خرسان (رود)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

رودخانه خِرسان بزرگ‌ترین شاخه رود کارون است و از کوه‌های تنگ سرخ و کنه دوده‌سه در ۴۳ کیلومتر جنوب شرقی یاسوج و ۱۵ کیلومتری شمال غربی اردکان فارس سرچشمه می‌گیرد و به نام رودخانه بشار به سوی شمال غربی جریان می‌یابد. این رودخانه ضمن عبور از دره غربی کوه تنگ سرخ، روستاهای بردزرد، تنگ مشکان و تنگ خشک را سیراب می‌سازد. در یک کیلومتری غرب روستای تنگ سرخ با رود تنگ سرخ یا محمود بیگی درهم می‌آمیزد و به دره میان کوه‌های توپ عبدالله (در شرق) و پازنان (در غرب) وارد می‌شود. طول رود خرسان، از محل تلاقی دو شاخه ماربر و سمیرم تا محل تلاقی آن با رودخانه کارون، حدود ۱۶۰ کیلومتر است.

رود خرسان از میان شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، و جنوب لردگان می‌گذرد وچندین شهرستان را سیراب می‌کند. پس از آمیختن با یک ریزابه شرقی با آب دره دلی صفدر و سپس با رود وزگ مخلوط می‌شود و از طریق دره شرقی کوه خرکلون به سوی روستای کلگه جاری می‌شود.

پس از عبور از روستای سرتنگ، در ۳ کیلومتری روستای ده شیخ با آب دره آبزا درهم می‌آمیزد و بعد از عبور از روستاهای ده کهنه و سرسور به روستای دوراه می‌رسد. در شرق روستای اخیر با رودخانه گرداب – که از تنگ آبدوهی می‌گذرد – مخلوط می‌شود و به نام رودخانه گرم و گاه به نام رود خرسان از روستای سیلاب و کلوار(بورک) آخرین نقطه و مرز استان کهگیلویه و بویراحمد با استان های چهار مهال و بختیاری و خوزستان گذر کرده و به رودخانه کارون در خوزستان میریزد.

ماهی سونگ یکی از ماهی‌هایی این رودخانه است و ماهیگیران زیادی را بخاطر گوشت و جثه بزرگ جلب می‌کند. طول رودخانه خرسان ۲۳۰ کیلومتر و ارتفاع سرچشمه آن از سطح دریا ۲۹۰۰ متر است. سراسر این رودخانه یکی از مناسب‌ترین مسیرها برای انجام ورزش‌های آبی است.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. «رودخانه خرسان بزرگ‌ترین ریزابه رود کارون». تاپ توریسم. ۲۰۱۶-۱۰-۰۲. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۴-۰۷.