خرسان (رود)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

رودخانه خرسان که سراسر مرز شمالی استان کهگیلویه و بویراحمد با جنوب چهار محال و بختیاری است بزرگ‌ترین شاخه رود کارون است که خود از دو شاخه اصلی تشکیل شده که یک شاخه از کوه‌های تنگ سرخ در ۴۳ کیلومتر جنوب شرقی یاسوج و ۱۵ کیلومتری شمال غربی اردکان فارس سرچشمه می‌گیرد و به نام رودخانه بشار به سوی شمال غربی جریان می‌یابد. این رودخانه ضمن عبور از دره غربی کوه تنگ سرخ، روستاهای بردزرد، تنگ مشکان و تنگ خشک را سیراب می‌سازد. در یک کیلومتری غرب روستای تنگ سرخ با رود تنگ سرخ یا محمود بیگی درهم می‌آمیزد و به دره میان کوه‌های توپ عبدالله (در شرق) و پازنان (در غرب) وارد می‌شود از میان شهر یاسوج گذشته و با دریافت شعبه های متعددی از جمله مهریان ، کریک، رودخانه کبگیان و نهر کره به نام رودخانه گرم باعبور از پاتاوه و لما دزک به شاخه دوم میرسد . شاخه دوم از دامنه شمالی کوه دنا از کنار روستای خفر پادنا سرچشمه گرفته و پوزه شمال غربی دنا را دور زده و از جوار روستای خرسان به بویراحمد وارد میشود و با گذر از روستاهای میمند ، کتا و نارمه در نزدیکی دوراه سادات محمودی به شاخه بشار میپیوندد و از کنار روستاهای منج و دشت بز طلایه گذشته و بادریافت نهرهای کاهگده، آتشگاه و سیلاب کلوار از استان خارج شده و در منطقه بارز قبل از سد کارون ۳ به رودخانه کارون میپیوندد. طول رود خرسان تا محل تلاقی آن با رودخانه کارون، حدود۱۶۰ کیلومتر است.

دلیل نامگذاری خرسان بر این رودخانه، گذر از روستای خرسان شهرستان دنا (اولین طلایه منطقه بویراحمد)در پوزه شمال غربی کوه دنا می باشد.

رود خرسان( شاخه بشار) از میان شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، و جنوب لردگان می‌گذرد وچندین شهرستان را سیراب مینماید.


ماهی سونگ یکی از ماهی‌هایی این رودخانه است و ماهیگیران زیادی را بخاطر گوشت و جثه بزرگ جلب می‌کند. طول رودخانه خرسان ۲۳۰ کیلومتر و ارتفاع سرچشمه آن از سطح دریا ۲۹۰۰ متر است. سراسر این رودخانه یکی از مناسب‌ترین مسیرها برای انجام ورزش‌های آبی است.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. «رودخانه خرسان بزرگ‌ترین ریزابه رود کارون». تاپ توریسم. ۲۰۱۶-۱۰-۰۲. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۴-۰۷.[پیوند مرده]