آغاجاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آغاجاری
سنتراویل_میدان جعفر
آغاجاری۲.jpg
کشور ایران
استانخوزستان
شهرستانآغاجاری
نام(های) دیگرcenter_oil
نام(های) پیشینسنتر اویل
سال شهرشدن۱۳۳۸
مردم
جمعیت۱۱۹۱۹ تن[۱]
اطلاعات شهری
شهرداررضا رحیمی
تأسیس شهرداری۱۳۳۸
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۶۱۵۲۶۶
شناسهٔ ملی خودروس ۲۴ و ن ۳۴

آغاجاری شهری بختیاری نشین است در استان خوزستان. آغاجاری یا آغاجری از مناطق نفت‌خیز ایران می‌باشد.[۲][۳][۴]برخی مردم مهاجرینی می‌باشند که قبل از سال ۱۳۱۷ در پی کشف نفت، در طلب کار، به این منطقه مهاجرت کرده و ماندگار شدند. آغاجاری با دارا بودن میدان نفتی آغاجاری، بالغ بر ۲۸ میلیارد بشکه نفت، یکی از بزرگترین مناطق نفتخیز جهان به حساب می‌آید. در ابتدا روزانه ۲۵۶ هزار بشکه نفت از چاه‌های این منطقه استخراج می‌شد، که امروزه بیش از ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام از این میدان تولید می‌شود، که عملیات تولید از این میدان نفتی و چند میدان همجوار آن، بر عهده شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری می‌باشد. این شهر دارای آب و هوای بسیار گرم می‌باشد، گرمای هوا در تابستان ممکن است از ۴۵ درجه سانتیگراد نیز تجاوز نماید.

آب و هوای این شهرستان در تابستان گرم می‌باشد. دمای هوا گاه تا بیش از ۵۵ درجه سانتیگراد نیز می‌رسد.

عملیات حفاری نفت در سال ۱۳۰۵ در آغاجاری آغاز گردید، چاه شماره۳ آن در سال ۱۳۱۷ به نفت رسید و نخستین محموله نفتی آن در سال ۱۳۲۳ به وسیله خط لوله به آبادان فرستاده شد. در سال ۱۳۲۹ این نقطه با تولید تقریباً نیمی از حجم فراورده‌های نفتی ایران از ۱۶ چاه عنوان بزرگترین حوزه نفتی کشور را به دست آورد. در همین ایام با ۵۹۷۷ کارمند که ۱۷۵ نفر انگلیسی بودند و با امکانات رفاهی از قبیل یک بیمارستان ۵۰ تختخوابی، ۳ درمانگاه، سینما، استخر، زمین‌های ورزشی گلف و دیگر تأسیسات عمومی، ناحیه‌ای آباد بوده‌است.

در سال ۱۳۳۶ با بهره‌برداری از ۲۳ چاه و استخراج ۱۸٫۵ تا ۱۹ میلیون تن نفت، آغاجاری همچنان از بزرگترین مراکز نفتی ایران به‌شمار می‌آمد و تا سال ۱۳۳۷ مقدار نفت خام استخراجی آن به یک میلیارد بشکه و در سال ۱۳۴۳ تعداد ۶۹ حلقه چاه به ثبت رسیده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. «جمعیت به تفکیک تقسیمات کشوری سال 1395». دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۰۴.
  2. https://web.archive.org/web/20170701213856/http://www.aghajari-city.ir/?page_id=28
  3. J. Qāʾem-Maqāmī. "ĀḠĀJĀRĪ – Encyclopaedia Iranica". iranicaonline.org. I/6. p. 606. Retrieved 2020-11-04.
  4. «آغاجاری». دانشنامه بزرگ اسلامی - مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی - کتابخانه مدرسه فقاهت. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۰۴.