بندر امام خمینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از بندر شاهپور)
پرش به: ناوبری، جستجو
شهر بندر امام خمینی
کشور  ایران
استان خوزستان
نام(های) دیگر سربندر
نام(های) قدیمی سربندر
سال شهرشدن ۱۳۵۲ خورشیدی
مردم
جمعیت ۱۰۰٬۳۵۷ تن در سال ۱۳۹۵[۱]
جغرافیای طبیعی
مساحت ۳۴ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۳ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه بین ۶ تا ۵۱ درجه
میانگین بارش سالانه ۶۹٪ - ۱۵٪
روزهای یخبندان سالانه ۰
اطلاعات شهری
نمایندهٔ مجلس شورای اسلامی مهندس علی گلمرادی
شهردار محمد عبیاوی
پیش‌شماره تلفنی ۰۶۱۵
وبگاه http://bandaremamkhomeini.ir


بندر امام خمینی نام یکی از بندرهای استان خوزستان ایران در خلیج فارس است. این بندر با داشتن ۳۸ اسکله فعال به طول ۷ کیلومتر، بزرگ‌ترین بندر فعال ایران است. اداره کل بنادر و دریانوردی و اداره گمرک استان خوزستان در این شهر واقع شده است. بندر امام خمینی ره با جمعیتی بالغ بر ۱۰۰هزار نفر فاقد بیمارستان است. مدت هاست برسر شهرستان شدن این شهر بین مسئولین زی ربط کشمکش هایی وجود دارد. و همین امر باعث شده است که خدمات رفاهی،اجتماعی در این شهر به کندی پیش رود.

شهر بندر امام خمینی در دوره پهلوی سربندرنام داشت درکنار آن بندرشاهپور برای توسعه صادرات و واردات ساخته شد و خیلی زود به قطب اقتصادی خوزستان تبدیل شد.

شهر بندر امام خمینی بعد از بندر شهید رجایی بزرگترین بندر تجاری ایران است که راه آهن سراسری آن را به پایتخت پیوند می‌دهد. طول اسکلهٔ تجاری مجتمع بندری امام حدود هفت کیلومتر است و سالانه سی میلیون تن کالا را پذیرش می‌کند. از این رو از بزرگترین و مهمترین پایانه تجارتی دریایی کشور است.[۲]

این بندر در سابق سربندر نام داشت و پس از انقلاب ۱۳۵۷ به بندر امام خمینی تغییر نام داد. این شهر دارای یک دانشگاه پیام نور و چند هتل بین‌المللی است. علاوه بر این موارد، در این شهر اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، اداره گمرک، منطقه ویژه اقتصادی و سازمان منطقه ویژه اقتصادی فعال است.

بر طبق نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵ خورشیدی، این شهر ۱۰۰٬۳۵۷ نفر جمعیت داشته‌است.

تاریخچه[ویرایش]

همزمان با احداث راه آهن سراسری کشور در سال ۱۳۰۶ هجری شمسی، در تهران، وادامه احداث راه آهن سراسری به جنوب کشور، بعدها ۲ پست اسکله چوبی در شمال غربی خلیج فارس و در انتهای آبراه خورموسی (با موقعیت جغرافیایی ۳۰ درجه و ۲۵ دقیقه شمالی و ۴۹ درجه و ۵ دقیقه شرقی) ساخته شد که پس از چندی به بندر شاپور موسوم گشت در آن زمان چون بندرخرمشهر وآبادان در راس صادرات و واردات کالا بودند وبندرشاهپور رونقی نداشت بنابراین در سال ۱۳۴۲ پهلوی دوم برای رونق دادن به این بندر اعلام نمود که هر کس از این بندر کالا ترخیص نماید صدی ۴۰ درصد تخفیف مالیاتی دارد این بندر پس از پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی وکم رنگ شدن نقش صادرات و واردات بندرخرمشهر و آبادان و انتقال اداره کل از بندرخرمشهر به بندرامام، این بندر به مهم‌ترین مرکز ورود و خروج کالا تبدیل شد. در سال ۱۳۵۲ محل سکونت اهالی این منطقه که از کارگران و اصناف و در جوار تأسیسات بندری به شکل خانه‌های چوبی و حصیری زندگی می‌کردند؛ که به منظور توسعه هرچه بیشتر بندر از کنار اسکله‌ها به فاصله ۱۵ کیلومتری یعنی شهر کنونی سربندر وبقیه مکانها انتقال یافتند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بندرشاهپور به بندر امام خمینی تغییر نام یافت و در سال ۱۳۶۱ با تصویب هیئت وزیران رسماً بندر امام خمینی (ره) نام گرفت. پس از آن بندر شاهپور به مجتمع بندری امام خمینی (ره) تغییر نام داده وسربندر نیز شهر بندرامام خوانده شد. مجتمع بندری امام خمینی (ره) امروز با انجام بیش از ۳۵ درصد از کل تجارت دریایی کشور، نوید توسعه ای پایدار را برای منطقه از طریق صنعت حمل و نقل می‌دهد.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

