مرتضی (خواننده)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مرتضی
مرتضی برجسته در جوانی
مرتضی برجسته در جوانی
اطلاعات پس‌زمینه
نام شناسنامه‌ایمرتضی برجسته اشراقی
نام(های) دیگرمرتضی
زاده۸ شهریور۱۳۳۰
تهران، ایران
(۷۱ سال)
ژانرموسیقی پاپ
ناشر(ان)کلتکس رکوردز
شرکت ترانه
تحصیلاتفوق دیپلم معماری

مرتضی برجسته معروف به مرتضی (زادهٔ ۸ شهریور ۱۳۳۰ در تهرانخواننده، آهنگساز و ترانه سرای اهل ایران است.

سالهای نخست زندگی[ویرایش]

در سال ۱۳۳۰ خورشیدی در شهر تهران به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه خویش را در زادگاهش به انجام رساند و سپس تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته معماری ادامه داد و به پایان رسانید. وی که از دوران نوجوانی به طراحی علاقه‌مند بود، از سنین جوانی به فعالیت در زمینه طراحی و گرافیک مشغول شد و تا زمانی که در ایران بود (به‌خصوص در سالهای قبل از انقلاب اسلامی) در چند شرکت تبلیغاتی به انجام کارهای طراحی و تبلیغاتی پرداخت.

مرتضی کار خوانندگی را نخست از کاخ سازمان جوانان شروع کرد و بعد به صورت حرفه‌ای، از زمانی که در ارتش بود، به فعالیت خویش ادامه داد. وی اولین بار به سال ۱۳۴۸ خورشیدی، در تلویزیون، و در برنامه معروف میخک نقره‌ای که با همّت و ابتکار فریدون فرخزاد از تلویزیون ملی ایران پخش می‌شد، در فستیوال آوازی که برگزار شده بود مقام اول را به دست آورد و از آنجا بود که کار خوانندگی را به صورت حرفه‌ای آغاز نمود.

اولین ترانه‌ای که خواند برای یک فیلم بود که در ۱۶ سالگی اجرا کرد، گرچه آن فیلم هیچ وقت پخش نشد؛ ولی اولین ترانه که از وی در تلویزیون به‌طور رسمی پخش شد، در همان برنامه میخک نقره‌ای به نام «عشق زود گذر» یا «گل نیلوفر پشت پنجره» بود که آهنگش را مرحوم پرویز مقصدی ساخته و شعرش را مسعود هوشمند سروده بودند.

مرتضی برجسته در دهه پنجاه خورشیدی و با اجرای ترانه‌های متعددی در فیلم‌های ایرانی ساخته شده در این دهه و همچنین با اجرای چندین ترانه که به ترانه‌هایی محبوب در میان جوانان آن دوران تبدیل شدند به شهرت رسید.[۱]

خوانندگی در فیلم فارسی[ویرایش]

مرتضی از سن نوجوانی و درحالیکه تنها ۱۶ ساله بود، به خواندن ترانه در متن فیلم فارسی‌های مد روز که در آن روزگار ساخته می‌شدند، روی آورد. خود وی دربارهٔ وقایعی که پای او را به عنوان خواننده به فیلم‌های فارسی گشود، می‌گوید:

«با شخصی به نام آقای حسین واثقی که خدا بیامزتشون، برخورد کردم. حدود ۱۶ سالم بود که عشق زیادی به این کار داشتم و همراه ایشون به استودیویی که داشت رفتیم. ایشان برای فیلمی آهنگ ضبط می‌کرد، آن موقع شرایط ضبط اینقدر پیشرفته نبود که آهنگ را ضبط کنند و خواننده بخواند. خواننده و ارکستر باید با هم اجرا می‌کردند. چند تا خواننده آمدند و آقای کارگردان صداشان را امتحان کرد و خوشش نیامد. روز بعد هم همین‌طور.

من که با آقای واثقی به آنجا می‌رفتم ترانه را یاد گرفته بودم. کارگردان از این بابت عصبی شده بود چرا که خواننده‌ای برای فیلمش پیدا نمی‌کرد، از استودیو بیرون رفت. من به آقای واثقی گفتم اجازه بدهید من یک بار این آهنگ را بخوانم، ایشان به من اجازه دادند که بخوانم. وقتی واثقی خواندن من را دید به کارگردان زنگ زد و گفت که به استودیو بیاید. کارگردان آمده و از صدای من خوشش آمد. این اولین قدمی بود که من در این زمینه برداشتم و از آن به بعد حدود ۵۰ ترانه در متن فیلم‌های فارسی اجرا کردم.

