بابا کرم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

رقص بابا کرم بازمانده از دهه ۱۳۲۰ و از رقص‌های به اصطلاح کوچه بازاری و تخته حوضی است که بسیار مورد محبوبیت قرار گرفته‌است. (برگرفته از کتاب موحد)

در میان رقص‌های فولکلور ایرانی، رقص " باباکرم " ویژگیهای خاصی دارد و منحصراً توسط مردان اجرا می‌شود. در بابا کرم از رقص شانه و کمر استفاده می‌شود و رقاص لباس سیاه و سفید جاهلی بر تن می‌کند و معمولاً لنگی را بر گردن آویزان کرده و از آن در طول اجرای رقص استفاده می‌کند.این آهنگ برای اولین بار با صدای حسین همدانیان اجرا شد که از آهنگهای فولکلور ایرانی به حساب می‌آید.

متن آهنگ:

هرچقدر ناز کنی ناز کنی

باز تو دلدار منی

هرچقدر عشوه کنی

ادا بیای

باز تو غمخوار منی

با با کرم

دوست دارم

با با کرم

دوست دارم

ای دریغا که ندانسته گرفتار شدم

ای دریغاکه ندانسته گرفتار شدم

اول عشق و خوشی نزد تو من خوار شدم

با با کرم

دوست دارم

با با کرم

دوست دارم


متن آهنگ باباکرم از آرمین نصرتی:

هر چقدر ناز کنی- ناز کنی- باز تو دلدار منی- هر چقدر عشوه کنی- عشوه کنی- نو گل بی خار منی- حالا دیگه، جان منی- یار منی و عشق منی- دیگه و دیگه و دیگه و دیگه- مال منی- قلب منی و روح منی- شیشهٔ بابا رو نشکنی- نمی‌شکنم و نمی‌شکنم- ای دریغا که ندانسته گرفتار شدم(۲)- اول عشق و خوشی، نزد تو من خوار شدم- بابا کرم، بابا کرم- دوسم داری و دوست دارم- هر چقدر ناز کنی- ناز کنی- باز تو دلدار منی- هر چقدر عشوه کنی و غمزه کنی- نوگل بی خار منی- هر قدر چک بکشی و سفته بدی- باز بدهکار منی- بابا کرم- دوست دارم.