کاروانسرای شاه‌عباسی (بیستون)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کاروانسرای شاه‌عباسی (بیستون)
Abbasid Caravanserai, Behistun.jpg
نامکاروانسرای شاه‌عباسی (بیستون)
کشورایران
استاناستان کرمانشاه
شهرستانشهرستان هرسین
اطلاعات اثر
نام‌های قدیمیکاروانسرای همباری
کاربریکاروان‌سرا
دیرینگیدوره صفوی
دورهٔ ساخت اثردوره صفوی
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۹۷۴
تاریخ ثبت ملی۱۳ مرداد ۱۳۵۳

کاروانسرای شاه عباسی بیستون مربوط به دوره صفوی است و در بیستون، محوطه تاریخی، فرهنگی بیستون واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۳ مرداد ۱۳۵۳ با شمارهٔ ثبت ۹۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.[۱] این بنا هم‌اکنون تحت مالکیت شرکت توسعه گردشگری استان کرمانشاه قرار داشته و از آن به عنوان هتل سنتی ۵ ستاره بهره‌برداری می‌شود.

تغییر کاربری به هتل[ویرایش]

در سال ۱۳۹۳ کار تغییر کاربری کاروانسرای شاه‌عباسی بیستون به عنوان یکی از حوزه‌های زیرمجموعهٔ شرکت توسعه گردشگری استان کرمانشاه آغاز شد و این کاروانسرا از یک بنای تاریخی با قابلیت بازدید عمومی گردشگران، به یک هتل سنتی ۵ ستاره با نشان تجاری هتل‌های بین‌المللی لاله تبدیل شد. مسئولان شرکت توسعهٔ گردشگری استان کرمانشاه هزینهٔ این تغییر کاربری را حدود سه میلیارد تومان اعلام کرده‌اند. هتل لاله بیستون در سال ۱۳۹۵ آغاز به کار کرد و مدیریت آن تا سال ۱۳۹۷ در دست شرکت توسعهٔ گردشگری کل کشور بود، اما از سال ۱۳۹۷ مدیریت آن به حوزهٔ استان کرمانشاه این شرکت واگذار شد. هم‌اکنون «گروه هتل‌های بین‌المللی لاله» که مدیریت و خدمات هتلینگ این هتل را در دست دارد، در مالکیت و تحت پوشش «شرکت توسعه گردشگری ایران» قرار دارد.[۲][۳][۴]

هتل لالهٔ بیستون با ۶ هزار متر مربع مساحت ظرفیت پذیرش ۱۰۰ میهمان را در ۲۰ واحد پذیرایی داراست.[۵]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «دانشنامهٔ تاریخ معماری و شهرسازی ایران‌شهر». وزارت راه و شهرسازی. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۶ اکتبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۹.
  2. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا): هتل لاله روستای «هجیج» به‌زودی افتتاح می‌شود، نوشته‌شده در ۲۶ شهریور ۱۳۹۸؛ بازدید در ۲۱ دی ۱۳۹۸.
  3. مرصادنیوز: بازسازی سراب نیلوفر از سر گرفته می‌شود/تدوین برنامۀ جامع گردشگری شهرستان‌ها، نوشته‌شده در ۲۶ شهریور ۱۳۹۸؛[پیوند مرده] بازدید در ۲۱ دی ۱۳۹۸.
  4. باشگاه خبرنگاران جوان: کاروانسرای شاه عباسی بیستون به هتل سنتی تبدیل خواهدشد، نوشته‌شده در ۱۰ مرداد ۱۳۹۴؛ بازدید در ۲۱ دی ۱۳۹۸.
  5. گروه هتل‌های بین‌المللی لاله: هتل بین‌المللی لاله بیستون (کاروانسرای عباسی)؛ بازدید در ۲۱ دی ۱۳۹۸.