فیلمی بود به اسم قزاق که متأسفانه در آن زمان توقیف شد و توفیق پخش و نمایش پیدا نکرد؛ ولی همان باعث راهگشایی من برای خواندن در فیلم‌های فارسی شد.»

اولین ترانه رسمی[ویرایش]

نام مرتضی وقتی به عنوان یک خواننده بر سر زبانها افتاد، که اولین کار هنری او، با نام «عشق زودگذر» منتشر شد. خود مرتضی دربارهٔ این ترانه که با مسعود هوشمند و پرویز مقصدی کار کرده بود، می‌گوید:

«آن زمان سرباز بودم. یک روز، آقای سرهنگی آمدند گفتند که تو صدای خوبی داری. (من تابستان‌ها، در کمپ افسران می‌خواندم) بعد مرا معرفی کردند به آقایی به اسم یادگار که در خیابان لاله زار، بغل سینما رکس یا سینما اسکار، صفحه‌فروشی داشت. من می‌رفتم پیش ایشان. آقای یادگار مرا معرفی کرد به پرویز مقصدی. پرویز مقصدی آهنگی ساخته بود به اسم «عشق زودگذر» که شخصی به اسم منفرد آن را اجرا کرده بود و از حق نباید گذشت، انصافاً هم قشنگ خوانده بود. اما بین او و پرویز مقصدی گویا درگیری لفظی پیش آمده بود. در نتیجه، مقصدی دلش نمی‌خواست آن آهنگ را بدهد به او بخواند. آمد به من گفت: «تو بیا این آهنگ را بخوان، امتحان کنیم ببینیم چطور می‌شود.» رفتیم استودیو و من آن را خواندم. مقصدی گفت: «من از صدای تو خوشم آمده، اما باید تحریرها را کمی تمرین کنی.» بار دوم که رفتم خواندم، مقصدی به آقای یادگار گفت: «من این آهنگ را روی صدای این شخص [یعنی من مرتضی] بیشتر می‌پسندم و دلم نمی‌خواهد آن را بدهم به منفرد.» البته گفتم که مرحوم منفرد آهنگ را خیلی قشنگ خوانده بود، ولی آن شرایط به نفع من تمام شد و آن آهنگ با صدای من ضبط و پخش شد.»

حضور در شو میخک نقره‌ای[ویرایش]

شو میخک نقره‌ای، یکی از موفقترین شوهای تلویریونی تاریخ تلویزیون ایران بود که به همت و ابتکار فریدون فرخزاد، در اواخر دهه چهل و و اوایل دهه پنجاه از شبکه اول تلویزیون ایران پخش می‌شد. افزون بر مرتضی جمع کثیری از خوانندگان ایرانی که بعدها به شهرت و محبوبیت بسیار رسیدند، کار خود را برای اولین بار با همین شو آغاز نمودند. به جز مرتضی، هنرمندان و خوانندگانی چون: ابی، سُلی، نلی، شهرام، نوش آفرین، لیلا فروهر... همه از جمله خوانندگانی بودند که در برنامه‌های فریدون فرخزاد معرفی شدند.

مرتضی دربارهٔ نخستین حضورش در این برنامه گفته‌است:

اتفاق دیگری که افتاد این بود که یکی از دوستانم به من گفت، آقایی به نام فریدون فرخزاد که از آلمان به ایران آمده، می‌خواهد شو تلویزیونی بگذارد. همین شوهایی که امروزه در آمریکا و اروپا این همه مد شده‌است، آن مرد بزرگ حدود سی و هفت سال پیش در ایران اجرا می‌کرد. باری، ما چهارده نفر بودیم که در آن برنامه شرکت کردیم و من مقام اول را به دست آوردم. آقای فرخزاد برای من قرار ضبط گذاشته بود و من طبیعتاً به عنوان یک جوان مشتاق، خیلی آرزو داشتم که وارد تلویزیون بشوم. ظهر روز پنجشنبه که سربازها را مرخص می‌کردند، فرماندهی پادگان آمد سان ببیند، به من که رسید گفت: «تو چرا موهایت بلند است؟» گفتم: «ببخشید تیمسار! الان پنجشنبه‌است، می‌روم می‌زنم» گفت: «نخیر، چرا تا الان گذاشتی اینقدر بلند شود؟» گفتم: «تیمسار! آخر من باید بروم تلویزیون...» گفت: «تو کی هستی که در تلویزیون راهت بدهند؟» و دستور داد: «همین الان ببرید موهایش را بزنید!» من واقعاً ناراحت شده بودم و هی التماس می‌کردم، ولی فایده نداشت. همان لحظه، موهایم را با نمره یک زدند. آمدم منزل، بلافاصله زنگ زدم به مرحوم فرخزاد، گفتم: «آقای فرخزاد! اینطوری شده. موهای مرا از ته زده‌اند... تیمسار غضب کرد.» گفت: «مانعی ندارد. اتفاقاً خیلی هم جالب است. همین‌طور با سرِ زده بیا»....

