حسین یاحقی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حسین یاحقی
Yahaghi Hossein.jpg
اطلاعات
نام اصلی حسین یاحقی
تولد ۱۲۸۲ خورشیدی
ملیت ایران پرچم ایران
مرگ ۶ آبان ۱۳۴۷ خورشیدی
سبک‌(ها) موسیقی کلاسیک ایرانی
سال‌های فعالیت نوازنده ویلن

حسین یاحقی (۱۲۸۲–۱۳۴۷) آهنگساز، نوازنده ویولن و کمانچه و رهبر ارکستر بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

حسین یاحقی، آهنگساز و نوازنده کمانچه و رهبر ارکستربود. وی در سال ۱۲۸۲خورشیدی در تهران زاده شد. او از کودکی آوایی خوش داشت. پیش از رسیدن به سن بلوغ-آهنگهای شبیه خوانی را نزد میرزا حسین تعزیه‌گردان فرا گرفت و چون با موسیقی آشنا شده بود نقش خود را بسیار خوب ایفا می‌کرد. پس از چندی نزد استاد اسماعیل‌زاده که استاد کمانچه خواهرش (کشور خانم) معروف به «فرخ‌لقا» نیز بود به فراگیری موسیقی پرداخت.

پس از دو سال ایرج میرزا به منزل اسماعیل‌زاده آمد و استاد- شاگرد کوچکش را به وی معرفی کرد. ایرج میرزا که مردی با ذوق بود استعداد او را دریافت و وی را تشویق کرد. حسین یاحقی-شانزده سال بیش نداشت که نوای کمانچه اش شنیدنی بود و کلاس مشق برپا می‌کرد!! افزون بر این ساز به آموختن سازهای سه‌تار و ویلن پرداخت به گونه‌ای که ویلن ساز تخصصی وی شد. او در این ساز سبکی تازه برای موسیقی ایران به ارمغان آورد. او در هنرستان هنرهای زیبا نیز به آموزش ویلن پرداخت اما هرگز کمانچه را کنار نگذاشت.

در این هنگام با استاد صبا دوستی پیدا کردو صبا اورا تشویق کرد که نت بیاموزد و خود آموزش وی را بر دوش گرفت. این کار در پیشرفت یاحقی تأثیر فراوان داشت.

استاد حسین یاحقی بیش از پانصد آهنگ و پیش درآمد و رنگ و ترانه ساخته که از بهترین آثار هنر موسیقی کلاسیک ایران بشمار می‌رود. (برق غم)-(جوانی)-(بی‌خبر) و (گل مستان) برخی از ساخته‌های ایشان است.

یاحقی همهٔ زندگی‌اش را با موسیقی گذراند. وی مردی فروتن و خوشرو و به دور از خودپسندی بود. او چون پدری مهربان زندگی اش را صرف تربیت شاگردانش نمود تا فرهنگ صوتی ایران زمین آسیب‌پذیر نواهای بیگانه نشود.

از شاگردان ممتاز وی پرویز یاحقی بود که خواهرزاده اش بود و در موسیقی ذوقی سرشار داشت. او ویلن را به سبک دایی اش شیرین و ممتاز می‌نواخت.

استاد حسین یاحقی- پس از عمری تلاش و خدمت به موسیقی-در ششم آبان ماه ۱۳۴۷چشم از جهان فروبست. اما طنین روح نواز و نواهای ماندگارش هیچگاه از صفحه روزگار پاک نخواهد شد. پرویز یاحقی (صدیقی پارسی) خواهرزاده او بود که به احترام او با نام یاحقی به فعالیت هنری می‌پرداخت.

پیوند به بیرون[ویرایش]