سومار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سومار
کشور  ایران
استان کرمانشاه
شهرستان قصر شیرین
بخش سومار
سال شهرشدن ۱۳۷۴[۱]
مردم
جمعیت ۱۸۰ نفر(۱۳۹۵)
رشد جمعیت ۱۹۰۰٪+ (۵سال)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۳۳۳ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه بیش از ۲۰ درجه سانتیگراد
میانگین بارش سالانه ۲۹۰ میلیمتر
روزهای یخبندان سالانه ۶ روز
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی ۰۸۳۵۴۶۲
شناسهٔ ملی خودرو  ایران
کد آماری ۲۱۹۷

سومار یکی از شهرهای شهرستان قصر شیرینو بین دو استان کرمانشاه و ایلام تقسیم شده است. سومار شهری مرزی است که در میان دره‌های میان بلندی‌های سارات، چغاامان و اردوبان قرار دارد. بلندی‌های مرزی گیسکه و کهنهریگ همچون دیوار بلندی در غرب شهر قرار گرفته‌است.[۲] سومار کم جمعیت‌ترین شهر ایران است.[۳] این شهر در مرز ایران و عراق واقع شده و فاصله آن با شهر مندلی عراق ۱۵ کیلومتر است و یکی از نزدیکترین مناطق ایران به بغداد می‌باشد. این منطقه دارای آب و هوایی ملایم در زمستان و تابستان‌هایی نسبتاً گرم می‌باشد. سطح آن نیز با تپه‌ماهور پوشیده شده‌است. کشاورزی و دامپروری رونق خاصی در این منطقه دارد و محصولات باغی آن مرکبات وانگور و خرما می‌باشد. وانواعی از محصولات جالیزی دراین منطقه رشد می‌کند. نفت‌شهر نیز از توابع آن دارای منابع گازی و نفتی است که هم‌اکنون از آن‌ها استفاده می‌شود. در این منطقه رودخانه دائمی کنگیر جاری است. سومار در زمان جنگ ایران و عراق به تصرف نیروهای عراقی درآمد. از جمله عملیات‌های جنگی انجام‌شده در این منطقه عملیات مطلع‌الفجر بود.

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این مکان ۱۸۰ نفر (۹ خانوار) بوده‌است.[۴]

جمعیت تاریخی
سال جمعیت
۱۳۷۵ ۳۲۶
۱۳۸۵ ۲۰ ۹۳٫۹ ٪ −
۱۳۹۰ ۹ ۵۵٫۰ ٪ −
۱۳۹۵ ۱۸۰ ۱۹۰۰٫۰ ٪

جنگ ایران و عراق[ویرایش]

بمب باران شیمیایی[ویرایش]

نخستین بار در تاریخ هیجدهم دی‌ماه ۱۳۵۹ شهر سومار مورد حمله شیمیایی ارتش بعث عراق قرار گرفت.[نیازمند منبع] ارتش بعث عراق سومار را در ۱۶ مهر ۱۳۶۶ مورد حمله شیمیایی قرار دادند که شمار زیادی از ساکنان کشته شدند.[۵][۶]

آزادسازی سومار[ویرایش]

سومار در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۶۷ به‌طور کامل از دست نیروهای عراقی آزاد شد.[۷]

وضعیت کنونی مردم سومار[ویرایش]

مردم سومار، با آغاز جنگ ایران و عراق، اغلب در شهرهای نزدیک مقیم شدند و هم‌اکنون نیز در استانهای اصفهان، کرمانشاه و ایلام مستقر هستند. بیشتر مردم این بخش از مردمان ایل کلهر ایوان‌غرب می‌باشند، و هم‌اکنون در شهر ایوان زندگی می‌کنند.

فرهنگ[ویرایش]

گویش مردم سومار، کلهری و پوشش آنان نیز استفاده از لباسهابی کردی کلهری است. در واقع از نظر فرهنگی و اجتماعی، مردم سومار، به محیط فرهنگی و اجتماعی مردمان شهرهایی که در آن‌ها ساکن هستند، شباهت دارند.

منابع[ویرایش]