شروع فعالیت هنری و شهرت[ویرایش]

مرتضی برجسته در کنار لیلا فروهر پشت جلد مجله جوانان امروز

بدین ترتیب مرتضی برجسته با نام هنری مرتضی از اواخر دهه چهل (سال ۱۳۴۸) مطرح گردید و نزد مردم شناخته شد. در این دوران وی ضمن فعالیت خوانندگی با ترانه سرایان و آهنگسازان متعددی همکاری کرد و تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، در حدود ۱۸۰ ترانه مختلف اجرا نمود.

افزون بر این، از صدای وی همچنان در فیلمفارسی‌های متداول در آن عصر استفاده می‌شد. از جمله شاخصترین این فیلم‌ها که با ترانه‌هایی از مرتضی راهی پرده سینماها گردید، فیلم بوسه بر لبهای خونین، ساخته ساموئل خاچیکیان بود. دیگری فیلمی که ترانه‌های مرتضی در آن خوش درخشیدند و نام او را بیشتر از قبل بر سر زبانها انداختند، فیلم معشوقه بود.

خود مرتضی دربارهٔ موفقیتش در این دو فیلم می‌گوید:

کارگردان «بوسه بر لب‌های خونین» ساموئل خاچیکیان بود، ۳ تا آهنگ برای «بوسه بر لب‌های خونین» خوندم. آهنگ‌های فیلم «معشوقه» بسیار موفقیت بازاری پیدا کرد و هنوز که هنوز است، حدود ۳۷ سال از آن فیلم می‌گذرد، مردم این آهنگ‌ها را از من می‌خواهند. معشوقه آهنگی بود که در زمان خودش موفقیت بسیار زیادی پیدا کرد.

خروج از ایران[ویرایش]

مرتضی در سال ۱۹۸۱ میلادی (۱۳۶۰ خورشیدی) از ایران خارج شد و به آمریکا رفت و با این که قصد ماندن در این کشور را نداشت امّا شرایطی پیش آمد که وی را در آمریکا ماندگار کرد. بدین ترتیب که وقتی که او، گذرنامه‌اش را برای تمدید به سفارت ایران فرستاد، مسئولان سفارت آن را به وی پس ندادند و وی به همین دلیل مجبور شد که مقیم آمریکا شود.[نیازمند منبع]

فعالیت در زمینه موسیقی فولکلوریک ایران[ویرایش]

مرتضی

از زمانی که مرتضی ناگزیر از اقامت اجباری در لوس آنجلس گردید، وظیفه خود دانست که در زمینه موسیقی فولکلوریک ایران به فعالیت بپردازد. به خصوص که در آن زمان، به موسیقی فولکلوریک چندان توجهی نمی‌شد، و این موسیقی در حال از بین رفتن بود. مرتضی در حدی که در توانش بود، برای زنده کردن این نوع موسیقی کوشید و خوشبختانه در این زمینه به موفقیت‌های چشم‌گیری دست یافت. آلبوم اول وی در زمینه موسیقی فولکلوریک ایرانی، آلبوم «دایه دایه» بود و بعد آلبوم «انار انار» که مورد استقبال و توجه بسیار قرار گرفت.

