می‌گذرد و چندین شهرستان را سیراب می‌نماید.


ماهی سونگ یکی از ماهی‌هایی این رودخانه است و ماهیگیران زیادی را بخاطر گوشت و جثه بزرگ جلب می‌کند. طول رودخانه خرسان ۲۳۰ کیلومتر و ارتفاع سرچشمه آن از سطح دریا ۲۹۰۰ متر است. سراسر این رودخانه یکی از مناسب‌ترین مسیرها برای انجام ورزش‌های آبی است.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. «رودخانه خرسان بزرگ‌ترین ریزابه رود کارون». تاپ توریسم. ۲۰۱۶-۱۰-۰۲. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۴-۰۷.[پیوند مرده]