چشمه بل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نمایی از چشمه بل از داخل چشمه
تقاطع چشمه بل و سیروان

چشمه بل یا کانی بل چشمه‌ای طبیعی است که سرچشمهٔ آن در استان کرمانشاه، در کوه‌های شاهو و بیشتر حوضهٔ آبریز آن در استان کرمانشاه واقع شده‌است. چشمه بل (هانه چه‌مه‌و بڵی) یکی از پرآبترین چشمه‌های هورامان و غرب ایران به‌شمار می‌آید. این چشمه احتمالاً نام خود را از خدای آب بابلیان باستان که بل نام داشت گرفته‌است. این چشمه در داخل استان کرمانشاه و در دو کیلومتری روستای هجیج از توابع شهرستان پاوه و در فاصله کمی از رودخانه سیروان واقع شده و آب آن پس از خروج از دل کوه، تشکیل آبشاری داده و به رودخانه می‌ریزد. رودی که از چشمه بل سرچشمه می‌گیرد با ۱۵ متر طول، به عنوان کوتاه‌ترین رودخانه دنیا شناخته شده‌است.[۱] این چشمهٔ پرآب که دبی آن در حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ لیتر در ثانیه بوده و می‌تواند آب آشامیدنی نزدیک به دو میلیون نفر را تأمین کند در فهرست آثار ملی ایران هم ثبت شده‌است.[۲] این چشمه برای مردم منطقه اورامان از اهمیت فرهنگی و تاریخی چشمگیری برخوردار است. چشمه بل ۶۴اُمین اثر ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۳ مرداد ۱۳۸۸ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. این چشمه جزو میراث و سرمایه های طبیعی استان کرمانشاه می باشد.

خطر از بین رفتن چشمه[ویرایش]

این چشمه طبیعی در مجاورت سد داریان قرار داشته و با آبگیری سد داریان در دریاچهٔ سد غرق خواهد شد و تولید طبیعی سالانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب آشامیدنی درجه یک از دست خواهد رفت.[۲] با نزدیک شدن به تاریخ آبگیری سد کمپینی مردمی برای نجات چشمه بل تشکیل شد. این کمپین فعالیت‌هایی جهت نجات این چشمه انجام داده‌است. از جملهٔ آنها برگزاری مراسم دف نوازی و ذکر در کنار چشمه بل با حضور مردم منطقه به منظور پاسداشت و بزرگداشت این چشمه که با نام ناڵهٔ ده‌ف و هاژهٔ بڵ (ناله دف و خروش بل) در ۲۵ مرداد ۱۳۹۲ انجام گرفت.[۳][۴]

منابع[ویرایش]

  1. ": صدا و سیمای مرکز کردستان". Archived from the original on 26 August 2014. Retrieved 22 August 2014.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ "توقف ساخت سد، تنها راه نجات چشمه بل: خبرآنلاین". Archived from the original on 26 August 2014. Retrieved 22 August 2014.
  3. "استمداد از دف‌ها برای خروش بل: ایسنا". Archived from the original on 26 August 2014. Retrieved 22 August 2014.
  4. "کردپرس: مراسم ناڵهٔ ده‌ف و هاژهٔ بڵ".