پرش به محتوا

گوردخمه اسحاق‌وند

مختصات: ۳۴°۱۴′۵۴″شمالی ۴۷°۲۶′۵۴″شرقی / ۳۴٫۲۴۸۴°شمالی ۴۷٫۴۴۸۴°شرقی / 34.2484; 47.4484
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گوردخمه سکاوند
Map
نامگوردخمه سکاوند
کشورایران
استاناستان کرمانشاه
شهرستانهرسین
اطلاعات اثر
نوع بنادخمه سنگی
کاربریمحل دفن
دیرینگیهزارهٔ یکم پ.م.
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۲۰۴۹۲
تاریخ ثبت ملی۱۲ دی ۱۳۸۶
اطلاعات بازدید
امکان بازدیدآری
آدرس
گوردخمه سکاوند بر ایران واقع شده‌است
گوردخمه سکاوند
روی نقشه ایران
۳۴°۱۴′۵۴″شمالی ۴۷°۲۶′۵۴″شرقی / ۳۴٫۲۴۸۴°شمالی ۴۷٫۴۴۸۴°شرقی / 34.2484; 47.4484

گوردَخمه‌های اِسحاق‌وند یا گوردخمه‌های سکاوند، در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی هرسین در استان کرمانشاه سه گوردخمه تراشیده شده در کوه هستند که مربوط به دوره ماد می‌باشند. [۱] این اثر در تاریخ ۱۲ دی ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۴۹۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.[۲]

تاریخ اثر

[ویرایش]

مقابر صخره‌ای که ظاهراً مربوط به دوران قرن هفتم و ششم پ.م. می‌باشند تصویر ناقصی از هنر و بخصوص معماری مادها بدست می‌دهند. هرتسفلد کامل‌ترین فهرست مقابر را در اختیار گذاشته‌است.[۳] وی گذشته از مقابر سرزمین پارس[۴] شش مقبره برمی‌شمارد که به نظر می‌رسد قدیمترین مقبره همان است که ارنست هرتسفلد متأخرش می‌داند، یعنی رفی برای گذاشتن جنازه، نزدیک سکاوند در جنوب کرمانشاه.

هرتسفلد این مقبره را به گئوماتای مغ[۵] نسبت می‌دهد. تنها دلیلش این است که نام سکاوند را با نام دژی که کئوماتای مغ در آن به قتل رسیده بوده قابل تطبیق می‌داند؛ ولی بدیهی است گئوماته که بدست داریوش بزرگ کشته شده بوده نمی‌توانست افتخار داشتن مقبره‌ای را داشته باشد. بالای رف سکاوند یک هیکل بزرگ و دو هیکل کوچک آدمی در پیرامون آتشگاهی منقوش است. این اشکال غیر متناسب و ناهنجارند. شیوهٔ کار و طرز نقر نقوش بر جسته هنوز با نقوش بر جستهٔ لولوبیان و عیلامیان چندان تفاوتی ندارد.

نگارخانه

[ویرایش]

جستارهای وابسته

[ویرایش]

پانویس

[ویرایش]
  1. [https://web.archive.org/web/20070311055220/http://www.kermanshahmiras.ir/fa_site/Preview.asp?categoryid=11&code=5486
  2. «دانشنامهٔ تاریخ معماری و شهرسازی ایران‌شهر». وزارت راه و شهرسازی. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۶ اکتبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۹.
  3. E. Herzfeld, Iran in the Ziwiye Haarlem, 1950.
  4. پرسید
  5. که در سال ۵۲۲ پ.م. در گذشت

منابع

[ویرایش]

پیوند به بیرون

[ویرایش]