شهرستان اندیکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شهرستان اندیکا
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان خوزستان
نام‌های پیشین اندکو، اندکا
سال شهرستان شدن ۱۳۸۴[۱]
مردم
جمعیت 47000
رشد جمعیت سال۸۵= ۴۹۰۰۰

 سال۹۵=۴۷۰۰۰ رشد جمعیت منفی

تراکم جمعیت ۳۵
نفر بر کیلومتر مربع
مذهب اسلام شیعه دوازده امامی
جغرافیای طبیعی
مساحت ۲٬۳۹۱ کیلومتر مربع
داده‌های دیگر
فرماندار مرادعلی سعیدی پور
پیش‌شماره تلفنی ۰۶۸۲
شهرها
آبژدان، قلعه خواجه ناصرخسرو-چلو(شیمبار)
تعداد بخش‌ها
آبژدان، چلو، مرکزی

شهرستان اندیکا یکی از شهرستان‌های بختیاری‌نشین استان خوزستان در ایران است. این شهرستان در شمال شرقی استان خوزستان قرار دارد. از شمال غرب به لالی از جانب شمال به سردشت دزفول از طرف شمال و شمال شرق به استان چهارمحال و بختیاری از مشرق به ایذه و از جنوب به مسجدسلیمان محدود می‌شود. مرکز آن شهر قلعه خواجه است. در سال ۱۳۶۸ مرکز بخش اندیکا از روستای لالی به روستای قلعه خواجه انتقال یافته‌بود.

مردم شهرستان اندیکا به زبان لری بختیاری تکلم می‌کنند.ایلراه(گذرگاه عشایر بختیاری به ییلاق)از شهرستان اندیکا و مسیر تاراز میگذرد[۲]

نام‌شناسی[ویرایش]

در گذشته در زبان بومی آن را اندکو (اندی+کوه) می‌گفتند که اندی در زبان لری به معنای شگفتی و «کو» همان «کوه» می‌باشد یعنی سرزمین کوه‌های شگفت. همانگونه که می‌دانیم ساکنین میان رودان عیلامیان را مردمان ساکن کوه‌های بلند می‌دانستند و معنای عیلام از نظر آنان به‌طور خاص اشاره به ساکنین کوه‌های بلند (خوزستان) دارد، همچنین این شهرستان را (ان +ده +گا) به معنی «دهگاه» و محل نگهداری انبار غله هم گفته‌اند. این مکان از نخستین مکان های اسکان قوم لر در جنوب غرب ایران بود که آثار نخستین معماری پارسی (سنگ چین بدون ملات) در قلعه بردی اندیکا نمایان است. ادامه آثار نخستین پارسی را می‌توان در پی کلگه زرین و دژ حکومتی (آتشکده سرمسجد) مسجدسلیمان مشاهده کرد.

این شهرستان پیش از این بخشی از شهرستان مسجدسلیمان استان خوزستان بود. جریان تبدیل شدن بخش اندیکا به شهرستان از سال ۱۳۸۴ آغاز و در نیمه دوم سال ۸۶ نهایی شد. این شهرستان دارای ۵۹۵ روستا و آبادی، ۶ دهستان، ۳۳ هزار هکتار زمین کشاورزی و ۲۰۰ آثار تاریخی است. آب و هوای خوب و دو سد مسجد سلیمان (گدار لندر) و شهید عباسپور و همچنین جاده مسجدسلیمان شهرکرد از پتانسیل‌های این شهرستان هستند.[۲]

تقسیمات کشوری[ویرایش]

تقسیمات کشوری این شهرستان، بنابرآنچه در نتایج آمارگیری سرشماری سال ۱۳۹۵ کل کشور آمده‌است، بر حسب بخش، شهر، دهستان و روستا به شرح زیر است:[۳]

بخش‌ها[ویرایش]

شهرها[ویرایش]

دهستان‌ها[ویرایش]

پیشینه و تمدن[ویرایش]

جمعیت[ویرایش]

جمعیت اندیکا در زمانی که بخش بود، در سال ۱۳۸۵ برابر با ۴۹٬۷۲۸ نفر بود.[۴] جمعیت شهرستان اندیکا بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵برابر با ۴۷۰۰۰ نفر شد.

