بزرگراه شهید بابایی (تهران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بزرگراه شهید بابایی
اطلاعات مسیر
طول:۱۶٫۵ کیلومتر
تقاطع‌های اصلی
پایان شرق:AB-Kreuz-grün.svgExpressway in Iran.pngRoad77.png جاده هراز
Expressway in Iran.png بزرگراه تهران-پارچین
پایان غرب:AB-Kreuz-grün.svgExpressway in Iran.png بزرگراه شهید صدر
Street in Iran.jpg خیابان پاسداران
موقعیت
شهرستان‌ها:تهران
سیستم بزرگ‌راه
بزرگ‌راه‌های ایران
آزادراه‌ها

بزرگراه شهید بابایی (نام پیشین: اتوبان مدائن) نام بزرگراهی در شمال شرق شهر تهران است. این بزرگراه با طول تقریبی ۱۷ کیلومتر، از انتهای شرقی بزرگراه شهید صدر در تقاطع بزرگراه امام علی آغاز و در انتها به سه راه آبعلی (آزاد راه تهران - دماوند) متصل می‌گردد.

زمان شروع ساخت و عملیات اجرایی آن به سال ۱۳۶۸ برمی گردد و در اواخر اسفند سال ۱۳۷۳ به صورت مستقیم و بدون داشتن دسترسی‌های فعلی به بهره‌برداری رسیده‌است و به مرور زمان در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ تکمیل و به صورت اساسی از سال ۱۳۸۵ به بعد بازسازی و اصلاح گردیده‌است. این بزرگراه حدفاصل پل پاسداران تا تقاطع غیر همسطح خیابان استخر مرز میان مناطق یک و چهار شهرداری محسوب و پس از پل استخر بسمت شرق تا انتها به‌طور کامل در محدوده شهرداری منطقه چهار قرار می‌گیرد.

محلاتی و اماکن مهمی که در مجاور این بزرگراه قرار دارند عبارتند از: شهرک شهید چمران، ایستگاه نوبنیاد خط ۳ مترو، اراج، شهرک شهید رجایی (نور)، لویزان، شهرک شهید فلاحی، ازگل، شهرک لویزان یک، شهرک سید الشهداء، شهرک شهید رسولی، جنگل لویزان، باغ پرندگان، ده نارمک، قاسم‌آباد، بوستان یاس فاطمی (شمالی، جنوبی)، شهرک پارس، قنات كوثر، مجید آباد، تهرانپارس، استخر، شهرک کاج، شهرک کوثر، شهرک البرز، شهرک شهید بهشتی، شهرک دانشگاه امام حسین (ع)، حکیمیه، شهرک امام خمینی، اراضی تلو.

خطوط حمل و نقل عمومی[ویرایش]

یکی از شاخص‌های توسعه و فرهنگ بالا در شهرهای امروزی استفاده بیشتر شهروندان هر محله از حمل و نقل عمومی (مترو، اتوبوس) و عدم استفاده از خودروی شخصی می‌باشد. اگر در محله‌ای اتوبوس‌ها خالی باشند و به اصطلاح استقبال از آن بالا نباشد و استفاده از خودروهای شخصی به هر عذر و دلیل متصور در آن بالا باشد، آن محله مدرن نیست و فرهنگ پایینی در آنجا حاکم است.

این بزرگراه در ابتدا با ایستگاه متروی میدان نوبنیاد و پایانه شهید دستواره در ابتدای بلوار شهید دستواره (معصومی) ارتباط دارد و خط اتوبوس ۲۱۴ حکیمیه (پایانه افق) به پایانه شهید دستواره از اصلی‌ترین و طولانی‌ترین خطوط دایر در این بزرگراه می‌باشد. در ادامه خط ۳۸۷ (میدان قدس به میدان رسالت) در مسیر برگشت از بزرگراه صدر وارد این مسیر شده و تا بزرگراه امام علی (ع) تردد دارد. در محدوده لویزان خط ۲۱۳ (شهرک شهید محلاتی به میدان رسالت) و ۲۱۶ (شهرک شهید محلاتی به پایانه علم و صنعت) حدفاصل بلوار نیروی زمینی تا بلوار هنگام دایر و در بخش شرقی این بزرگراه خط ۴۰۱ (دانشگاه امام حسین (ع) به پایانه علم و صنعت) فعال می‌باشد.

Pfeil unten.svg شرق به غرب Pfeil unten.svg
Expressway in Iran.png
AB-Kreuz-grün.svg
Expressway in Iran.pngRoad77.png جاده هراز
Expressway in Iran.png بزرگراه تهران-پارچین
Zeichen 123 - Baustelle, StVO 1992.svg
AB-Kreuz-blaugrün.svg
Zeichen 123 - Baustelle, StVO 1992.svg
Freeway in Iran.png آزادراه تهران-پردیس
AB-AS-grün.svg Road in Iran.png Telo Road
AB-Kreuz-grün.svg Expressway in Iran.png جاده لشکرک
AB-Kreuz-grün.svg Expressway in Iran.png بزرگراه شهید باقری
AB-Kreuz-grün.svg Avenue in Iran.jpg بلوار هنگام
AB-AS-grün.svg Avenue in Iran.jpg بلوار نیروی زمینی
AB-Kreuz-grün.svg Expressway in Iran.png بزرگراه امام علی
AB-Kreuz-grün.svg Expressway in Iran.png بزرگراه صیاد شیرازی
ایستگاه خط ۳ مترو نوبنیاد
Expressway in Iran.png
AB-Kreuz-grün.svg
Expressway in Iran.png بزرگراه شهید صدر
Street in Iran.jpg خیابان پاسداران
Pfeil oben.svg غرب به شرق Pfeil oben.svg

منابع[ویرایش]

  • نقشه تهران چاپ سال ۱۳۸۹
  • گوگل مپ
  • ویکی‌پدیای انگلیسی