جمال وفایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جمال وفایی
تولد شازند
ملیت ایرانی
سبک‌(ها) موسیقی مردمی و موسیقی اصیل ایرانی

جمال وفایی هنرمند سینما و خواننده ی ایرانی است.

او آهنگ‌های زیادی اجرا کرده است که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان «نَیر» را نام برد.

چند سال پس از انقلاب به خارج از کشور رفت وی چندی پیش به ایران بازگشت و در تهران ماندگار شد

زندگینامه[ویرایش]

وفایی تهران است و پدرش از صوت خوشی برخوردار بوده و در مجالس مذهبی به خواندن می‌پرداخته، بگونه‌ای که کرمانشاهی‌ها هنوز یاد او را در خاطر دارند. سایت ایران الد لاله را اینگونه معرفی می‌کند:" وفایی در خانواده‌ای که مذهبی ـ خوش صدا ـ پراولاد بود متولد شد پدرش که آواز مذهبی می‌خواند و هم قاری قرآن بوده است. او یکی از خوانندگانی است که در اکثر سبک‌ها موسیقی صاحب هنر می‌باشد و ی هم در زمینه موسیقی اصیل و سنتی و موسیقی مردمی فعالیت داشته است. وفیی در رادیو ایران بسیار فعال بوده و در برنامه‌ها و بزم‌های مختلف رادیو شرکت می‌کرده است، که کارهای بی بدیلی در این زمینه از خود به جا گذشاته است که اکثراً آنها در آرشیو رادیو موجود است.

دو برادر دیگر این خواننده، کمال وفایی (خواننده موسیقی مردمی)، عباس وفایی (با اسم هنری وفا، در سبک پاپ) در دهه ۵۰ در زمینه خوانندگی فعالیت می‌کردند. جمال وفایی خواننده گلهای رنگارنگ و برگ سبز دارای آواز بسیار زیبا و قابل توجهی بود. وی در بسیاری از برنامه‌های مذهبی (مخصوصاً در ماه رمضان) همراه با سید جواد ذبیحی آوازهای مذهبی در رادیو ایران اجرا می‌کرد. تقلید صدای هنرمندان توسط جمال وفایی یکی از بی رقیب ترین تقلید صداها بود. او همچون دیگر خوانندگان معروف پایش به سینما کشیده شد و در چندین فیلم بازی کرده و ترانه خوانده است.

او چندی پس از انقلاب به خارج از کشور رفت و آلبوم‌های «طوطی» و، «ستاره سهیل» و خواب (مشترکاً با عطا) را به بازار عرضه کرده است. وی چندی پیش به ایران بازگشت و در تهران ماندگار شد. وی هم اکنون گهگاهی در مجالس خصوصی می‌خواند."

به همراه دو برادر خود کمال وفایی و عباس (وفا) در دهه ۱۳۵۰ بسیار معروف شدند و در چندین فیلم بازی کردند.

معروف ترین آهنگ وی، «نیر» نام دارد

آلبوم‌ها[ویرایش]

  • طوطی
  • ستاره سهیل
  • خواب
  • دختر شیرازی

منابع[ویرایش]