مرتضی آلبوم اول خود (دایه دایه) را با همراهی ناصر چشم‌آذر و در شرایط خیلی دشواری به بازار ارائه کرد، چراکه تازه از ایران آمده بود و از نظر مالی در شرایط خیلی بدی قرار داشت و یاری ناصر چشم‌آذر در چنان شرایطی کمک بزرگی برای او بود. این آلبوم بعد از راهی شدن به بازار، فوق‌العاده مورد استقبال قرار گرفت و همین موفقیت باعث شد که مرتضی آلبوم دوم را با انرژی بیشتری به بازار روانه کند. آهنگ‌های آلبوم دوم، و به‌خصوص خود آهنگ «انار انار»، که در اصل آهنگی بلوچی است که البته افغان‌ها هم نسبت به این آهنگ احساس مالکیت دارند، خیلی فراگیر شد و مورد استقبال قرار گرفت. طوری‌که بعدها بسیاری از ایرانیان مرتضی را با همین آهنگ به خاطر آوردند.

بعدها خوشبختانه تعدادی دیگر از خوانندگان ایرانی نیز به این مسئله توجه کردند و آن‌ها هم تعدادی از آهنگ‌های محلی و فولکلوریک ایرانی را بازسازی نمودند.

اجرای ترانه‌های سیاسی[ویرایش]

مرتضی در نخستین سالهای اقامت در آمریکا، به اجرای چند ترانه سیاسی نیز پرداخت که نمونه شاخص آن، آهنگ «داروغه» با شعر مسعود امینی بود. وی دربارهٔ اجرای این قبیل ترانه‌ها گفته‌است:

آن زمان که ما این آهنگ‌ها را می‌خواندیم، نسلی که الان احتمالاً حدود سی، سی و پنج ساله‌است، آن وقت‌ها هفت هشت ساله بود. این آهنگ‌ها باعث شدند که زبان فارسی در خارج از کشور از بین نرود؛ و اما در مورد سیاسی خواندن... هنرمند، از هر نوع که باشد، در مواقع خاص بحران‌های اجتماعی-سیاسی در مملکت خودش، احساس وظیفه می‌کند که کاری انجام بدهد. مسئله مهم این است که ما این آهنگ‌ها را با سرمایه شخصی خودمان می‌ساختیم؛ از نظر مادی در بازار، هیچ بازدهی برایمان نداشت.

فعالیت در زمینه طراحی و گرافیک[ویرایش]

مرتضی گرچه تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته معماری به انجام رسانیده بود، امّا هیچ وقت استفاده شغلی از رشته تخصصیش نکرد، هرچند که بنا به گفتهٔ خود او، این رشته درسی در سراسر زندگی وی اثر داشت. در مقابل وی چون علاقه زیادی به کار طراحی داشت، به انجام کار طراحی و گرافیک، که بعدها ویدیو هم بدان اضافه شد، مشغول شد. اولین کار طراحی که مرتضی انجام داد، برای کارهای خودش بود، وی که تا زمان حضور در ایران در چند شرکت تبلیغاتی کارهای طراحی کرده بود، پس از مهاجرت به آمریکا و در لوس آنجلس، از کامپیوتر نیز در کارهایش استفاده کرد و برای اولین بار در سال ۱۳۶۲ خورشیدی، از کامپیوتر برای طراحی بهره برد.

وی همچنین برای اولین بار طراحی جلد کاست‌های خود و هنرمندان دیگر را به صورت کامپیوتری به شکل جالب توجهی شروع کرد و بعد آهسته آهسته فعالیت خود را به عرصه‌های دیگر همچون طراحی جلد سی دی و طراحی مجلات و تبلیغات و... گسترش داد. طوری‌که وی با بسیاری از هنرمندان ایرانی که در خارج از کشور بودند، کار کرد و اکثر پشت جلدی‌های آلبوم‌های این هنرمندان تا مدت زیادی کار وی بود. هرچند که بعدها طراحان دیگری هم این کار را انجام دادند.

فعالیت در عرصه آهنگسازی و ترانه سرایی[ویرایش]

مرتضی به غیر از طراحی پشت جلد آلبوم‌ها، کم‌کم کار آهنگ‌سازی را هم برای ترانه‌های خودش و هنرمندان دیگر آغاز کرد. مرتضی همچنین در سالهای اخیر، به ترانه سرایی نیز روی آورد. این فعالیت‌ها وی را با بسیاری از هنرمندان ایرانی خارج از کشور در ارتباط قرار داد، به خصوص که برخی از این هنرمندان برای کارهای گرافیکی شان به وی مراجعه می‌کردند و افزون بر این، وی نسبت به تأسیس یک استودیوی صدا برداری نیز اقدام نمود که خود او و خوانندگان دیگر در آنجا آهنگ هایشان را ضبط می‌کردند.

در آلبوم‌های جدید مرتضی، آهنگ‌ها و شعرهای تعداد زیادی از ترانه‌ها، کار خود اوست.

