چم یوسف‌علی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نمایی از روستای چم یوسفعلی
چم یوسفعلی
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناصفهان
دهستانچم کوه
مردم
جمعیت۱۵۲۶ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیت0.6%-
کد آماری۱۸۱۵۱۳

چم یوسفعلی، نام یکی از رشته روستاهای حاشیه رودخانه زاینده رود در جنوب استان اصفهان و حوالی شهر سامان است. همانند اکثر روستاهای ترک زبان در مرکز ایران، جمعیت این روستا از عشایر ایل قشقایی تشکیل شده است که به تدریج در این ناحیه ییلاقی ساکن شده اند. از عوامل دیگر شکل گیری این روستا سیاست تخته قاپو (به زبان ترکی دروازه چوبی) رضا شاه پهلوی است.

نام این روستا برگرفته از نام یوسفعلی بیگ قشقایی از شعرای معروف ایل قشقایی و شاگرد جهانگیر خان قشقایی است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان چم کوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۶۳۰ نفر (۳۸۰خانوار) بوده‌است.

جمعیت این روستا از تیره های طایفه ی دره شوری از ایل قشقایی است.

زبان[ویرایش]

زبان مردم روستای چم یوسفعلی ترکی قشقایی (از ریشه اغوز غربی) است که بنا به گفته دکتر جواد هیئت [۱]به علت پراکندگی شدید جمعیتی و مجاورت با فارسی زبانان به حد زیادی تحت استحاله ی زبان فارسی قرار گرفته است به طوری که نسل جدید به سختی متوجه زبان شعر میرزا ماذون از شعرای به نام قشقایی می شوند. به همین دلیل به زبان ترکی قشقایی ترکی فارسی نیز می گویند.

دسته بندی زبان ترکی اغوز
اغوز شرقی ترکمنی جدید ترکمنی قدیم ترکی خراسانی
اغوز غربی ترکی آذری ترکی قشقایی ترکی عثمانی

شغل[ویرایش]

شغل اکثر مردم روستای چم یوسفعلی کشاورزی است که با توجه به رشد جمعیت و نبود آب و زمین کشاورزی و خشکسالی های متعدد جمعیت جوان برای امرار معاش به کارگری فصلی در شهرهای اصفهان و تهران روی می آورند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. http://azenglishnews.com/guney/زبان-و-فرهنگ-ایل-قشقایی-و-رابطهٔ-آن-با-ز/. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۸-۲۷. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)