پاپ ژان بیست‌ودوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پاپ
ژان بیست‌ودوم
Painting of a young cleanshaven man wearing golden robes and a tall conical hat with elaborate designs. He is holding a large book in his lap, and looking towards the viewer.
انتخاب به عنوان پاپ۷ اوت ۱۳۱۶ میلادی
اتمام کار به عنوان پاپ۴ دسامبر ۱۳۳۴ میلادی
پس‌ازکلمنت پنجم
پیش‌ازبندیکت دوازدهم
مشغول به کار
اعطای کاردینالی۲۳ دسامبر ۱۳۱۲ میلادی
توسط پاپ کلمنت پنجم
مشخصات فردی
نام در زمان تولدژاک دوئز
تولدح. ۱۲۴۴ میلادی
کئور، فرانسه
درگذشت۴ دسامبر ۱۳۳۴(1334-12-04)
اوینیون، پروانس
پاپ‌های دیگر نامیده ژان

پاپ ژان بیست‌ودوم (به لاتین: Ioannes XXII) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در فرانسه به دنیا آمد و از سال ۱۳۱۶ میلادی تا هنگام مرگش در سال ۱۳۳۴ میلادی پاپ بود.

رویت سعیده[ویرایش]

پاپ ژان بیست‌ودوم از جمله افرادی بود که اعتقاد داشت رویت سعیده پس از روز حساب اتفاق می‌افتد. او می‌پنداشت از آنجایی که خدا موجودی کامل است نمی‌تواند پس از آن که رویت سعیده را به شخص نجات یافته‌ای اعطا کرد، در روز حساب در مورد تصمیم پیشین خود مجدداً داوری کند. طبق نظرات او خداوند همچنین نمی‌تواند اشتباه کند تا مجبور شود شخصی را که مورد لطف قرار داده مجدداً از آن محروم سازد. از طرفی برای روح نجات یافتگان مناسب‌تر است پس از اتحاد با جسم در روز حساب، به صورت طبیعی کامل خود نزد خدا وارد شود. او به همین صورت نتیجه می‌گیرد تا آن روز موعود، فعلاً هیچ حسابرسی، پاداش و مجازات و نهایتاً بهشت و جهنمی وجود ندارد. به هر حال چنین آرایی نمی‌توانست مورد هجمه سنگین مخالفان قرار نگیرد.[۱]

فیلیپ ششم، پادشاه فرانسه که مجذوب و درگیر موضوع رویت سعیده شده بود، با نوشتن نامه‌ای از سر نگرانی به پاپ ژان بیست‌ودوم، انکار رویت سعیده را نابودگر اعتقاد به شفاعت مریم و قدیسان دانست. در نهایت یک کمیسیون پاپی پس از بررسی دقیق، اعلام کرد که معتقد است روح تبرک یافتگان چهره به چهره ذات الهی می‌شود.[۲]

پانویس[ویرایش]

  1. Druon, p. ۳۳.
  2. Tuchman, p. ۸۹.

منابع[ویرایش]

  • Tuchman, Barbara (2011). A distant mirror: The calamitous 14th century. New York: ballantine books. ISBN 978-0-307-79369-0.
  • Wikipedia contributors, "List of popes," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=List_of_popes&oldid=268921163 (accessed February 9, 2009).

جستارهای وابسته[ویرایش]