تأسیس فرهنگسرای خانه فرهنگ ایران[ویرایش]

مرتضی برجسته در حدود سال ۱۳۸۳ خورشیدی، استودیوی بزرگی خرید که در آمریکا معروف بود. هدف وی از این اقدام، به گردهم جمع کردن جامعه ایرانی و ایرانیانی که متجاوز از سی سال در خارج از کشور مقیم هستند بود و بدین ترتیب سعی داشت که هم از طریق هنر و هم از طریق شغل‌هایی دیگر، زمینه‌ای برای فعالیت ایرانیان آمریکا به وجود بیاورد.

قبل از این فعالیت وی راجع به خانه ایران بارها صحبت کرده بود ولی قصد او برای بنیان‌گذاری خانه ایران هیچ وقت به ثمر نرسید. به همین سبب وی نسبت به تأسیس فرهنگسرا اقدام نمود و اسم این فرهنگسرا را خانه فرهنگ ایران گذاشت. در این فرهنگسرا سعی بر آن است تا تمرکز بیشتری بر فعالیت‌های فرهنگی باشد و از مسائل سیاسی و مذهبی حتی‌المقدور پرهیز شود. به همین دلیل این فرهنگسرا فقط به مسائل هنری و مسائلی که مربوط به اجتماع است می‌پردازد و سعی مرتضی در اینجا بر آن است که یک سری کارهای سالم و برگزیده، که از نظر هنری ارزش داشته باشد، انجام دهد. به عنوان مثال فعالیت‌هایی چون: کارهای نمایشی، موزیک، سخنرانی، کلاس‌های موسیقی و ... در این فرهنگسرا مد نظر قرار دارد و تلاش مرتضی در تأسیس «خانه فرهنگ ایران» در لوس آنجلس انعکاس فعالیت‌های فرهنگی خارج از کشور در این فرهنگسراست.

مرتضی همچنین تصمیم دارد در آینده و به محض فراغت از مشغلات عدیده فعلیش، داستان شکل‌گیری تک‌تک آهنگ‌هایش را بنویسد.

همراهی با جنبش سبز ایرانیان[ویرایش]

بعد از وقایع انتخابات سال ۱۳۸۸ در ایران و اعتراضات بخش بزرگی از مردم و سرکوب آنها، که به شکل‌گیری جنبش سبز منجر شد، مرتضی از خوانندگانی بود که در این باره ترانه‌هایی اجرا کرد.

شاخصترین این ترانه‌ها، ترانه‌ای دو زبانه به نام همیشه با ندا (به انگلیسی: United for neda) بود که در همراهی با داریوش، ستار و چند نفر دیگر از چهرهای مشهور هنری جمله شهره آغداشلو، پرویز صیاد و ... اجرا شد و در خلق آن جمعی از هنرمندان آمریکایی نیز همکاری داشتند.

مرتضی برجسته به عنوان یکی از اصلی‌ترین پدیدآورندگان این اثر، در مورد آن می‌گوید:

آهنگی که صحبتش را می‌کنید ماجرایش از این قرار بود که آقایی ایرانی‌الاصل به اسم مامز تایلور که رپ می‌خواند به من زنگ زد و گفت که: «می‌خواهم تو بیایی در این کار، قطعه‌هایی را به فارسی اجرا کنی تا دوزبانه بشود.» یک شعر انگلیسی به من داد و گفت: «ما این را می‌خواهیم ترجمه کنیم.» من آن شعر انگلیسی را گرفتم و آن شعر فارسی را که می‌شنوید خودم نوشتم و گذاشتم روی آن و بقیه بچه‌ها هم اجرا کردند. اول خود من تنها بودم. بعد که کار شکل و شمایل خوبی گرفت، بقیه دوستان هم آمدند: آقای داریوش آمد خواند، خانم شهره آغداشلو بود و آقای پرویز صیاد که با آقای ستار در این آهنگ هم‌صدا شدند. جالب این است که ویدئو این آهنگ را فقط با تلفن موبایل گرفته بودند، تا کیفیت تصویرها مانند همان فیلم‌هایی باشد که از داخل ایران می‌فرستادند؛ [یعنی] فیلم‌هایی که جوانان با تلفن همراه از رویدادها می‌گرفتند و می‌فرستادند خارج و روی اینترنت قرار می‌دادند.

