حمزه (دزفول)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حمزه
کشور ایران
استانخوزستان
شهرستاندزفول
بخشسردشت
مردم
جمعیت۶٬۰۹۱ نفر (۱۳۹۵)
رشد جمعیت۴٪+ (۵سال)
اطلاعات شهری
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۶۱
شناسهٔ ملی خودرو ایران
کد آماری۲۰۳۵


حمزه، شهری عربی از توابع بخش سردشت شهرستان دزفول در استان خوزستان ایران است.

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۶٬۰۹۱ نفر (در ۱٬۴۵۱ خانوار) بوده‌است.[۱]

جمعیت تاریخی
سالجمعیت±%
۱۳۸۵۵٬۳۵۷—    
۱۳۹۰۵٬۸۵۰+۹٫۲٪
۱۳۹۵۶٬۰۹۱+۴٫۱٪

تاریخچه[ویرایش]

در سال ۱۳۵۹ با شروع جنگ ایران و عراق، برخی از ساکنان مرزی شهرهای خوزستان همچون رفیع، بستان، هویزه، آبادان و خرمشهر به مناطقی امن همچون شهرک حمزه کوچانده می‌شوند. این شهرک در ۲۶ کیلومتری شهر دزفول واقع است. ساکنان اولیه آن صد در صد عرب بودند ولی پس از مدتی عده‌ای از ساکنان بومی دزفول برای فرار از حملات موشکی و هوایی عراق نیز در مناطقی از این شهرک سکنی گزیده‌اند. در سال‌های جنگ ایران و عراق، این شهرک در اوج فعالیت خود بود. از طرفی در قسمت شمال غربی این شهر روستایی به نام شیرین آب موجود بود. ساکنان شیرین آب را مردمانی از الوار بختیاری، که کار اصلی آن‌ها کشاورزی و گله داری بود تشکیل می‌داد. در هر حال اوج فعالیت شهرک حمزه بین سال‌های جنگ تحمیلی بود یعنی از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۶۷ شمسی. پس از پایان جنگ مهاجران دزفولی به شهر دزفول بازمی‌گردند. همچنین مردم برخی از مناطقی همچون آبادان و خرمشهر و عده‌ای از اعراب ساکن رفیع نیز به موطن اصلی خود بازمی‌گردند، اما تقریباً قریب ۷۰ درصد مردم عرب در آنجا می‌مانند.

کار اصلی مردمان شهر حمزه در دوران نخست شکل‌گیری کارهای خدماتی و کار در مزارع دزفولی‌ها بود. عده‌ای کم در شهرداری و برخی نیز در برخی از شرکت‌های مجاور شهرک استخدام شده‌اند.از همان روزهای اولیه مدارس ابتدایی و راهنمایی و سپس متوسطه در این شهرک ساخته شد.

امروزه این شهرک، تبدیل به شهر شده و ساکنان آن علاوه بر اعراب مهاجر، شامل الوار بختیاری کوچ نشین شده است. اتحاد و همدلی اعراب و الوار در این منطقه نمادی از همبستگی اقوام ایرانی را نشان می دهد.

در عرصه های ورزشی به ویژه فوتبال، این شهرک فعالیت هایی داشته است: از جمله تیم های فوتبال معروف این شهرک می توان به تیم شاهین و تیم شهرک اشاره کرد. که سالیان سال با یکدیگر رقابت داشتند.

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی (اکسل) در خرداد ۱۳۹۶.