شهر بندر امام خمینی (ره) در محدوده جغرافیایی شهرستان ماهشهر و در جنوب غربی و بخش جلگه ای استان خوزستان قرار دارد که در طول جغرافیایی ۴۹ درجه و ۸ دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی ۳۰ درجه و ۳۳ دقیقه شمالی به فاصله ۸۵ کیلومتری شرق آبادان و ۱۲ کیلومتری غرب ماهشهر و ۱۰۵ کیلومتری شهر اهواز واقع شده‌است. شهر بندر امام خمینی (ره) از شرق به بخش مرکزی بندر ماهشهر، از جنوب به خورموسی و در فاصله ۳۰ کیلومتری از شمال به رودخانه جراحی محدود می‌شود. از ویژگی‌های اقلیمی آن قرار گیری در سرزمین پرفراز و نشیب ساحلی دریا است که عمق آب ساحل خلیج فارس با این سرزمین به استثناء پیش رفتگی خورموسی کم بوده و از محل راس در امتداد جنوب شرقی امتداد یافته‌است.

جغرافیای طبیعی[ویرایش]

شهر بندر امام خمینی (ره) دارای ویژگی آب و هوایی متأثر از آب و هوای نیمه استوایی گرم و مرطوب بوده و دارای اقلیم فراخشک گرم می‌باشد. این منطقه همانند سایر مناطق ساحلی خلیج فارس دارای میزان بارندگی نسبتاً کم و رطوبت نسبی زیاد در هوا می‌باشد. دمای آن تقریباً همیشه بالای صفر درجه سانتیگراد است.

مردم[ویرایش]

با شروع جنگ تحمیلی و مهاجرت برخی از شهروندان آبادانی و خرمشهری به شهر بندر امام خمینی (ره)، نرخ رشد جمعیت به ۱۳٫۵ درصد رسید و جمعیت شهر از ۱۴۴۳۱ نفر در سال ۱۳۵۵ به ۳۱۵۰۰ نفر در سال ۱۳۵۹ (آغاز جنگ تحمیلی) فراتر رفت.

با استقرار طرح‌های ملی موسوم به منطقه ویژه اقتصادی در اطراف شهر، موج جدید مهاجرتی را از شهرهای دور و نزدیک برای اشتغال و امرار معاش به بندر امام خمینی (ره) گسیل داشت که تعداد جمعیت این شهر را از ۵۶۹۹۸ نفر در سال ۱۳۷۰ به ۷۹۷۲۹ نفر در سال ۱۳۸۳ بالا برد.

دو عامل عمده اقتصادی (تأسیس بندر و استقرار منطقه ویژه اقتصادی) و سیاسی- اجتماعی (جنگ تحمیلی) علاوه بر افزایش سریع جمعیت این شهر، تعدد و تنوع خرده فرهنگ‌های قومی این شهر را نیز بسیار تحت تأثیر قرار داده‌است؛ به طوری که هم اکنون طیف متنوعی از اقوام از جمله لر، کرد، عرب و ترک را با خرده اقوام خود دربرگرفته است.

خرده اقوامی که از گستره جغرافیایی متنوعی از جمله آبادان، خرمشهر، هندیجان، کهگیلویه و بویر احمد، الیگودرز، ازنا، ایلام، کرمانشاه، همدان و … که از زیر مجموعه قومی بزرگتر خود منشعب، به این شهر آمده‌اند و ساختار فرهنگی شهر بندر امام خمینی (ره) را شکل داده‌اند.

منابع[ویرایش]

بندرامام خمینی

شهرداری بندر امام خمینی

اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان

  1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰». معاونت برنامه‌ریزی استانداری خراسان جنوبی (به نقل از مرکز آمار ایران)، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
  2. بندر ماهشهر | خوزستان