ترانه‌شناسی[ویرایش]

مرتضی در ایران حدود ۱۸۰ ترانه و در لوس آنجلس تاکنون بیش از ۱۳۰ ترانه خوانده‌است، و می‌توان گفت که وی در مجموع تاکنون بیش از ۳۰۰ ترانه اجرا کرده‌است، که حدود ۵۰ تا از این ترانه‌ها بر متن فیلم‌های فارسی خوانده شده‌است. آخرین آلبوم وی با عنوان «سپاسگزار» به مناسبت چهلمین سال فعالیت هنری مرتضی منتشر شده‌است.

اسامی برخی از آلبوم‌های مرتضی عبارتند از[ویرایش]

مرتضی و نلی
 • آلبوم دلگیر
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
دلگیر محمد شمس محمد شمس
عزیز علی برجسته مرتضی برجسته ناصر چشم‌آذر
گمشده ایرج جنتی عطایی بابک بیات محمد اوشال
نمی‌شود اردلان سرفراز منوچهر چشم آذر منوچهر چشم آذر
پرسه اردلان سرفراز محمد حیدری ناصر چشم‌آذر
می ترسم ایرج جنتی عطایی مرتضی برجسته منوچهر چشم آذر
خواب بارون بیژن سمندر منوچهر چشم آذر منوچهر چشم آذر
شهادت فرهنگ قاسمی محمد شمس محمد شمس
صبر کن فریدون علیخانی مرتضی برجسته فرشاد واثقی
یقین اردلان سرفراز پرویز اتابکی ناصر چشم‌آذر
گریه نکن ایرج جنتی عطایی داوود اردلان داوود اردلان
همیشه عاشق آرش سزاوار آرش سزاوار آندرانیک
 • آلبوم مرتضی ۱
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
فقیر لقمان ادهمی لقمان ادهمی اریک
عشق زودگذر مسعود هوشمند پرویز مقصدی
نوروز فرخ آهی فرخ آهی
مجسمه
گل و خار
دل که دیوونه بشه حسین واثقی
مال تو سعید مطلبی حسین واثقی
نا محرم مسعود هوشمند حسین واثقی
کی میگه نه مسعود هوشمند حسین واثقی
آسمون ابره
بوسه بر لبهای خونین مسعود هوشمند حسین واثقی حسین واثقی
مسموم حسین واثقی
چشمه مسعود هوشمند حسین واثقی حسین واثقی
شلاق مسعود هوشمند حسین واثقی
 • آلبوم از گل تا گل
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
از گل تا گل
گل نیلوفر
تو عزیزی
دایه دایه
یاد ایران
انار انار بلوچی ناصر چشم‌آذر
قطار قطار
بچه خوزستان
محلی
پری سلیمانی (محلی)
رشید خان
دل به تو بستم
ملکه مشرق
واویلا
دوباره عاشق
دروغه
عجب قشنگه چشمات
یار مو کوتا
پیری مسعود امینی صادق نوجوکی صادق نوجوکی
آهوی دشت زنگاری
چی گفت بیژن سمندر صادق نوجوکی صادق نوجوکی
گل آقا
 • آلبوم ملکه مشرقی (1991)
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
شب جنگ محلی محلی فرخ آهی
مرا ببوس حیدر رقایی مجید وفادار فرخ آهی
جلاد هدیه فرخ آهی فرخ آهی
صاحب هدیه مرتضی بیژن قادری
نازنین ژاکلین بیژن قادری بیژن قادری
فکر تو فریدون علیخانی مرتضی فرخ آهی
جنگ محلی محلی
ملکه مشرقی مسعود امینی مرتضی فرخ آهی
 • آلبوم واویلا (۱۳۶۷)
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
واویلا هدیه منوچهر چشم آذر منوچهر چشم آذر
دوباره عشق هدیه منوچهر چشم آذر منوچهر چشم آذر
پیری مسعود امینی صادق نوجوکی صادق نوجوکی
چی گفت بیژن سمندر صادق نوجوکی صادق نوجوکی
شهرفرنگ بیژن سمندر صادق نوجوکی صادق نوجوکی
بابا بزرگ جهانبخش پازوکی جهانبخش پازوکی منوچهر چشم آذر
باغ عسل هدیه فرخ آهی فیروزه افشار
محبت جهانبخش پازوکی جهانبخش پازوکی منوچهر چشم آذر
 • آلبوم دایه دایه (۱۳۶۸)
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
دایه دایه هدا محلی لری ناصر چشم‌آذر
یاد ایران حسین مقدم مرتضی ناصر چشم‌آذر
زندگی دوباره ژاکلین مرتضی ناصر چشم‌آذر
انار انار بلوچی مرتضی ناصر چشم‌آذر
بچه خوزستان محلی جمشید مجد آندرانیک
