سومار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سومار
کشور  ایران
استان کرمانشاه
شهرستان قصر شیرین
بخش سومار
سال شهرشدن ۱۳۷۴[۱]
مردم
جمعیت ۱۸۰ نفر(۱۳۹۵)
رشد جمعیت ۱۹۰۰٪+ (۵سال)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۳۳۳ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه بیش از ۲۰ درجه سانتیگراد
میانگین بارش سالانه ۲۹۰ میلیمتر
روزهای یخبندان سالانه ۶ روز
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی ۰۸۳۵۴۶۲
شناسهٔ ملی خودرو  ایران
کد آماری ۲۱۹۷

سومار یکی از شهرهای شهرستان قصر شیرین در استان کرمانشاه می‌باشد. سومار شهری مرزی است که در میان دره‌های میان بلندی‌های سارات، چغاامان و اردوبان قرار دارد. بلندی‌های مرزی گیسکه و کهنهریگ همچون دیوار بلندی در غرب شهر قرار گرفته‌است.[۲] سومار کم جمعیت‌ترین شهر ایران است.[۳] این شهر در مرز ایران و عراق واقع شده و فاصله آن با شهر مندلی عراق ۱۵ کیلومتر است و یکی از نزدیکترین مناطق ایران به بغداد می‌باشد. این منطقه دارای آب و هوایی ملایم در زمستان و تابستان‌هایی نسبتاً گرم می‌باشد. سطح آن نیز با تپه‌ماهور پوشیده شده‌است. کشاورزی و دامپروری رونق خاصی در این منطقه دارد و محصولات باغی آن مرکبات وانگور و خرما می‌باشد. وانواعی از محصولات جالیزی دراین منطقه رشد می‌کند. نفت‌شهر نیز از توابع آن دارای منابع گازی و نفتی است که هم اکنون از آنها استفاده می‌شود. در این منطقه رودخانه دائمی کنگیر جاری است. سومار در زمان جنگ ایران و عراق به تصرف نیروهای عراقی درآمد. از جمله عملیات‌های جنگی انجام‌شده در این منطقه عملیات مطلع‌الفجر بود.

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این مکان ۱۸۰ نفر (۹ خانوار) بوده‌است.[۴]

جمعیت تاریخی
سال جمعیت
۱۳۷۵ ۳۲۶
۱۳۸۵ ۲۰ ۹۳٫۹ ٪ −
۱۳۹۰ ۹ ۵۵٫۰ ٪ −
۱۳۹۵ ۱۸۰ ۱۹۰۰٫۰ ٪

جنگ ایران و عراق[ویرایش]

بمب باران شیمیایی[ویرایش]

نخستین بار در تاریخ هیجدهم دی‌ماه ۱۳۵۹ شهر سومار مورد حمله شیمیایی ارتش بعث عراق قرار گرفت.[نیازمند منبع] ارتش بعث عراق سومار را در ۱۶ مهر ۱۳۶۶ مورد حمله شیمیایی قرار دادند که شمار زیادی از ساکنان کشته شدند.[۵][۶]

آزادسازی سومار[ویرایش]

سومار در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۶۷ به‌طور کامل از دست نیروهای عراقی آزاد شد.[۷]

وضعیت کنونی مردم سومار[ویرایش]

مردم سومار، با آغاز جنگ ایران و عراق، اغلب در شهرهای نزدیک مقیم شدند و هم اکنون نیز در استانهای اصفهان، کرمانشاه و ایلام مستقر هستند. بیشتر مردم این بخش از مردمان ایل کلهر ایوان‌غرب می‌باشند، و هم اکنون در شهر ایوان زندگی می‌کنند.

فرهنگ[ویرایش]

گویش مردم سومار، کلهری و پوشش آنان نیز استفاده از لباسهابی کردی کلهری است. در واقع از نظر فرهنگی و اجتماعی، مردم سومار، به محیط فرهنگی و اجتماعی مردمان شهرهایی که در آنها ساکن هستند، شباهت دارند.

منابع[ویرایش]