این یعنی رشد منفی جمعیت ،این رشد منفی به دلیل مشکلات بسیار زیاد و بیشمار این شهرستان است که در طول ۱۳ سال شهرستان شدن آن هنوز پابرجا مانده،مهمترین دلیل این رشد منفی؛ مرگ و میر بیش از تولد و مهاجرت مردم به شهرهای اطراف بخاطر نبود امکانات اولیه زندگی است.

مردم و مشکلات[ویرایش]

اکثریت مردم اندیکا از طایفه‌های

گندلی،موری،بامدی،زراسوند،(دورِکیِ هفت لنگ) کیارسی (بهداروند هفت لنگ )و زلکی(چهارلنگ) از ایل بزرگ بختیاری هستند.

مردم اندیکا تاکنون با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کرده‌اند.نبود یک بیمارستان درخور و شایستهٔ مردم رنج کشیدهٔ اندیکا،نبود امکانات تفریحی و ورزشی برای جوانان و عموم،نبود یک برنامه آبرسانی منظم.

توضیح بیشتر دربارهٔ این مشکلات

۱:نبود یک بیمارستان مجهز و شایستهٔ مردم:

در چند سال اخیر و سال‌های قبل از آن افراد زیادی از جمله کودکان در اثر گزیدگی عقرب و نبود پادزهر در مراکز درمانی جان خود را از دست دادند.مردم برای این کار باید همانند ۲۰سال پیش به شهرهای اطراف سفر کنند.

۲:نبود امکانات تفریحی و ورزشی:

امکانات تفریحی و ورزشی در اندیکا به شدت کم است،به طوری که ورزشکاران اندیکا با کم‌ترین امکانات به مسابقات استانی و کشوری و حتی جهانی می‌روند و مدال می آورند، ولی دریغ از کوچک‌ترین توجه...(در بخش "ورزش در اندیکا" بیشتر توضیح داده شده‌است.)

۳:نبود یک برنامهٔ آبرسانی منظم و نبود آب و برق در برخی روستاها:

باورش خیلی سخت اما در اندیکا باید باور کرد که در برخی روستاها هنوز آب آشامیدنی وجود ندارد.

شهرستان اندیکا با وجود این که دو سد شهید عباسپور و سد مسجدسلیمان(گدار لندر) احاطه اش کرده‌اند و جزء حوزهٔ استحفاظی آن به‌شمار می‌روند،هنوز برنامه آبرسانی منظم و درخور شأن مردمش ندارد؛به گونه ای که برخی از روستاهای آن هنوز آب برای خوردن ندارند،و همان‌هایی هم که دارند هر هفته یک روز آن هم فقط یک یا دوساعت از این آب بهره مند می‌شوند.

این غیرقابل باور است که برخی از مردم روستاهای اندیکا هنوز از نبود آب و برق رنج ببرند و حتی برخی‌ها از قطع شدن برقشان توسط سازمان برق اندیکا خبر می‌دهند.

درحالی که سد شهید عیاسپور و سد ۲۰۰۰مگاواتی گدارلندر در اندیکاست و حتی آب و برق برخی کلانشهرهای بزرگ ازجمله اصفهان و شهرکرد را تأمین می‌کنند،مردم شهرستان اندیکا از مشکلات قطعی برق رنج میبرند.

طبیعت و گردشگری[ویرایش]

ذخایر و منابع انرژی[ویرایش]

ورزش در اندیکا[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ پایگاه فرهنگی شهرستان اندیکا
  3. روستانت
  4. پایگاه اینترنتی مرکز آمار ایران