شهر من هدا محلی کردی ناصر چشم‌آذر
هیمه هدیه مرتضی آندرانیک
بت چین شیدا شیدا ناصر چشم‌آذر
بوی جوی مولیان رودکی روح الله خالقی ناصر چشم‌آذر
کوله بار فریدون قاسمی فریبرز لاچینی منوچهر چشم آذر
رفیق داوود زندی داوود اردلان داوود اردلان
یاران لیلی آندرانیک آندرانیک
غریق اردلان سرفراز فرید زلاند آندرانیک
 • آلبوم گل آقا (۱۳۶۹)
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
گل آقا بیژن سمندر مرتضی بیژن قادری
باز منو کاشتی بیژن سمندر مرتضی منوچهر چشم آذر
دل به تو بستم بیژن سمندر مرتضی آندرانیک
آهو بیژن سمندر مرتضی فریدون حیدرنیا
نارفیق هدیه محمد حیدری آندرانیک
گله هما میرافشار صادق نوجوکی صادق نوجوکی
خال قزی مسعود فردمنش صادق نوجوکی صادق نوجوکی
هیچکی مثل تو نمی‌شه فریدون علیخانی مرتضی فرخ آهی
 • آلبوم داروغه (۱۳۷۰)
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
داروغه مسعود امینی منوچهر چشم آذر منوچهر چشم آذر
یار مو کوتاه بیژن سمندر مجید قربانی مجید قربانی
گل شراب هدیه فرخ آهی فرخ آهی
یادت نره بیژن سمندر آندرانیک آندرانیک
قطار قطار همایون هوشیارنژاد مرتضی برجسته فرخ آهی
جنگ فریدون علیخانی فرخ آهی فرخ آهی
می خانه پرویز خطیبی مرتضی برجسته منوچهر چشم آذر
صدای ساز هدا بیژن قادری بیژن قادری
تفنگ هدا محلی لری فرخ آهی
فرشته نجات ایرج رزمجو منوچهر چشم آذر منوچهر چشم آذر
امان امان اردلان سرفراز فرید زلاند منوچهر چشم آذر
 • آلبوم سین تی
 • آلبوم زمزمهٔ عاشقانه (۱۳۷۱)
 • آلبوم روبات (۱۳۷۵)
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
ربات همایون هوشیارنژاد مرتضی
عاشق کش فریدون علیخانی مرتضی
کاووکی کردی کردی کاوه
عزیز هدیه مرتضی
یار و یار هدیه مرتضی
امون همایون هوشیارنژاد مرتضی
Rack And Rol tommy march
جومه نارنجی افغانی افغانی
Regassaris josuel lorentz مرتضی مرتضی
سرزنش زیبا شیرازی مرتضی بیژن قادری و مرتضی
 • آلبوم ریتم هزاره (۱۳۷۸)
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
پلنگه مسعود امینی مرتضی شوبرت آواکیان
خالو خالو سعید محمدی سعید محمدی شوبرت آواکیان
سر تو بالا کن پرویز خطیبی پرویز خطیبی شوبرت آواکیان
سیاه گیسو هدیه مرتضی شوبرت آواکیان
درس عشق مرتضی مرتضی شوبرت آواکیان
بت پرست بامداد جویباری ناصر تبریزی شوبرت آواکیان
سفر
گفتم به چشم مرتضی شوبرت آواکیان
مجنون محلی محلی شوبرت آواکیان
 • آلبوم دنیای رنگی (۱۳۸۱)
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
دختر آقا سعید محمدی سعید محمدی
لیلی سعید محمدی سعید محمدی شوبرت آواکیان
دنیای رنگی سپهر پرویز منصوری شوبرت آواکیان
یارم لج کرده مرتضی مرتضی
آیااویا (کردی) کردی کردی کاوه
با تو بودن مرتضی مرتضی
چشم بادومی مرتضی مرتضی
بیا بیا سعید محمدی سعید محمدی
 • آلبوم سپاس‌گزار (۱۳۸۸)
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
خانم بدش می یاد سعید محمدی سعید محمدی پوریا نیاکان
سپاس گذار مرتضی مرتضی پوریا نیاکان
دست شما درد نکنه مجید ذاکری پوریا نیاکان پوریا نیاکان
لاله زار مرتضی مرتضی پوریا نیاکان
حلالم کن محمود بدرخانی حبیب پوریا نیاکان
عروسی مرتضی مرتضی پوریا نیاکان
گریه نکن ایرج جنتی عطایی داوود اردلان پوریا نیاکان
با تو آواز می‌خونم مرتضی مرتضی پوریا نیاکان
با تو آواز می‌خونم (ورژن اصلی) مرتضی مرتضی پوریا نیاکان

تک‌آهنگ‌ها[ویرایش]

نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم سال انتشار
عشق زودگذر مسعود هوشمند پرویز مقصدی پرویز مقصدی ۱۳۴۹

1970

چلچراغ (درد کهنه) مسعود هوشمند پرویز مقصدی پرویز مقصدی
شهنشاه لیلا کسری فریدون خشنود سروژ
گمشده (شب شکن) ایرج جنتی عطایی بابک بیات
صدف فریدون خشنود
فردای بهتر
رهگذر
تعصب مسعود هوشمند حسین واثقی حسین واثقی
ماشین مشدی ممدلی محمودرضا روحانی جواد بدیع‌زاده
یک پول خروس (با لیلا فروهر، شهره، جواد بدیع‌زاده) جواد بدیع‌زاده منوچهر چشم آذر ۱۳۵۷

1978

زالزالک (با لیلا فروهر) ۱۳۵۷

1978

با من از یاران بگو (داریوش، ستار، اندی، کوروس، شاهرخ، داوود بهبودی، فرامرز آصف) مسعود سپند/ علی گزرسز داریوش/ بیژن قادری بیژن قادری ۱۳۶۵

1986

طنین صلح (با معین، اندی، کوروس، فتانه) لیلا کسری فرخ آهی فرخ آهی ۱۳۶۶

1987

سرزمین من (با ستار، عارف، شاهرخ، حبیب، هوشمند عقیلی، شهلا سرشار) احمد پژمان احمد پژمان ۱۳۶۶

1987

نو بهار (با ویگن، عارف، ستار، لیلا فروهر، اندی، کوروس، فتانه، دلارام) هما میرافشار مرتضی اف. ام. فیلارمونیک ۱۳۷۲

1993

دیدار در دماوند (با ستار، شاهرخ، اندی، هاتف، مهستی، شهره) ۱۳۷۹

2000

نوبت عیده (با ستار، هلن، شیلا، شهرام کاشانی) ۱۳۸۶

2007

موسیقی (با لیلا فروهر، شهرام صولتی، عارف، مهستی) ۱۳۸۶

2007

پاکی (با ستار، عرفان، اندی، سپیده، شهبال شب‌پره، فیروزه، کامیار، شینی، مروارید، بابک امینی، بلاک کنی) رها اعتمادی بابک امینی بابک امینی ۱۳۸۷

2008

عیدتون مبارک (با ستار، هلن) محمد مقدم ۱۳۸۸

2009

اعلامیه (با ستار، شهره، شیفته، سعید محمدی) سعید محمدی سعید محمدی سعید محمدی ۱۳۸۸

2009

همیشه با ندا (با داریوش، ستار، کامیار، شهره آغداشلو) مرتضی ۱۳۸۹

2010

عید شما مبارک (با ستار) فرخ آهی ۱۳۹۳

2014

نوروز (با پیمان) ۱۳۹۴

2015

همیشه یادت با منه مرتضی مرتضی سینا سالک ۱۳۹۵

2016

دمت گرم ساناز مهرآسا ساناز مهرآسا سینا سالک ۱۳۹۵

2016

نفسات مرتضی مرتضی مرتضی ۱۳۹۵

2016

دست من نیست عاطفه آب برین محمد مقدم سینا سالک ۱۳۹۶

2017

ریزه ریزه نسرین سعیدی ایمان یمینی/ پیمان عدالت علی نیا ۱۳۹۷

2018

وقتشه نگارینا زمانی شوبرت آواکیان شوبرت آواکیان ۱۳۹۷

2018

دشمن فریبا صفرنژاد نادر صبا نادر صبا ۱۳۹۹

۲۰۲۰

پانویس[ویرایش]

 1. دربارهٔ مرتضی برجسته در وبسایت ایران اولد

پیوند به بیرون[ویرایش]